Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2021-08-04 | Geodezja, Prawo, Ludzie, Instytucje

Waldemar Izdebski: Ze zmianami nie można czekać

W sierpniowym GEODECIE główny geodeta kraju Waldemar Izdebski odpowiada na krytyczne głosy wobec pakietu nowych rozporządzeń, a przy okazji zapowiada kolejne zmiany.


Ilustracja: Waldemar Izdebski: Ze zmianami nie można czekać <br />
Fot. GUGiK
Fot. GUGiK

JERZY KRÓLIKOWSKI: W chwili pub­likacji tego wydania GEODETY w życie wchodzą nowe rozporządzenia ws.: EGiB, BDOT500 i mapy zasadniczej, GESUT, BDOT10k i BDOO, PRG oraz EMUiA. Nie brak opinii, że tempo ich przygotowania było zbyt duże. Skoro do 31 lipca należało wprowadzić w tych aktach jedynie drobną modyfikację związaną z upoważnieniem ustawowym, to czy pozostałe, dogłębne zmiany nie lepiej byłoby wdrażać później, na spokojnie?

WALDEMAR IZDEBSKI, główny geodeta kraju: A kiedy miałby być ten spokój? Ze zmianami nie można było dłużej czekać. Były konieczne, aby geodezja zaczęła wreszcie sprawnie funkcjonować. A co do różnych rzekomych opinii, to gdyby ich słuchać, nigdy byś­my z miejsca nie ruszyli. Zeszłoroczne zmiany w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne też były krytykowane. Niektórzy robili wszystko, aby je powstrzymać, a dziś są ich głównymi beneficjentami.

Kogo ma pan na myśli?

Warto przypomnieć chociażby skierowany w 2019 r. do ministra rozwoju list 6 organizacji zawodowych [PGK, GIG, SKP, LSG, PTG i OZZG – red.], w którym sprzeciwiały się one dalszym pracom nad nowelizacją. Niestety, w naszej branży jest wiele osób, które zawsze chętnie wszystko skrytykują, ale same niewiele wnoszą. Już się do tego przyzwyczaiłem i, mając świadomość takiego stanu rzeczy, robię swoje najlepiej, jak potrafię.

Część rozporządzeń nakłada na gminy i powiaty obowiązek dostosowania prowadzonych przez nie baz danych do nowych wymogów. Według oceny skutków regulacji nowe przepisy teoretycznie nie pociągają za sobą żadnych konsekwencji finansowych, ale niektóre samorządy twierdzą, że oznacza to dla nich sporo pracy i dodatkowe koszty.

To jest tłumaczenie uniwersalne, które odsuwa od siebie odpowiedzialność, tak na wszelki wypadek. Staraliśmy się wprowadzać takie zmiany, by nie generowały kosztów, a przy zmianach koniecznych, by koszty były minimalne. Jedną z takich propozycji jest wprowadzenie porządku w ewidencji gruntów związane z wyeliminowaniem arkuszy z numeracji działek, co w XXI wieku nie ma już żadnej racji bytu. Choć prob­lem dotyczy jedynie około 10% wszystkich działek, to zamieszanie wprowadza w całej EGiB. Ta zmiana jest absolutnie konieczna i minimalne koszty może faktycznie powodować, ale w perspektywie czasu znacznie uporządkuje funkcjonowanie ewidencji. Inne zmiany są swoistym remontem generalnym EGiB, aby później lepiej funkcjonowała i była zrozumiała dla obywateli...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

odp: A kidy odpowiedzialnośc urzędników Pewnie każdy ma coś za uszami ale jedno jest pewne. Urzędnik wykonujący swoją prace powinien interesować sie tylko zadaniami w ramach swojego stanowiska pracy. Jakiekolwiek jego komentarze i spostrzeżenia nie mogą tyczyć się Wykonawcy, cokolwiek by On myślał o nim. Jest to naruszenie praw jednostki gospodarczej. Gdyż ten właśnie Wykonawca jest sam w sobie jednostka gospodarcza. Tak jak organ u którego pracuje urzędnik. Z uwagi na dobro sektora działalności gospodarczej proszę o zgłaszanie wypowiedzi bądź czynów szkodliwych urzędników do właściwych prokuratur rejonowych. Gdyż jakiekolwiek wypowiedzi urzędników (osób zatrudnionych w jednostkach budżetowych ) na temat jakiekolwiek podmiotu gospodarczego są przestępstwem ściganym z urzędu. Te wypowiedzi które tu padły na forum, chociażby pod pseudonimem HEKLA stanowią o przestępstwie. Proszę o reakcje
    1 
odp: odp: A kidy odpowiedzialnośc urzędników I tu się mylisz, jeśli urzędnik coś mówi o wykonawcy jakieś nieprzyjemne rzeczy to możesz albo napisać skargę do przełożonych albo iść w kodeks cywilny i iść do sądu. Natomiast jeśli ty zaczniesz ubliżać lub straszyć urzędnika to wtedy z mocy prawa przywitasz się z prokuraturą. Bo urzędnik na służbie to funkcjonariusz publiczny i jest chroniony prawnie.
  
odp: odp: odp: A kidy odpowiedzialnośc urzędników Tak do końca to ty nie masz racji?Po pierwsze zgodnie z przepisami pracownik starostwa to pracownik samorządowy (ust o pracownikach sam) a co do funkcjonariusza publicznego to uregulowane jest to w art. 115 § 13 Kodeksu karnego i stanowi katalog zamknięty. I zgodnie z tym nie każdy pracownik starostwa jest funkcjonariuszem publicznym. Z tego co mi wiadomo to w całej geodezji w starostwach przeważnie jest tylko jeden funkcjonariusz publ. a reszta to pracownicy samorządowi i ta z kolei grupa niema takich przywilejów i obowiązków jak funkcjonariusz. Urzędnicy często nie wiedzą sami kim są i to jest problem a dopiero w Sądach się dowiadują kiedy jest za późno. Pozdrawia
  
Panie GGK. Zgadzam się, że zmiany były i są potrzebne. Ale bzdury Pan wypisujesz. Macie gdzieś wykonawców. Pięknie mówicie, że to dla nas. A to bzdury. Podnieśliscie opłaty (dramatycznie) a jakość materiałów jest dalej słaba. Chcecie wszystko zinformatyzować, ale w wielu Starostwach sytuacja jest fatalna. Musimy sie prosić o materiały a mamy ponoć dostawać wszystko co chcemy. Jasne tylko gdzie tak jest? Kto Panu doradza? napewno nikt z wykonawców. Jak można wracać do załączania do każdego operatu mapy wywiadu, po co ona do inwentaryzacji przyłącza wodociągowego. BZDURA. A szkice? kolejny papier do operatu. To po co GML. Mapa i szkic powinny być wtedy kiedy są potrzebne i powinien o tym decydować geodeta.
    7 
 5 
odp: Panie GGK. No właśnie, ale co ma zawierać ta mapa "wywiadu" i z kim ten wywiad się przeprowadza? Bo na pewno nie chodzi o taki wywiad, jaki był zdefiniowany kiedyś w instrukcjach. Dajmy na to chodzi o obsługę budowy kilkuset mb wodociągu z zasuwami, paroma studniami. Mierzymy w wykopach, ale to oznacza kilka przyjazdów w teren, najpierw pomiar rury, potem studnie, po kilku dniach mierzymy ustabilizowane równo z terenem włazy i zasuwy. To kiedy mam ten "wywiad" zrobić, jak nie po pomiarze? Ale to raczej pamiętnik, nie wywiad? A może ma być tyle wywiadów, ile przyjazdów w teren, dzienników pomiarowych? Ale przecież bywa, że rura jest stale rozwijana, układana i zasypywana w ciągu dnia, po prostu trzeba być na budowie? Pomiary zgrywamy z instrumentu dopiero na koniec. Co to ma być za paradokument, ten zwiad? Ktoś się nostalgronek najadł chyba.
  
 5 
odp: odp: Panie GGK. I oto mi chodziło. Ja mam zdecydować kiedy mapa wywiadu jest potrzebna. Zrobie ja wtedy, gdy np. likwidują zasówę, ale po co do pomiaru przyłącza?
  
odp: odp: Panie GGK. tyle że w dalszym ciągu to coś dla ciebie, żebyś wiedział, co usunąć z bazy/mapy. Kiedyś był to zasób przejściowy, podlegający brakowaniu. Po co ona do zasobu? Bo podobno bez niej (i szkiców) trudno weryfikuje się operaty. To tylko świadczy o wadach oprogramowania do prowadzenia i aktualizacji zasobu. Bo teraz mamy robić nie wywiad, tylko wizualizację pliku różnicowego po modyfikacji baz. Zamiast zmusić producentów oprogramowania jakimś przepisem o minimalnych wymaganiach dla sytemu do obsługi pzgik, łatwiej jednym zdaniem przymusić 20tys. uprawnionych do robienia tych bzdurnych map. A koszty nowelizacji? Hm, 379 powiatów po ok. 3000 zgłoszeń rocznie, powiedzmy że przy 2/3 potrzebny "wywiad" i "szkic". Załóżmy, że to godzina roboty za minimalną stawkę godzinową 18,3zł do każdej roboty. To w skali kraju geodeci wydadzą na to lekko licząc, co roku, 13 871 400 PLN. Prawie 14 milinów! No nie lepiej było zapłacić informatykom za moduły "twórz wywiad/szkic"? Nie potrafią tego zrobić, czy co?
  
FARSA Poziom komentarzy żenujący ...no cóż...coraz gorzej z tą masą inżynierów stworzonych na potrzeby przetrwania uczelni.
    4 
 4 
odp: FARSA jako jeden z komentujących serdecznie dziękuję Ci za ten merytoryczny i błyskotliwy komentarz! Pisz dalej, miło się czyta, same minusy to dla nas za mało!
    2 
 2 
Mapa. Ktoś wie skąd geodeta kartujący mapę ma wiedzieć kiedy jego operat zostanie przyjęty do zasobu?
    2 
 2 
odp: Mapa. Jak przyjmują operat w podgik to masz datę przyjęcia do zasobu, są komunikaty na geoportalach np. "operat przyjęto" lub jak korzystasz jeszcze z pieczątek to jest taki wiersz "Data przyjęcia materiału do zasobu". Nie widzę problemu.
    2 
 3 
odp: odp: Mapa. Koledze @pytek chodziło raczej o tworzony plik gml. Przesyłając operat z plikami gml po skończonej pracy, nie wiesz kiedy (z jaką datą) go przyjmą do zasobu.
  
 3 
odp: odp: Mapa. Racja, na etapie tworzenia pliku nie będzie daty. Mogę domniemywać że przy zatwierdzeniu zmian w oprogramowaniu pojawi się przy zmienionych obiektach data przyjęcia do zasobu, ale to raczej pytanie do producentów oprogramowania.
  
 1 
odp: Mapa. jest sposób na uniknięcie wszystkich idiotycznych dat. likwidacja podgików!
    5 
 1 
odp: Mapa. Nie , tego geodeta nie wie, może się tylko domyślać na podstawie ile czasu jest na weryfikację dla konkretnego operatu ( 7,10,20 dni roboczych w zależności od powierzchni) Od strony podgik widać kiedy jest termin weryfikacji , ale od strony geodety do dzisiaj "CIĘŻKO TĘ" datę pokazać producentowi oprogramowania w geoportalu
  
a czy można się dowiedzieć... kto oprócz geodetów i urzędników związanych z służbą geodezyjną korzysta z tych wszystkich baz danych? Czy one są wogóle komukolwiek w społeczeństwie potrzebne?
    5 
 3 
odp: a czy można się dowiedzieć... Zadzwoń na pogotowie lub straż i powiedz że chcesz zeby do ciebie przyjechali nie podajac adresu to zrozumiesz po co.
  
 8 
odp: odp: a czy można się dowiedzieć... a co ma wspólnego adres budynku z idiotycznymi bazami danych (poza bazą EGiB)? dokładnie nic. a jakie są koszty prowadzenia tzw. mapy zasadniczej? przypomnę, że prowadzenie baz, to nie tylko koszty wszystkich podatników, ale również dodatkowo olbrzymie koszty dla wykonawców prac geodezyjnych. prl w ośrodkach i w gugik ma się dobrze.
    8 
 1 
odp: odp: a czy można się dowiedzieć... Adres budynku jest prowadzony w panstwowej bazie danych Emuia, [TEKST USUNIĘTY PRZEZ ADMINISTRATORA].
    1 
 4 
odp: a czy można się dowiedzieć... ja, jako w Polsce tzw. geodeta, korzystam z tych baz, bo jestem do tego zmuszony przez opresyjne państwo. nie kce, ale musz, jak to mówił onegdaj wybitny polski noblista.
    4 
odp: odp: a czy można się dowiedzieć... Wybrałeś przedstawicieli do sejmu oni uchwalili ustawę którą ty stosujesz. To się nazywa demokracja. Nie pasuje to wybierz takich którzy to zmienią.
    2 
 6 
odp: odp: a czy można się dowiedzieć... Ustawa Prawo Geodezyjne i kartograficzne z 17 maja 1989r.? A X kadencja sejmu, I kadencja senatu dopiero 18 czerwca 1989. Mówisz, że wybieraliśmy kogoś? Ja wtedy na pewno nie, PRL znam tylko z dzieciństwa i z tej "naszej" ustawy.
    3 
 1 
A kidy odpowiedzialnośc urzędników za bzdury w protokołach weryfikacji i robienje sobobie kpin z prawa i geodetów.
    4 
 9 
odp: A kidy odpowiedzialnośc urzędników A kiedy odpowiedzialność geodetów za oszczędne gospodarowanie prawdą w operatach?
    8 
 16 
odp: odp: A kidy odpowiedzialnośc urzędników a skąd urzędnik za biura może wiedzieć co jest prawdą a co nie? chyba, że akurat robi fuchę po sąsiedzku, on albo firma żony lub męża. Myślę, że warto zrobić grupę na FB gdzie można będzie wrzucić protokoły weryfikacji. Nie wiem na ile to jest zgodne z prawem, czy dane osoby publicznej (imię i nazwisko) jaką jest urzędnik nie są chronione.
    2 
 5 
odp: odp: A kidy odpowiedzialnośc urzędników Myślisz, powiadasz. To się chwali, o ile to prawda oczywiście.
    2 
 3 
odp: A kidy odpowiedzialnośc urzędników MOŻE WARTO SIĘ ZJEDNOCZYĆ I UTWORZYĆ GRUPĘ NA FB STOP KORUPCJI, NA GRUPIE BEDZIE WYŚWIETLAC DZIAŁANIAA URZĘDNIKÓW, FIRMY SŁUPY, FIRMY ŻON, MATEK , KOCHANEK
    2 
 3 
odp: odp: A kidy odpowiedzialnośc urzędników i dodatkowo wykonawcy, którzy w dokumentach ukazują zakryte kable podczas pomiaru jak odkryte, także tych, którzy ślepną na jedno oko gdy zamiast trawnika widzą pastwisko w terenie lub tych, którzy inwentaryzacje z projektu dorabiają albo mdcp z powietrza robią. Od tego są odpowiednie organy a nie fejsbuki.
    2 
 8 
odp: odp: A kidy odpowiedzialnośc urzędników powinni też być wykonawcy którzy biorą kasę z góry, roboty nie kończą. Mdcp pod domek robią rok i klientów zbywają, nie odbierają telefonu. Robią inwentaryzacje budynków bez operatu w podgik, a potem płacz ludzi, że kredytu na wykończenie nie dostaną, gmina żąda budynku na mapie do celów podatkowych (i innych), a zapłacone. Geodeta odpowiada "to proszę iść do sądu, ja inwentaryzację do nadzoru dałem i przyjęli". Patologia jest wszędzie i w urzędach i u wykonawców.
    2 
 8 
odp: odp: A kidy odpowiedzialnośc urzędników Wiecie co? Przez zrządzenie losu trafiłem w świat geodezji jako człowiek. który nie miał wcześniej do czynienia z tą branżą. I od 25 lat obserwuję tę wojenkę pomiędzy administracją geodezyjną a wykonawcami. Te wzajemne zarzuty, złośliwości i wytyki. A ja nie widzę większej różnicy pomiędzy jednymi a drugimi. Odsetek ludzi niekompetentnych i partaczy jest mniej więcej taki sam po obu stronach barykady. A powiązania rodzinne, towarzyskie i biznesowe między urzędnikami a wykonawcami są silnie rozbudowane. Niby wszyscy to krytykują a wszyscy z tego skrzętnie korzystają. I generalnie nie widzę woli zmiany sytuacji. Pierwszy przykład z brzegu.Wykonawcy krytykują protokoły weryfikacji, ale sprzeciwów jest co kot napłakał, a i tak rządzą karteczki i weryfikacje na telefon. Do tego GUGiK płodzi kolejne wersje coraz bardziej skomplikowanych procedur weryfikacji, niby miał odchudzić, niczego nie odchudził, nic się nie zmienia, wojenka trwa, głównie na forach i w pogaduszkach.
  
a tzw. geodezja w Polsce dalej w PRL.
    2 
 6 
nie rozumiem skąd te głosy krytyki... Przecież suweren już kilka lat temu oddał głos, więc skąd to zdziwienie?
    4 
 5 
odp: nie rozumiem skąd te głosy krytyki... Taka paralaksa czasowa między poparciem sprzed kilku lat a obecnie. Coś jak różnica między teorią rozporządzeń gdzie ma być pięknie na poziomie planowania a praktyką stosowania. A słupki lecą.
    1 
 5 
Likwidacja kart map Nie wiem komu przeszkadzały karty map. Ciekawe czy u góry wiedzą co to były kataster pruski i z czego wynika numeracja. Co co spowoduje likwidacja kart map
    1 
 7 
A taką fajną mieliśmy panią minister, taką wygadaną i odważną. Kto następny ?
  
 5 
odp: A taką No ktoś Waldemara posłuchał - "Ze zmianami nie można czekać". Szkoda tylko, że nikt nie domyślił się, że to dotyczy nie tylko tej Pani ale też i autora tej proroczej wypowiedzi.
  
 5 
odp: A taką Bądź spokojny! Blondynki to tajemna broń najważniejszych strategow. Pozornie słaba ale pozory mylą. Uważnie przygląda się naszemu GGK. Tak więc kolejnych zmian prawnych szybko nie b3dzie. Cierpliwość ludziom się już kończy a ze historia lubi się powtarzać czekam na pierwszy list otwarty
  
 2 
odp: odp: A taką Chyba przyglądała bo dziś wyleciała z rządu. Teraz Gowin zawnioskuje o odwołanie Semeniuk i będzie po równo. Tylko kto zastąpi panią minister ?
  
 2 
@ Kiedy GGK zawiadomi prokuraturę o wielkich przekrętach geoinformatycznych? Jak powiaty podpisują umowy na tę geoinformatyczne buble? Gdzie przetargi? Jakie były początki tych biznesów? Kto pozwala na wybranie programu który pracuje na zamkniętych plikach? Dlaczego ośrodki pracujące min. plikach .map nie udostępniają gml? Dlaczego powiatowi wymuszają zakup danych programów geodezyjnych? Czy prawdą jest że część powiatowych ma szeroko rozłożony tze. Parasol ochrony nad swoimi powiatowymi biznesami w zamian za zakup konkretnego oprogramowania?Jak to jest możliwe w kraju za który tyle pokoleń przelało krew.
    5 
 17 
jak bezkosztowo zmienić zapisy w bazie EGiB? Jak bezszkotowo zmienic GESUT? Hmmm.....mój mały rozumek tego nie ogarnia
    1 
 12 
Żadne koszty ?? Panie Waldemarze jak żadne koszty. Moja firma kończy opracowanie baz BDOT500 które tworzymy od roku. W połowie sierpnia mamy koniec projekty W związku z tym mamy bazy oddac zgodnie z nowym rozporządzeniem Tym samy za darmo przejrzeć jeszcze raz wszystkie operaty i skarotwać schody tarasy i inne elelmenty przy budynkach Przejrzec jeszcze raz operaty żeby zamienić daty pomiaru na daty przyjęcia do zasobu (ośrodek którym robimy bazy nie ma w bazie ośrodka daty przyjęcia do zasobu dla operaów sprzed 2013 roku. Robimy również modernizację która zgodnie z warunkami przyznawana pieniędzy unijnych nie mogła przekroczyć 12 prac terenowych. Skalkulowaliśmy w związku z tym ustalenie na orto a teraz mamy robić ustalenie w ternie TO są żadne koszty ?? I teraz bazę BDOT500 ma robioną rok ma oddac wg nowych rozporządzeń Czyli Ma dokartować za darmo elementy towarzyszące budynką to sa dla pana żadne koszty? W starostwach gdzie w progrmaie
  
 22 
odp: Żadne koszty ?? Najlepiej wystawić fakturę na GUGiK / Ministerstwo xD Nie jest winą powiatów brak myślenia/jawne składanie fałszywych oświadczeń* przez GGK. * - niepotrzebne skreślić
    1 
 3 
Raz powiedział mądre słowa Ze zmianami nie można czekać Wszystcy się z tym zgadzamy W związku z tym panie Izdebski podaj się pan do dymysji GEODECI ODWOŁAJMY NISZCZYCIELA GEODEZJI W końcu Ze zmianami nie można czekać!!
    5 
 17 
odp: Raz powiedział mądre słowa a dlaczego niszczyciela? Jestem zdania, że geodezja powinna być uproszczona do minimum. Niestety przez urzędniczy beton jeszcze do końca nie została uproszczona ale mam nadzieję, że kiedyś będzie-tak jeszcze powinno się zredukować te przepisy o jakieś 50% minimum.
    15 
 5 
odp: odp: Raz powiedział mądre słowa Najprościej było w jaskini. A jak już z niej wyszliśmy to zaczęły się problemy. A niektórym marzy się latanie w kosmos. To jest dość skomplikowane zagadnienie ;-)
    4 
 5 
odp: odp: Raz powiedział mądre słowa No i ogólnie a ni z niego geodeta ani informatyk O tym że nie geodeta każdy wie, oprócz braku uprawnień nie ma pojęcia o geodezji, projektówki by nie zrobił bo nie wie jak że o podziale nie wspomne... O tym że marny informatyk marny świadczy to co robi To co tworzy to informatycznie lata 90 no ale on w tych latach utknął...(podobnie jak wszystkie programy w których pracują geodeci i urzędy) Przypominam mamy rok 2021r.
    3 
 10 
odp: odp: Raz powiedział mądre słowa Wszyscy żądają uproszczeń, mniej roboty, likwidacji wszystkiego tylko kasa ma być jeszcze większa bo biedny geodeta przymiera z głodu. Więcej ujadajcie, aby Wam się oczka nie otworzyły jak okażecie się niepotrzebni bo wszystko zrobi wiadoma firma za darmo (studentami).
  
 1 
i znów jest o czym mówić, a urzędnicy mają duuuużo pracy. czekam na inicjatywę p. prezesa: likwidacji tzw. służby geodezyjnej i kartograficznej, a przede wszystkim tzw. mapy zasadniczej i baz danych. co za tym idzie, proszę o likwidację tzw. ośrodków i pozostawienie, w ramach istniejących wydziałów, np. nieruchomości, jedynie komórek prowadzących EGiB. czekam również na inicjatywę p. prezesa w sprawie powrotu do brzmienia "prawa" geodezyjnego i kartograficznego z 1989 r.
    6 
 9 
odp: i To czekaj, kawę sobie zaparz i czekaj. Trochę poczekasz, może nawet się nie doczekasz.
    4 
 9 
odp: i uprościć ewidencję?, to może najlepiej ją zlikwidować i już, a potem zamknąć geodezję i po kłopocie. Do czego to zmierza?
    2 
 3 
Cytat "To jest tłumaczenie uniwersalne, które odsuwa od siebie odpowiedzialność, tak na wszelki wypadek." Odsuwa odpowiedzialność i koszty z GGK w kierunku powiatów oczywiście. Natomiast pojęcie tak na wszelki wypadek ostatnio dotyczy wyłącznie współpracy z GGK i jego sporów w tym np. z UODO. Można powiedzieć że wszelkie wypadki wręcz się kleją do GGK który niczego nie robi ostrożnie i przypomina raczej słonia w składzie porcelany który na widok rozbitych talerzy mówi sobie posklejają, ale ładnie tańczyłem prawda ? Nikt tak ładnie nie potrafi tańczyć jak ja wszyscy tylko marudzą o tych pobitych talerzach a nikt nie zatańczył.
  
 6 
odp: Cytat powiaty nie ponoszą żadnych kosztów zabaw w prowadzenie baz danych. te koszty ponoszą tylko podatnicy.
    1 
 2 
odp: odp: Cytat A ja myślałem że geodeci i wykonawcy, trzeba się jednak z tymi opiniami zdecydować.
    1 
 1 
konkrety proszę Czy mógłbym poznać powody konieczności eliminacji arkuszy z numeracji działek? Argumenty takie jak uporządkowanie i brak racji bytu w XXI wieku to górnolotne nic nie wnoszące sformułowanie
    4 
 13 
brawo Panie Waldemarze szkoda tylko, ze szkodą dla baz EGIB, że geodeta z jedynką nie będzie mógł jednak wykonywać prostych ustaleń granic w ramach zwykłej czynności materialno-technicznej -ulegliście przed betonem, bo to dużo sprostowałoby ewidencję, a tak to w 90% będzie bez zmian. No ale nie można mieć wszystkiego, i tak zmiany na plus-jeszcze wiele rzeczy jest do uproszczenia. Pozdrawiam!
    24 
 4 
odp: brawo Panie Waldemarze No co Ty... ci z 1 robią i będą robli ustalenia granic, przecież kwestia uprawnień w geodezji przestała istnieć. Nie chodzi o uprawnienia a o pieczątki, a tych jest całe multum do wynajęcia. Nawiasem mówiąc, całe gminy są modernizowane bez jednego uprawnionego z zakresu 2 i nikomu, a GGK w szczególności, to nie przeszkadza. Naprawdę, śmietnik to śmietnik (bazy danych) i każdy rodzaj informacji do niego pasuje. Nie marudź tylko bierz zlecenia i zasilaj... upraszczaj... wdrażaj... masz na to błogosławieństwo samego GGK.
    2 
 8 
odp: odp: brawo Panie Waldemarze no tak masz rację-przecież wszystko robi wykonawca, a tu nie potrzeba żadnych uprawnień aby nim być.
    1 
 4 
odp: odp: brawo Panie Waldemarze ale geodeci przy okazji mdcp ci z jedynką mogliby przy okazji prostować ewidencję a tak to ten przepis pozostanie martwy niestety i nikt nie będzie się w to bawił.
    4 
 2 
odp: odp: brawo Panie Waldemarze Przy okazji to się takich ignorantów płodzi
    1 
 2 
bezkosztowo ale jednak z minimalnym kosztem dla powiatów - brak podstawowej logiki w tym.
    1 
 9 
. A czy nasz zacny Mierniczy72 wie, kto do kogo i w jakich okolicznościach takie słowa wypowiedział?
    1 
 3 
Kończ Waść Kończ Waść, wstydu oszczędź...
    4 
 14 
odp: Kończ Waść oj tak, kończ, trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść
    1 
 3 



zobacz też:

Sierpniowe wydanie GEODETY cyfrowego już do pobrania

W serwisie egeodeta24.pl, który udostępnia GEODETĘ cyfrowego, jest już opublikowane wydanie...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
firmę FARO założyli Simon Raab i Greg Fraser?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Bronisław Dzikiewicz (1899-1978)

Bronisław  Dzikiewicz (1899-1978)
Urodził się 20 stycznia 1899 roku w Żyrardowie, gdzie pobierał pierwsze nauki. Wybuch I wojny światowej przerwał edukację i rzucił go w rejon Doniecka. W 1918 roku powrócił do Polski, wkrótce został powołany w szeregi Wojska Polskiego...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1872
Niemiec, Johann Carl Friedrich Gauss (1777-1855), fizyk, matematyk, filozof, przedstawia teorię, według której kształt Ziemi jest nieregularny i zbieżny z oceanami. Pierwsza definicja geoidy.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2