wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-09-23| Geodezja, GIS, Prawo, Software

GoKart zgodny z nowymi rozporządzeniami

Dziś (23 września) firma Cubic Orb, producent oprogramowania geodezyjnego QuickGNSS, KaliBronek, czy GeoView, opublikowała nową wersję programu GoKart służącego do kartowania map w środowisku CAD (z obsługą GML).


GoKart zgodny z nowymi rozporządzeniami

Jak zapewnia producent, GoKart w wersji 2021.9 jest pierwszym w Polsce programem w pełni dostosowanym do obowiązujących rozporządzeń i aktualnych schematów aplikacyjnych. Pozwala to na kreślenie mapy zgodnie z nową symboliką oraz eksport i import plików GML, w tym generowanie plików różnicowych.

Do programu dołączono interaktywną treść rozporządzenia w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej. Dzięki temu użytkownik może podejrzeć fragment przepisów dotyczących kreślonego w danym momencie elementu.

Obsługa GML i edycja atrybutów są dostępne dla wszystkich baz mapy zasadniczej, dla których opublikowano schematy aplikacyjne, czyli BDOT500, GESUT oraz EGiB. Program wyposażono również w specjalną konfigurację umożliwiającą eksport wybranych elementów mapy stworzonej w GoKart według rozporządzeń z 2015 roku do pliku GML zgodnego z aktualnymi przepisami.

GoKart 2021.9 obsługuje najnowsze wersje najpopularniejszych programów CAD, w tym AutoCAD, MicroStation, BricsCAD, GstarCAD, ZwCAD i inne kompatybilne z IntelliCAD.

Aktualizację programu można pobrać i przetestować za darmo ze strony firmy CubicOrb.

Źródło: CubicOrb


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
z tą konwersją bym nie przesadzał. właśnie testowo przekonwertowałem rysunek opracowany w konfiguracji 500 2015 do 500 2021 i... konwerter automatycznie zamienił urządzenia sieci innej na urządzenia sieci wodociągowej, a przewód sieci innej pominął. trzeba jeszcze ten konwerter dopracować. i zrozumiałem, co to znaczy konwersja "wybranych elementów".
odpowiedz zgłoś
odp: z Zgłoś do producenta to może poprawi, jak popiszesz na geoforum to szansa na może robi się wielokrotnie mniejsza.
 3 
odpowiedz zgłoś
News niestety nieaktualny schematy GUGiK zmienił więc program nie jest już zgodny z aktualnymi schematami GUGiK. Fajnie jest się napracować i patrzeć jak jak by nie było podobno urząd centralny zmienia sobie zasady gry. Tylko czy już przyjęte dane do zasobu trzeba też dostosować wstecznie do obecnych wymysłów GUGiK czy będziemy mieli zapisane 345 wersji danych zależnie od zmian XSD GUGiK powiedzmy wrzucanych co tydzień ?
 4 
odpowiedz zgłoś
Wolna amerykanka? Póki co, nie było publikacji schematu aplikacyjnego GML w rejestrze interoperacyjności- a tego wymagają przepisy. Firmy mogą tworzyć to co chcą i jak chcą, ale ośrodki będą odmawiać aktualizacji baz danych na podstawie takich plików.
 3 
odpowiedz zgłoś
dobre Niezłe jaja teraz się zaczną. Geodeci będą oddawać nowe gml, a żadne starostwo nie będzie potrafiło ich wgrać ;)
 2 
 12 
odpowiedz zgłoś
odp: dobre dlatego warto korzystać z czasu "wolnej amerykanki" póki trwa.. ;)
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: dobre No tak . A później jak będą mieć nowe to przez lata będą mówić ze jest blednie zrobione. Gratulacje inteligencji.
odpowiedz zgłoś
odp: odp: dobre no dokładnie bo walidatorów nie ma ;) czyli można napisac w pliku tekstowym jaś i małgosia nazwać gml i muyszą przyjąć ;)
 3 
 4 
zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS