|2024-04-10|
Prawo, Kataster
Nowe propozycje zmian w EGiB, wśród nich powrót arkuszy
Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaprezentowało nową wersję projektu nowelizacji rozporządzenia ws. ewidencji gruntów i budynków.
Fot. Geoportal.gov.pl
|
|
|
|
|
|
Przypomnijmy, że potrzeba nowelizacji wynika z konieczności dostosowania obecnych przepisów do ustawy z 13 lipca 2023 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, a także ich funkcjonowaniu (DzU poz. 1597). Stąd też projekt – zarówno w pierwotnej, jak i aktualnej wersji – zakłada aktualizację zasad zaliczania gruntów do użytków gruntowych zawartych w załączniku nr 1 do rozporządzenia ws. EGiB poprzez uwzględnienie w nich gruntów zajętych pod biogazownię, zdefiniowaną w ww. ustawie. Ponadto pierwsza wersja projektu, którą poznaliśmy w listopadzie ub.r., zawierała cztery dodatkowe propozycje zmian wprowadzone na wniosek Głównego Geodety Kraju.
• NOWY PROJEKT
W tym tygodniu resort rozwoju przedstawił nową wersję projektu po uzgodnieniach międzyresortowych, konsultacjach publicznych i opiniowaniu, podkreślając, że „analiza zgłoszonych uwag pozwoliła na weryfikację założeń planowanych zmian, w tym ich kierunku i zakresu oraz zweryfikowanie potrzeb i oczekiwań wobec przyszłych rozwiązań”. Zmodyfikowany projekt zawiera już nie cztery, a sześć dodatkowych propozycji zmian, w tym trzy nowe.
Zachowane zmiany z pierwotnego projektu 1. Dostosowanie przepisów do aktualnego brzmienia art. 4 pkt 1 ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (DzU z 2024 r. poz. 320) w zakresie określania zasad zaliczania gruntów do użytku gruntowego „drogi”. 2. Doprecyzowanie działań podejmowanych w ramach aktualizacji informacji zawartych w EGiB. Proponowana zmiana związana jest z koniecznością jednoznacznego wskazania, że aktualizacja ta następuje poprzez wprowadzanie udokumentowanych zmian do bazy danych ewidencyjnych. 3. Wprowadzenie zmian w modelu danych EGiB zawartych w załącznikach nr 6 i 8a do rozporządzenia, wynikających ze zdiagnozowanych błędów.
Zmiana, z której zrezygnowano 1. Przywrócenie możliwości stosowania odmiennej od standardowej metody numeracji działek po podziale.
Nowe propozycje zmian 1. Doprecyzowanie kwestii trwałej stabilizacji punktów granicznych w celu wyeliminowania przypadków osadzania trwałych znaków granicznych na granicach spornych, wbrew woli jednej ze stron. 2. Doprecyzowanie sposobu wyznaczania zakresu konturu użytków B – tereny mieszkaniowe, Ba – tereny przemysłowe i Bi – inne tereny zabudowane. Zaproponowano zastąpienie „linii wskazanych w projekcie”, które budzą wątpliwości interpretacyjne, granicami działki budowlanej zdefiniowanej w przepisach wydanych na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo budowlane. 3. Przywrócenie możliwości stosowania w identyfikatorach obiektów bazy danych ewidencyjnych arkusza ewidencyjnego, pomocniczej jednostki podziału kraju dla celów ewidencji, obejmującej część obrębu ewidencyjnego.
Spośród nowych propozycji szczególnie warto zwrócić uwagę na tą ostatnią. Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu tej propozycji, wprowadzona rozporządzeniem ws. EGiB zmiana sposobu przyjmowania identyfikatorów bazy danych ewidencyjnych, wynikająca z konieczności usunięcia z identyfikatora numeru arkusza ewidencyjnego, skutkuje obowiązkiem dostosowania identyfikatorów działek ewidencyjnych do zmienionych przepisów. Dalej MRiT przytacza informację przekazaną przez GGK, zgodnie z którą sprawa dotyczy około 3,5 mln działek (9% wszystkich działek w kraju) i 123 powiatów. Ponadto resort rozwoju wskazuje, że zmiana identyfikatorów pociąga za sobą konieczność wygenerowania i przesłania znacznej liczby zawiadomień o zmianach do Sądów Rejonowych, co może spowodować paraliż pracy tych sądów, a także pisemnych zawiadomień do właścicieli nieruchomości z czym wiążą się dodatkowe koszty dla powiatów.
Potrzeba „przywrócenia arkuszy” w toku konsultacji i opiniowania była postulowana przez Stowarzyszenie Geodetów Polskich, firmę Systherm Info, Zarząd Geodezji, Kartografii i Katastru Miejskiego we Wrocławiu, dolnośląskiego WINGiK-a oraz Wydział Geodezji Urzędu Miasta Krakowa.
Przypomnijmy, że pomysł „przywrócenia możliwości stosowania w identyfikatorach arkusza ewidencyjnego” nie jest niczym nowym. Znalazł się on w propozycjach zmian do rozporządzenia ws. EGiB, jakie w lipcu 2022 r. ówczesna p.o. GGK Alicja Kulka przedstawiła ministrowi rozwoju i technologii, i został mocno skrytykowany przez dr. hab. inż. Waldemara Izdebskiego. Propozycja dot. numeracji ostatecznie nie znalazła się w projekcie rozporządzenia z grudnia 2022 r.
• NOWE KONSULTACJE
Ministerstwo Rozwoju i Technologii zdecydowało się przeprowadzić ponowne uzgodnienia, konsultacje i opiniowanie. Potrwają one dwa tygodnie. Rozporządzenie miałoby wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia. Jednocześnie organy prowadzące EGiB miałyby 12 miesięcy na dostosowanie modelu obecnie prowadzonej bazy danych EGiB oraz usług sieciowych do zmienionych przepisów.
DC
|