|2023-12-27|
Geodezja, Prawo, Kataster
Nikt nie wnioskował o zmianę ws. numeracji działek
Okazuje się, że Główny Geodeta Kraju nie konsultował z powiatami pomysłu przywrócenia możliwości stosowania odmiennej od standardowej metody numeracji działek po podziale.
Fot. Pixabay
|
|
|
|
|
|
Wspomniany pomysł znalazł się w opublikowanym 21 listopada projekcie nowelizacji rozporządzenia ws. ewidencji gruntów i budynków. W uzasadnieniu resort rozwoju za GGK podał, że zawarty w § 44 ust. 6 rozporządzenia ws. EGiB obowiązek dostosowania sposobu oznaczania nowych działek ewidencyjnych do obowiązujących przepisów (w przypadku przeprowadzania modernizacji EGiB) „może spowodować zahamowanie prac modernizacyjnych i utrudnić pozyskanie dodatkowego finansowania zadań z zakresu geodezji i kartografii, np. ze środków unijnych”.
Co ciekawe, tłumaczenia MRiT nie zdołały przekonać nawet samych potencjalnych zainteresowanych – czyli powiaty. Związek Powiatów Polskich w opublikowanych na swojej stronie uwagach do projektu rozporządzenia mocno stwierdził, że „należy odstąpić od procedowania projektu, w szczególności w zakresie próby wprowadzenia odmiennej niż standardowa numeracji działek powstających z podziału”.
W związku z takim stanowiskiem ZPP zapytaliśmy GUGiK, czy temat odmiennej numeracji był przedmiotem konsultacji z powiatami lub jakimiś innymi podmiotami. „Nie były prowadzone takie konsultacje” – odpowiedział krótko urząd. Ponadto chcieliśmy wiedzieć się, czy GGK po zapoznaniu się z decyzją ZPP będzie wnioskował do ministra rozwoju i technologii o pilne usunięcie z projektu rozporządzenia krytykowanych zapisów. „Decyzja w tym zakresie nie została jeszcze podjęta” – przyznał równie krótko GUGiK.
Pytania Geoforum.pl i odpowiedzi GUGiK-u
Przypomnijmy, że po raz pierwszy pomysł „przywrócenia możliwości stosowania odmiennej od standardowej metody numeracji działek po podziale” znalazł się w propozycjach zmian do rozporządzenia ws. EGiB, jakie w lipcu 2022 r. p.o. GGK Alicja Kulka przedstawiła ministrowi rozwoju i technologii. Pomysł ten spotkał się wówczas z krytyką byłego GGK dr. hab. inż. Waldemara Izdebskiego i ostatecznie nie trafił do projektu rozporządzenia z grudnia 2022 r. Także teraz Waldemar Izdebski postanowił zareagować. W piśmie do ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Hetmana wskazał m.in., że w jedynie 6% powiatów występują problemy z odmiennymi zasadami numeracji.
DC
|