|2022-07-22|
Geodezja, Prawo, Kataster
GUGiK szykuje istotne zmiany przepisów ws. EGiB
21 lipca p.o. głównego geodety kraju Alicja Kulka wystąpiła z wnioskiem do ministra rozwoju i technologii o wpisanie do wykazu prac legislacyjnych zmian rozporządzeń ws. EGiB, a także ws. wniosków o udostępnienie materiałów PZGiK.
Jeśli chodzi o zmiany w przepisach dotyczących ewidencji gruntów i budynków, to GUGiK proponuje m.in. uproszczenie zasad zaliczania gruntów do użytków B, Ba i Bi. Ma to być odpowiedź na wątpliwości, które zrodziły nowe definicje tych użytków obowiązujące od 31 lipca ubiegłego roku. Zgodnie z nimi ich kontur „nie może przekraczać linii wskazanych w projekcie zagospodarowania działki lub terenu stanowiącym załącznik do pozwolenia na budowę albo zgłoszenia na budowę”. Wątpliwości budzi przede wszystkim to, co ma zrobić geodeta, gdy w terenie stwierdzi przekroczenie owych linii.
Nowe przepisy mają ponadto wprowadzić na stałe specjalny tryb ustalania przebiegu granic działek ewidencyjnych zajętych pod cieki i zbiorniki wodne. Przypomnijmy bowiem, że zgodnie z aktualnym rozporządzeniem ws. EGiB obecny tryb obowiązuje jedynie do 31 grudnia 2022 roku.
Pozostałe propozycje GUGiK dotyczą:
- wprowadzenia możliwości wykazania adresu do korespondencji, w tym adresu do e-doręczeń;
- możliwości wydawania wypisów z rejestru gruntów dla wybranych działek ewidencyjnych oraz likwidacji uproszczonych wypisów z rejestru gruntów;
- przywrócenia możliwości oznaczenia arkusza mapy w identyfikatorze działki ewidencyjnej oraz dopuszczenia szczególnego sposobu numeracji działek po uzgodnieniu z WINGiK;
- zmiany sposobu tworzenia jednostek rejestrowych.
Natomiast zmiany w rozporządzeniu w sprawie wzorów wniosków o udostępnienie materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, licencji i Dokumentu Obliczenia Opłaty, a także sposobu wydawania licencji mają polegać na dostosowaniu tytułów dokumentów wydawanych z prowadzonych baz danych do rodzajów dokumentów wynikających z obowiązujących przepisów Prawa geodezyjnego i kartograficznego.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
JK
|