Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-11-22| Geodezja, Prawo, Kataster

[aktualizacja] Numeracja działek, aktualizacja ewidencji - szykują się zmiany przepisów ws. EGiB

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie ws. ewidencji gruntów i budynków.


[aktualizacja] Numeracja działek, aktualizacja ewidencji - szykują się zmiany przepisów ws. EGiB <br />
Fot. Geoportal.gov.pl
Fot. Geoportal.gov.pl

Jak informuje MRiT, potrzeba nowelizacji wynika z konieczności dostosowania obecnych przepisów do ustawy z 13 lipca 2023 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, a także ich funkcjonowaniu (DzU poz. 1597).
Stąd też nowelizacja zakłada aktualizację zasad zaliczania gruntów do użytków gruntowych zawartych w załączniku nr 1 do rozporządzenia ws. EGiB poprzez uwzględnienie w nich gruntów zajętych pod biogazownię, zdefiniowaną w ww. ustawie.

Ponadto na wniosek Głównego Geodety Kraju w projektowanym rozporządzeniu wprowadzono dodatkowe zmiany w zakresie:

1. Przywrócenia możliwości stosowania odmiennej od standardowej metody numeracji działek po podziale (problem dotyczy przede wszystkim terenów byłego katastru pruskiego). Starosta w uzgodnieniu z WINGiK-iem będzie mógł przyjąć odrębny sposób oznaczania działek ewidencyjnych powstałych w związku z podziałem nieruchomości (inny od obowiązującego sposobu oznaczania działek), jeżeli sposób ten zapewnia unikalność oznaczeń tych działek w granicach obrębu oraz ich oznaczanie liczbami naturalnymi lub ułamkami zwykłymi, w których zarówno licznik, jak i mianownik są liczbami naturalnymi.
RozporzÄ…dzenie z 27 lipca 2021 r. ws. EGiB w § 44 ust. 6 wprowadziÅ‚o obowiÄ…zek – w przypadku przeprowadzania modernizacji EGiB – dostosowania sposobu oznaczania nowych dziaÅ‚ek ewidencyjnych do obowiÄ…zujÄ…cych przepisów. Jak wyjaÅ›nia resort rozwoju, zgodnie z informacjÄ… przekazanÄ… przez GGK powyższy obowiÄ…zek może spowodować zahamowanie prac modernizacyjnych i utrudnić pozyskanie dodatkowego finansowania zadaÅ„ z zakresu geodezji i kartografii, np. ze Å›rodków unijnych. Dalej ministerstwo przekonuje, że brak proponowanego przepisu bÄ™dzie powodowaÅ‚ również szereg innych negatywnych skutków w przypadku przystÄ…pienia przez starostÄ™ do procedury modernizacji EGiB, m.in. konieczność wygenerowania i przesÅ‚ania znacznej liczby zawiadomieÅ„ o zmianach do SÄ…dów Rejonowych, co może spowodować paraliż pracy tych sÄ…dów. JednoczeÅ›nie dopuszczenie stosowania odmiennej od standardowej metody numeracji dziaÅ‚ek po podziale nie wpÅ‚ynie na obowiÄ…zujÄ…ce zasady zapisu identyfikatorów obiektów bazy ewidencyjnej.

2. Doprecyzowania działań podejmowanych w ramach aktualizacji informacji zawartych w EGiB. Proponowana zmiana związana jest z koniecznością jednoznacznego wskazania, że aktualizacja ta następuje poprzez wprowadzanie udokumentowanych zmian do bazy danych ewidencyjnych.

3. Dostosowania przepisów do zmiany art. 4 pkt 1 ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (DzU. z 2023 r. poz. 645, z późn. zm.) w zakresie okreÅ›lania zasad zaliczania gruntów do użytku gruntowego „drogi”. Zmiana w ustawie o drogach publicznych spowodowaÅ‚a przedefiniowanie pojÄ™cia pasa drogowego, który obecnie stanowi wydzielony liniami rozgraniczajÄ…cymi grunt wraz z przestrzeniÄ… nad i pod jego powierzchniÄ™, na którym jest lub bÄ™dzie usytuowana droga. BiorÄ…c pod uwagÄ™ fakt – wyjaÅ›nia MRiT – że do użytku gruntowego „drogi” zaliczane sÄ… obecnie grunty, które sÄ… pasami drogowymi dróg publicznych oraz dróg wewnÄ™trznych w rozumieniu przepisów ustawy o drogach publicznych, niewchodzÄ…ce w skÅ‚ad gruntów przeznaczonych pod budowÄ™ dróg publicznych lub linii kolejowych Tp, należy jednoznacznie doprecyzować, że użytek gruntowy dr „drogi” dotyczy obszaru, na którym droga jest zlokalizowana (wybudowana).

4. Wprowadzenia zmian w modelu danych EGiB zawartych w załącznikach nr 6 i 8a do rozporządzenia wynikających ze zdiagnozowanych błędów.

Obecnie trwajÄ… uzgodnienia, konsultacje publiczne i opiniowanie projektu.
Rozporządzenie miałoby wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.
Jednocześnie organy prowadzące EGiB miałyby 6 miesięcy na dostosowanie modelu obecnie prowadzonej bazy danych EGiB oraz usług sieciowych do zmienionych przepisów. Jak tłumaczy MRiT, czas niezbędny na dostosowanie oszacowano na podstawie informacji uzyskanych przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii od jednego z twórców oprogramowania.

AKTUALIZACJA z 22 listopada br.
Przypomnijmy, że pomysÅ‚ „przywrócenia możliwoÅ›ci stosowania odmiennej od standardowej metody numeracji dziaÅ‚ek po podziale” nie jest niczym nowym. ZnalazÅ‚ siÄ™ on w propozycjach zmian do rozporzÄ…dzenia ws. EGiB, jakie w lipcu 2022 r. ówczesna p.o. GGK Alicja Kulka przedstawiÅ‚a ministrowi rozwoju i technologii, i zostaÅ‚ mocno skrytykowany przez dr. hab. inż. Waldemara Izdebskiego. Propozycja dot. numeracji ostatecznie nie znalazÅ‚a siÄ™ w projekcie rozporzÄ…dzenia z grudnia 2022 r.
Także teraz Waldemar Izdebski postanowiÅ‚ zareagować. W piÅ›mie z 22 listopada br. do ministra Waldemara Budy zaznaczyÅ‚, że zaproponowane zmiany sÄ… nieuzasadnione i szkodliwe dla EGiB, cofnÄ… informatyzacjÄ™ oraz utrudniÄ… lub nawet uniemożliwiÄ… wykonywanie automatycznych analiz i kontroli w skali kraju. Dalej odniósÅ‚ siÄ™ do argumentacji dotyczÄ…cej SÄ…dów Rejonowych, podkreÅ›lajÄ…c, że jest ona „nieprawdziwa, bo dziÄ™ki przygotowanym przez GUGiK przy współpracy z Ministerstwem SprawiedliwoÅ›ci procedurom wymiany zawiadomieÅ„ z wykorzystaniem szyny usÅ‚ug ZSIN, komunikacja z EGiB do sÄ…dów bÄ™dzie odbywaÅ‚a siÄ™ automatycznie, wiÄ™c nie bÄ™dzie żadnych kosztów wysyÅ‚ki”.
Waldemar Izdebski uważa także, że organy odpowiedzialne za prowadzenie EGiB, w których występują problemy z odmiennymi zasadami prowadzenia tego rejestru, powinny podjąć w końcu stosowne działania naprawcze, a nie lobbować u GGK czy w MRiT za przywróceniem starych przepisów.

Źródło: MRiT, DC


«« powrót

UdostÄ™pnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS