wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-07-29| Geodezja, Prawo, Kataster

Były GGK o proponowanych przez GUGiK zmianach w EGiB

Do zaprezentowanych niedawno przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii propozycji zmian w przepisach ewidencyjnych odniósł się były główny geodeta kraju Waldemar Izdebski.


Były GGK o proponowanych przez GUGiK zmianach w EGiB

Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego tygodnia GUGiK poinformował o wystąpieniu do ministra rozwoju z wnioskiem o wpisanie do wykazu prac legislacyjnych zmiany rozporządzenia ws. ewidencji gruntów i budynków (EGiB). Miałyby one dotyczyć:

  • wprowadzenia możliwości wykazania w EGiB adresu do korespondencji, w tym adresu do e-doręczeń;
  • możliwości wydawania wypisów z rejestru gruntów dla wybranych działek ewidencyjnych oraz likwidacji uproszczonych wypisów;
  • wprowadzenia na stałe specjalnego trybu ustalania przebiegu granic działek ewidencyjnych zajętych pod cieki i zbiorniki wodne;
  • przywrócenia możliwości oznaczenia arkusza mapy w identyfikatorze działki ewidencyjnej oraz dopuszczenia szczególnego sposobu numeracji działek po uzgodnieniu z WINGiK;
  • zmiany sposobu tworzenia jednostek rejestrowych;
  • uproszczenia zasad zaliczania gruntów do użytków B, Ba i Bi.

Do powyższych propozycji odniósł się na swoim blogu były główny geodeta kraju Waldemar Izdebski. Najbardziej krytycznie wypowiedział się o zmianach w zakresie obecności arkusza w identyfikatorze działki i sposobu numeracji działek. W jego ocenie propozycje te oznaczają powrót do zamieszania i bałaganu w prowadzeniu EGiB.

Jak przypomina, podział na arkusze jest pozostałością po papierowej EGiB i powinien zostać wyeliminowany, bo jest niezrozumiały dla obywateli i utrudnia informatyzację tego rejestru. Co więcej, problem ten dotyczy tylko około 10% działek, zaś w przypadku 8% jest łatwy do rozwiązania. „Tak więc powiaty, w których występuje problem, powinny podjąć stosowne działania, zamiast lobbować u Pani p.o. GGK czy w Ministerstwie Rozwoju i Technologii przywrócenie arkusza w identyfikatorze. Czasu jest jeszcze bardzo dużo [do końca 2024 r. – red.] i sprawa jest do zrealizowania, a uzyskany porządek w ewidencji gruntów i budynków – bezcenny” – ocenia Waldemar Izdebski.

Jego zdaniem szkodliwa jest też propozycja dotycząca numerowania działek, gdyż utrudni dążenie do ujednolicenia prowadzenia EGiB. Podobnie jak w przypadku wspomnianego podziału na arkusze, kilkanaście powiatów w skali całego kraju powinno się w tym zakresie dostosować do większościowego systemu numeracji działek – uważa Waldemar Izdebski.

Były GGK negatywnie ocenia także propozycję dotyczącą wykazywania adresu korespondencyjnego, co idzie wbrew zeszłorocznym zmianom w rozporządzeniu ws. EGiB. W jego ocenie źródłem danych adresowych powinien być – jak to jest obecnie – publiczny rejestr referencyjny, czyli PESEL lub REGON. EGiB nie powinna zaś służyć do powielania informacji znajdujących się w innych bazach. Jego zdaniem nie ma też potrzeby przechowywania w EGiB adresu do e-Doręczeń, ponieważ jest on do ustalenia na podstawie numerów PESEL i REGON.

Do propozycji zmiany sposobu tworzenia jednostek rejestrowych trudno się byłemu GGK odnieść, bo na razie nie poznaliśmy jej szczegółów. „Jeśli w tej kwestii miałoby się coś zmienić, a przypuszczam, że może chodzić o identyczność jednostki rejestrowej z nieruchomością objętą jedną księgą wieczystą, to pomysł jest zły i potencjalny przepis będzie zmuszał starostów do ciągłego przerzucania działek z jednej jednostki rejestrowej do drugiej” – ocenia Waldemar Izdebski. Dodaje jednocześnie, że najlepiej byłoby po prostu zlikwidować jednostki rejestrowe, które są reliktem przeszłości związanym z papierową formą prowadzenia EGiB.

Pozytywnie ocenia natomiast propozycję dotyczącą likwidacji wypisów uproszczonych. Zauważa jednak, że zmiana ta wymagałaby nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Z oceną zmian dotyczących ustalania przebiegu granic działek zajętych pod cieki i zbiorniki wodne Waldemar Izdebski wstrzymuje się do czasu publikacji szczegółów. Zauważa jednocześnie, że kwestie te reguluje Prawo wodne, a rozporządzenie ws. EGiB nie może wyręczać innych organów za wydawanie odpowiednich decyzji.

Odnośnie do użytków B, Ba i Bi były GGK również woli poczekać na publikację szczegółów propozycji. Zwraca jednocześnie uwagę, że podstawowe problemy w tym zakresie wynikają z braku precyzyjnego określenia obszaru wyłączenia gruntów z produkcji rolnej lub leśnej w decyzjach wydawanych na podstawie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. „W związku z tym najpierw powinno się dokonać odpowiednich zmian w tej ustawie, aby na etapie wyłączenia określony był precyzyjnie jego obszar, a nie tylko sama powierzchnia wyłączenia” – ocenia Waldemar Izdebski.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS