Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-12-02| Geodezja, Prawo, Kataster

Nowelizacja przepisów ws. EGiB rozwiąże kwestię dalszego ustalania linii brzegu

Do 14 grudnia potrwają konsultacje projektu zmiany rozporządzenia ws. ewidencji gruntów i budynków. Ma on być odpowiedzią na napływające do GUGiK sygnały wskazujące na potrzebę modyfikacji bądź doprecyzowania tych regulacji.


Nowelizacja przepisów ws. EGiB rozwiąże kwestię dalszego ustalania linii brzegu

Ustalanie brzegu wciąż na starych zasadach

Bodaj najważniejsza proponowana zmiana dotyczy ustalania granic przebiegu naturalnych śródlądowych cieków i zbiorników wodnych. Obowiązujące od 31 lipca 2021 r. rozporządzenie ws. EGiB dopuszczało wykonywanie tych czynności na podstawie wyników geodezyjnych pomiarów zgodnie z art. 220 ust. 1–4 Prawa wodnego, ale tylko do końca tego roku. Po tym terminie miał być stosowany wyłącznie tryb określony w art. 220 ust. 5 tej ustawy, zatem działoby się to w drodze decyzji, na wniosek podmiotu mającego interes prawny lub faktyczny.

Projektowana zmiana polega na uchyleniu przepisu czasowo ograniczającego możliwość stosowania ww. procedury. Jak bowiem wyjaśniają autorzy projektu, upływ wspomnianego terminu może doprowadzić do poważnych utrudnień w procesach związanych z obrotem nieruchomościami graniczącymi z ciekami i zbiornikami, dopóki granice te nie zostaną ustalone w trybie wspomnianego art. 220 ust. 5.

Jednostki rejestrowe, wypisy, adresy, usługi sieciowe

Projekt przewiduje też kilka innych, drobniejszych zmian dotyczących różnych zagadnień, w tym:

  • Doprecyzowuje zakres i treść wypisów i wyrysów z EGiB przy uwzględnieniu funkcjonalności tych dokumentów w ramach postępowań administracyjnych, sądowych i czynności cywilno-prawnych.
  • Wprowadza możliwość opatrywania klauzulą informującą, że dokument może być przeznaczony do dokonywania wpisu w księdze wieczystej, wypisów wydawanych dla wybranych działek, budynków, lokali. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w jednej jednostce rejestrowej znajdują się nieruchomości opisane w różnych księgach wieczystych i dokumentach. Przedmiotowa zmiana pozwoli m.in. na wydawanie wypisów zawierających wybrane działki, budynki i lokale z jednostki rejestrowej (np. dla określonych ksiąg wieczystych), co usprawni i ułatwi pracę sądów wieczysto-księgowych. Po zmianie to wnioskodawca będzie decydował, czy chce uzyskać wypis jedynie dla wybranej działki czy wszystkich działek w jednej jednostce rejestrowej.
  • Dodaje w EGiB adres korespondencyjny (jeżeli jest znany) jako dodatkowy adres właściciela, obok obecnie ujawnianego adresu zameldowania na pobyt stały.
  • Modyfikuje istniejący zakres usługi sieciowej dotyczącej udostępniania danych EGiB poprzez usuniecie z niej numeru księgi wieczystej i jednocześnie wprowadzenie osobnej usługi do udostępniania danych wyłącznie na potrzeby ZSIN. Ma to być odpowiedź na wymogi związane z ochroną danych osobowych.
  • Uzupełnia regulacje dotyczące grupowania budynków w jednostki rejestrowe. Uregulowania wymaga bowiem sposób postępowania w przypadku budynków stanowiących odrębną jednostkę rejestrową, w których zostały wyodrębnione lokale, i są posadowione na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste. Przedmiotowa zmiana pozwoli na wyeliminowanie problemów związanych z wydawaniem wypisów z EGiB.

Czego w projekcie nie ma?

Warto przypomnieć, że wprowadzenie części z wyżej wymienionych zmian GUGiK zapowiedział już latem br. Kluczową zmianą względem tamtych deklaracji jest jednak brak w opublikowanym właśnie projekcie regulacji dotyczących uproszczenia zasad zaliczania gruntów do użytków B, Ba i Bi. Miała to być odpowiedź na wątpliwości, które zrodziły nowe definicje tych użytków obowiązujące od 31 lipca ubiegłego roku.

W projekcie nie znajdziemy ponadto propozycji przywrócenia możliwości oznaczenia arkusza mapy w identyfikatorze działki ewidencyjnej oraz dopuszczenia szczególnego sposobu numeracji działek.

Kiedy przepisy wejdą w życie?

Konsultacje projektu mają potrwać do 14 grudnia br. Rozporządzenie powinno wejść w życie 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw. Wyjątkiem będą regulacje dotyczące ustalania linii brzegowej, które zaczną obowiązywać 1 stycznia 2023 r. Ponadto powiaty będą miały czas do końca 2023 r., by dostosować swoje bazy i usługi sieciowe do nowych regulacji.

Pobierz projekt wraz z załącznikami


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na bezpłatny newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS