Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-01-31| Geodezja, Prawo, Kataster

[aktualizacja] Co się dzieje z nowelizacją rozporządzenia ws. EGiB?

Już blisko dwa miesiące upłynęły od zakończenia uzgodnień, konsultacji i opiniowania projektu nowelizacji rozporządzenia ws. ewidencji gruntów i budynków. Mimo to wciąż nie poznaliśmy nowej wersji projektu.


[aktualizacja] Co się dzieje z nowelizacją rozporządzenia ws. EGiB?

Projekt rozporządzenia ministra rozwoju i technologii zmieniającego rozporządzenie ws. EGiB, o którym tutaj piszemy, został opublikowany w serwisie Rządowego Centrum Legislacji 21 listopada ub.r. Jak w uzasadnieniu podało MRiT, potrzeba nowelizacji wynika z konieczności dostosowania obecnych przepisów do ustawy z 13 lipca 2023 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, a także ich funkcjonowaniu (DzU poz. 1597).

Ponadto na wniosek Głównego Geodety Kraju w projekcie znalazły się zmiany w zakresie:
1. Przywrócenia możliwości stosowania odmiennej od standardowej metody numeracji działek po podziale.
2. Doprecyzowania działań podejmowanych w ramach aktualizacji informacji zawartych w EGiB.
3. Dostosowania przepisów do zmiany art. 4 pkt 1 ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (DzU z 2023 r. poz. 645, z późn. zm.) w zakresie określania zasad zaliczania gruntów do użytku gruntowego „drogi”.
4. Wprowadzenia zmian w modelu danych EGiB zawartych w załącznikach nr 6 i 8a do rozporządzenia wynikających ze zdiagnozowanych błędów.

Spośród zaproponowanych zmian z największą krytyką spotkał się pomysł przywrócenia możliwości stosowania odmiennej od standardowej metody numeracji działek po podziale (już raz wcześniej, bezskutecznie forsowany). Były GGK dr hab. inż. Waldemar Izdebski w piśmie do ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Hetmana wskazał m.in., że w jedynie 6% powiatów występują problemy z odmiennymi zasadami numeracji. Natomiast Związek Powiatów Polskich w opublikowanych na swojej stronie uwagach do projektu rozporządzenia mocno stwierdził, że „należy odstąpić od procedowania projektu, w szczególności w zakresie próby wprowadzenia odmiennej niż standardowa numeracji działek powstających z podziału”.

Innych stanowisk do tej pory nie poznaliśmy. Strony dotyczącej projektu w serwisie RCL od 21 listopada ub.r. ani razu nie zaktualizowano. A zatem czy prace nad nowelizacją dalej się toczą?

Odpowiedź na to pytanie przynosi najnowszy (z 29 stycznia br.) „Wykaz prac legislacyjnych ministra rozwoju i technologii”. Wśród 27 wyszczególnionych pozycji znajdujemy również nowelizację rozporządzenia ws. EGiB.
W rubryce „Istota rozwiązań zawartych w projekcie rozporządzenia oraz przyczyna i potrzeba ich wprowadzenia” wspomniano wprawdzie tylko o konieczności dostosowania obecnych przepisów do ustawy z 13 lipca 2023 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, a także ich funkcjonowaniu, ale i we wcześniejszych wersjach „Wykazu…” tak to wyglądało. Nie wiemy więc, czy propozycje GGK wciąż „pozostają w grze”.
W „Wykazie…” podano również przewidywany termin wydania rozporządzenia/przewidywany termin wejścia w życie – jest to II kwartał 2024 r.

Redakcja Geoforum.pl zapytała MRiT, jaki jest stan prac nad projektem nowelizacji oraz kiedy poznamy treść projektu po uwzględnieniu uwag zgłoszonych w toku uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania.
Jak tylko otrzymamy odpowiedź, poinformujemy o tym naszych czytelników.

AKTUALIZACJA z 1 lutego
„Projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii zmieniającego rozporządzenie w sprawie ewidencji gruntów i budynków jest na etapie rozpatrywania uwag zgłoszonych w trakcie uzgodnień międzyresortowych, opiniowania i konsultacji publicznych” – poinformował Geoforum.pl resort rozwoju.
Ministerstwo podało również, że „po zakończeniu analizy przesłanych uwag zostaną one opublikowane na stronie Rządowego Procesu Legislacyjnego RCL wraz z informacją o sposobie ich rozpatrzenia oraz propozycją nowego brzmienia projektu rozporządzenia”.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS