Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2024-01-31 | Geodezja, Prawo, Kataster

[aktualizacja] Co się dzieje z nowelizacją rozporządzenia ws. EGiB?

Już blisko dwa miesiące upłynęły od zakończenia uzgodnień, konsultacji i opiniowania projektu nowelizacji rozporządzenia ws. ewidencji gruntów i budynków. Mimo to wciąż nie poznaliśmy nowej wersji projektu.


Ilustracja: [aktualizacja] Co się dzieje z nowelizacją rozporządzenia ws. EGiB?

Projekt rozporządzenia ministra rozwoju i technologii zmieniającego rozporządzenie ws. EGiB, o którym tutaj piszemy, został opublikowany w serwisie Rządowego Centrum Legislacji 21 listopada ub.r. Jak w uzasadnieniu podało MRiT, potrzeba nowelizacji wynika z konieczności dostosowania obecnych przepisów do ustawy z 13 lipca 2023 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, a także ich funkcjonowaniu (DzU poz. 1597).

Ponadto na wniosek Głównego Geodety Kraju w projekcie znalazły się zmiany w zakresie:
1. Przywrócenia możliwości stosowania odmiennej od standardowej metody numeracji działek po podziale.
2. Doprecyzowania działań podejmowanych w ramach aktualizacji informacji zawartych w EGiB.
3. Dostosowania przepisów do zmiany art. 4 pkt 1 ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (DzU z 2023 r. poz. 645, z późn. zm.) w zakresie określania zasad zaliczania gruntów do użytku gruntowego „drogi”.
4. Wprowadzenia zmian w modelu danych EGiB zawartych w załącznikach nr 6 i 8a do rozporządzenia wynikających ze zdiagnozowanych błędów.

Spośród zaproponowanych zmian z największą krytyką spotkał się pomysł przywrócenia możliwości stosowania odmiennej od standardowej metody numeracji działek po podziale (już raz wcześniej, bezskutecznie forsowany). Były GGK dr hab. inż. Waldemar Izdebski w piśmie do ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Hetmana wskazał m.in., że w jedynie 6% powiatów występują problemy z odmiennymi zasadami numeracji. Natomiast Związek Powiatów Polskich w opublikowanych na swojej stronie uwagach do projektu rozporządzenia mocno stwierdził, że „należy odstąpić od procedowania projektu, w szczególności w zakresie próby wprowadzenia odmiennej niż standardowa numeracji działek powstających z podziału”.

Innych stanowisk do tej pory nie poznaliśmy. Strony dotyczącej projektu w serwisie RCL od 21 listopada ub.r. ani razu nie zaktualizowano. A zatem czy prace nad nowelizacją dalej się toczą?

Odpowiedź na to pytanie przynosi najnowszy (z 29 stycznia br.) „Wykaz prac legislacyjnych ministra rozwoju i technologii”. Wśród 27 wyszczególnionych pozycji znajdujemy również nowelizację rozporządzenia ws. EGiB.
W rubryce „Istota rozwiązań zawartych w projekcie rozporządzenia oraz przyczyna i potrzeba ich wprowadzenia” wspomniano wprawdzie tylko o konieczności dostosowania obecnych przepisów do ustawy z 13 lipca 2023 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, a także ich funkcjonowaniu, ale i we wcześniejszych wersjach „Wykazu…” tak to wyglądało. Nie wiemy więc, czy propozycje GGK wciąż „pozostają w grze”.
W „Wykazie…” podano również przewidywany termin wydania rozporządzenia/przewidywany termin wejścia w życie – jest to II kwartał 2024 r.

Redakcja Geoforum.pl zapytała MRiT, jaki jest stan prac nad projektem nowelizacji oraz kiedy poznamy treść projektu po uwzględnieniu uwag zgłoszonych w toku uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania.
Jak tylko otrzymamy odpowiedź, poinformujemy o tym naszych czytelników.

AKTUALIZACJA z 1 lutego
„Projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii zmieniającego rozporządzenie w sprawie ewidencji gruntów i budynków jest na etapie rozpatrywania uwag zgłoszonych w trakcie uzgodnień międzyresortowych, opiniowania i konsultacji publicznych” – poinformował Geoforum.pl resort rozwoju.
Ministerstwo podało również, że „po zakończeniu analizy przesłanych uwag zostaną one opublikowane na stronie Rządowego Procesu Legislacyjnego RCL wraz z informacją o sposobie ich rozpatrzenia oraz propozycją nowego brzmienia projektu rozporządzenia”.

DC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

jak długo będziemy się babrać w EGiB ?? Jest znane wśród polskich MIERNICZYCH od 1933 roku pojęcie , natomiast na dzień dzisiejszy można by rzec, co następuje:< JEDNYM Z AMBITNIEJSZYM I NAJPILNIEJSZYCH ZADAŃ GEODEZYJNEJ ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ I ZAPLECZA NAUKOWEGO JEST OPRACOWANIE I WDROŻENIE DO WYKORZYSTYWANIA "K A T A S T R U N I E R U C H O M O Ś C I". wspomniałem o roku 1933 a jest rzeczą koniczną zauważyć że: w 1794r. o Katastrze myślano w Hiszpańii za sprawą markiza Ensenady-królewskiego ministra,we Francji Napoleon dostrzegł zalety posiadania Katastru, zaś około 1878r. zrodził się tzw. za sprawą kanclerza Otona von Bismarka, prawie równolegle zaistniał natomiast w II RP, własnie w 1933r za sprawą stow. mierniczych zwołano by podjąć stosowne prace nad pod patronatem Prezydenta Mościckiego z przesłaniem
    4 
 1 
nowelizacja egib A może ktoś zajął by się tematem służebności gruntowych. Następuje przyjmowanie do zasobu coraz większej ilości operatów dla postępowań w sądzie do ustalenia służebności gruntowej. Poza tym że przyjmujemy ,ewidencjonujemy to nigdzie ta służebność nie jest rejestrowana. Mam wrażenie że za parę lat ktoś się obudzi i uchwali prawo, że jednak trzeba będzie zaktualizować bazy o te operaty LUB podjąć definitywnie decyzję zgodnie z obecnym stanem prawnym i nie przyjmować operatów które nie powodują zmian w bazach.
  
 4 
? W czym panu Izdebskiemu przeszkadza standardowa numeracja działek po podziale? Nie ogarnia tego czy jest jakiś inny powód?
    8 
 5 
odp: ? Z tego, co obserwuję po drodze, to Panu Izdebskiemu przeszkadza właśnie możliwość odchodzenia od standardowej numeracji, którą forsuje Pani Kulka. W dobie przetwarzania informacji w sposób wysoce zautomatyzowany dane powinny być w maksymalnym stopniu jednolite i wypełniać konkretne normy. Jest to proste, logiczne i zrozumiałe, zwłaszcza dla osób, które z tymi danymi pracują. W tej kwestii mogę w pełni zgodzić się z Panem Izdebskim.
    5 
 13 



zobacz też:

Nikt nie wnioskował o zmianę ws. numeracji działek

Okazuje się, że Główny Geodeta Kraju nie konsultował z powiatami pomysłu przywrócenia możliwości...

Waldemar Izdebski do ministra Hetmana ws. numeracji działek

Dr hab. inż. Waldemar Izdebski wystosował do ministra rozwoju i technologii Krzysztofa...

Powiaty nie chcą zmiany ws. numeracji forsowanej przez GGK

Wczoraj (7 grudnia) przedstawiliśmy na Geoforum.pl wyjaśnienia GUGiK-u na temat...

GUGiK tłumaczy, dlaczego standardowa numeracja przeszkadza w modernizacji EGiB

Opublikowany 21 listopada br. projekt rozporządzenia ws. ewidencji...

[aktualizacja] Numeracja działek, aktualizacja ewidencji - szykują się zmiany przepisów ws. EGiB

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Bolesławiec w 3D
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
przed II wojną światową Państwowa Szkoła Miernicza podlegała Ministerstwu Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Eugeniusz Romer (1871-1954)

Eugeniusz  Romer  (1871-1954)
W 1899 roku habilitował się, przedstawiając pracę „Studia nad asymetrią dolin”. W 1911 roku został profesorem zwyczajnym. Pierwszą pracą Romera była posada zastępcy nauczyciela w lwowskim gimnazjum nr III (1893-94). W 1904 roku ukazał...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1957
Czołowy kartograf radziecki Konstantin Aleksiejewicz Saliszczew (1905-88) twierdzi, że nauki kartograficzne powinny być rozwijane w celu "zrozumienia przez proletariat działań rządu oraz dla poznania naturalnych i ludzkich zasobów kraju".
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama