Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-12-07| Geodezja, Prawo, Kataster

GUGiK tłumaczy, dlaczego standardowa numeracja przeszkadza w modernizacji EGiB

Opublikowany 21 listopada br. projekt rozporządzenia ws. ewidencji gruntów i budynków zakłada m.in. przywrócenie możliwości stosowania odmiennej od standardowej metody numeracji działek po podziale. Jest to propozycja o tyle „ciekawa”, że już raz podjęto próbę jej wprowadzenia. Dlatego poprosiliśmy GUGiK o dodatkowe wyjaśnienia.


GUGiK tłumaczy, dlaczego standardowa numeracja przeszkadza w modernizacji EGiB <br />
Fot. Geoportal.gov.pl
Fot. Geoportal.gov.pl

Przypomnijmy, że po raz pierwszy pomysł „przywrócenia możliwości stosowania odmiennej od standardowej metody numeracji działek po podziale” znalazł się w propozycjach zmian do rozporządzenia ws. EGiB, jakie w lipcu 2022 r. p.o. GGK Alicja Kulka przedstawiła ministrowi rozwoju i technologii. Pomysł ten spotkał się wówczas z krytyką byłego GGK dr. hab. inż. Waldemara Izdebskiego i ostatecznie nie trafił do projektu rozporządzenia z grudnia 2022 r.

W nowym projekcie zapis dotyczący „przywrócenia możliwości stosowania odmiennej od standardowej metody numeracji działek po podziale” znalazł się na wniosek GGK.
W uzasadnieniu resort rozwoju za GGK podał, że zawarty w § 44 ust. 6 rozporządzenia ws. EGiB obowiązek – w przypadku przeprowadzania modernizacji EGiB – dostosowania sposobu oznaczania nowych działek ewidencyjnych do obowiązujących przepisów „może spowodować zahamowanie prac modernizacyjnych i utrudnić pozyskanie dodatkowego finansowania zadań z zakresu geodezji i kartografii, np. ze środków unijnych”.
Zacytowany fragment szczególnie nas zainteresował, dodatkowe poprosiliśmy GUGiK o dodatkowe wyjaśnienia.

W odpowiedzi urząd poinformował, że zmiana sposobu numeracji działek wymaga przygotowania zawiadomień o zmianie wprowadzonej w EGiB i przesłania ich do właściciela nieruchomości, organu podatkowego oraz sądu rejonowego w celu aktualizacji działu I księgi wieczystej. „Wszystkie wymienione zadania są czasochłonne i wymagają przeznaczenia dodatkowych, znacznych środków finansowych, które mogłyby być przeznaczone na inny cel, np. modernizację EGiB” – zaznaczył GUGiK. Ponadto stwierdził, że organy prowadzące EGiB, chcąc wypełnić obowiązek wynikający z §44, odkładają w czasie modernizacje i inne zadania, w tym uczestniczenie w projektach finansowanych ze środków UE.

W tym miejscu warto zacytować §44 ust. 6 rozporządzenia, który mówi, że „w przypadku gdy do czasu wejścia w życie rozporządzenia stosowany był inny niż określony w § 7 ust. 6 sposób oznaczania nowych działek ewidencyjnych, dotychczasowy sposób ich oznaczania może być dalej stosowany do czasu przeprowadzenia modernizacji ewidencji, o której mowa w art. 24a ustawy”.
Zatem tłumaczenia GUGiK wydają się nietrafione, ponieważ, jak wynika z powyższego przepisu, w tej chwili nie ma żadnego przymusu ani obligatoryjnego terminu do zmiany numeracji.

Ponadto zapytaliśmy urząd o powiaty, które zgłaszały problemy ze standardową metodą numeracji działek po podziale, oraz o przyczyny rezygnacji z pomysłu zmian w numeracji w 2022 r. Niestety, na te pytania nie uzyskaliśmy odpowiedzi.


Podobnie jak w 2022 r. na propozycję GGK postanowił zareagować Waldemar Izdebski. W piśmie z 22 listopada br. do ministra Waldemara Budy podkreślił, że przedstawione zmiany są nieuzasadnione i szkodliwe dla EGiB, cofną informatyzację oraz utrudnią lub nawet uniemożliwią wykonywanie automatycznych analiz i kontroli w skali kraju. „Oceniam to jako świadomą destrukcję ewidencji gruntów i budynków, wyrażam wobec tego swój zdecydowany sprzeciw” – zaznaczył.
Waldemar Izdebski uważa także, że organy odpowiedzialne za prowadzenie EGiB, w których występują problemy z odmiennymi zasadami prowadzenia tego rejestru, powinny podjąć w końcu stosowne działania naprawcze, a nie lobbować u GGK czy w MRiT za przywróceniem starych przepisów.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS