Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2023-04-19 | Geodezja, GIS, Teledetekcja

Rada Geodezyjna rusza w nowym składzie. Najpilniejszą sprawą niedofinansowanie geodezji

We wtorek 18 kwietnia odbyło się inauguracyjne posiedzenie nowego składu Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej. W jego trakcie debatowano, jakimi sprawami należy zająć się w pierwszej kolejności.


Ilustracja: Rada Geodezyjna rusza w nowym składzie. Najpilniejszą sprawą niedofinansowanie geodezji

Przypomnijmy, że PRGiK jest organem doradczym głównego geodety kraju. Do jej obowiązków należy przede wszystkim formułowanie opinii i wniosków dotyczących istotnych rozwiązań technicznych, ekonomicznych i organizacyjnych z zakresu geodezji i kartografii.

Nowy skład, nowe miejsce

Zeszłoroczna dymisja głównego geodety kraju Waldemara Izdebskiego spowodowała długą, bo ponad roczną przerwę w pracach PRGiK. Reaktywacja tego gremium to efekt niedawnego zarządzenia pełniącej obowiązki GGK Alicji Kulki, w którym określiła nowy skład Rady. Wczorajsze posiedzenie rozpoczęło zatem uroczyste wręczenie nominacji wszystkim członkom, przy czym część z nich już wcześniej zasiadała w PRGiK. Rozpoczynając obrady, Alicja Kulka podkreśliła, że nowy skład Rady dobrała tak, by reprezentował on szeroki przekrój branży geodezyjno-kartograficznej, a więc zarówno naukowców i przedsiębiorców, jak i przedstawicieli Służby Geodezyjnej i Kartograficznej różnych szczebli.

Nowym przewodniczącym PRGiK został dr hab. Paweł Hanus, prof. Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i specjalista do spraw katastru. Podczas inauguracyjnego posiedzenia podkreślił, że chce, by pod jego przewodnictwem Rada skupiała się na przyszłości geodezji i kartografii – zarówno szansach, jak i wyzwaniach stojących przez tą branżą.

Jedną z pierwszych decyzji nowej Rady był wybór wiceprzewodniczących. Z rekomendacji Pawła Hanusa zostali nimi prof. Elżbieta Bielecka z Wojskowej Akademii Technicznej oraz dr hab. Marcin Karabin – profesor Politechniki Warszawskiej.

Dodajmy, że wczorajsze posiedzenie wyróżniał nie tylko odmieniony skład, ale także nowe miejsce obrad. Jako że GUGiK właśnie wyprowadził się ze Wspólnej, gdzie Rada dotychczas się spotykała, tym razem miejscem debaty był należący do Urzędu budynek przy ul. Jana Olbrachta na warszawskiej Woli.

Pieniędzy mało, ale co poradzić?

Większość wtorkowego posiedzenia Rady poświęcono dyskusji nad tematami, jakie powinny być przedmiotem nadchodzących spotkań. Już na samym wstępie reprezentanci przedsiębiorców – Robert Rachwał (prezes Polskiej Geodezji Komercyjnej) oraz Krzysztof Lichończak (prezes Geodezyjnej Izby Gospodarczej), podkreślali, że jednym z najpilniejszych problemów do przedyskutowania jest niedofinansowanie branży geodezyjnej. Jak przestrzegali, rosnące opóźnienia w uruchomieniu środków unijnych z nowej perspektywy oraz Krajowego Planu Odbudowy (KPO) spowodowały znaczący spadek liczby zamówień na prace geodezyjne, a w konsekwencji coraz bardziej zaciętą wojnę cenową między wykonawcami. Jeśli obecna sytuacja się utrzyma, trzeba się będzie liczyć z falą upadłości firm – wieszczyli prezesi.

W odpowiedzi śląski WINGiK Mirosław Puzia potwierdził, że problem jest faktycznie poważny. Zwrócił jednak uwagę, że w świetle obecnych zapisów Prawa geodezyjnego i kartograficznego GGK ma niewielki wpływ na finansowanie geodezji. Głównym decydentem jest bowiem Ministerstwo Finansów. Czy zatem Rada może w tym zakresie formułować jakieś istotne wnioski dla GGK? – pytał. W ocenie pomorskiego WINGiK-a nie zajdą w tym zakresie żadne większe zmiany, jeśli nie zostanie gruntownie przemodelowany cały system geodezyjny – i to jest temat, nad którym może pochylić się PRGiK.

Do apeli przedsiębiorców odniosła się też Alicja Kulka. Z jednej strony przyznała, że możliwości GUGiK w zakresie finansowania całej geodezji są mocno ograniczone (a po niedawnym zniesieniu opłat za ASG-EUPOS jeszcze mniejsze). Ale z drugiej strony podkreśliła, że robi wszystko, co w swojej mocy, by pozyskiwać środki z dodatkowych źródeł. Przygotowywane są bowiem geodezyjne projekty, które będą mogły starać się o dofinansowanie z Programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy (następcy PO Polska Cyfrowa). Ponadto, jeśli wreszcie uda się uruchomić KPO, środki z tego mechanizmu będą mogły iść również na cyfryzację geodezji.

W pierwszej kolejności PRGiK zajmie się zatem finansowaniem zadań geodezyjnych, ale razem z kwestią organizacji tej branży. Temat ten zacznie być omawiany już podczas następnego posiedzenia, czyli w czerwcu. Oprócz tego Rada zajmie się na nim też modernizacją ewidencji gruntów i budynków. Jak podkreślała Alicja Kulka, zagadnienia te są ze sobą o tyle związane, że nowa unijna perspektywa daje unikatową szansę na istotne podniesienie jakości EGiB. Nie stanie się to jednak, jeśli w skali całego kraju nie wdrożone zostaną jednolite procedury modernizacji tego rejestru.

Nowe technologie i stare problemy

PRGiK ma się w tym roku zająć również możliwościami wykorzystania sztucznej inteligencji w geodezji i kartografii. Jak wyjaśniła p.o. GGK, temat jest o tyle istotny, że technologia ta jest już stosowana przez niektóre urzędy w Polsce i daje znakomite rezultaty. Ponadto zagadnienie to poniekąd wpisuje się w problem niedofinansowania geodezji, gdyż otwiera nowe możliwości zarówno dla firm geodezyjnych, jak i SGiK.

Czwartym tematem zapisanym w planie prac Rady jest „Klasyfikacja gleboznawcza gruntów – stan obecny i kierunki zmian”. Ma to być odpowiedź na niedawny raport Najwyższej Izby Kontroli, w którym wytknięto liczne nieprawidłowości w tym zakresie będące głównie konsekwencją braku regulacji prawnych. Jeszcze na początku ubiegłego roku rząd przedstawił projekt przepisów, które miały rozwiązać ten problem, ale od tego czasu prace legislacyjne nie posunęły się do przodu.

Wśród tematów, którymi Rada mogłaby się zająć w dalszej kolejności, wymieniano natomiast wykorzystanie technologii kosmicznych, prace geodezyjne związane z odnawialnymi źródłami energii oraz definicję zawodu geodety.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na bezpłatny newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Poznaliśmy nowy skład Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej

9 miesięcy po odwołaniu poprzedniego składu p.o. głównego geodety kraju Alicja...

Członkowie Państwowej Rady Geodezyjnej odwołani

Pełniąca obowiązki głównego geodety kraju Alicja Kulka odwołała wszystkich dotychczasowych członków...

Jak skutecznie finansować powiatową geodezję?

Chroniczne niedofinansowanie powiatowej Służby Geodezyjnej i Kartograficznej to problem podnoszony od...

Na Radzie Geodezyjnej o bezpłatnym PZGiK i przyszłości urzędowej kartografii

Które rejestry danych przestrzennych uwalniać w kolejnych krokach? W...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Apeks skanuje w Trójmieście
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
warszawskie Technikum Geodezyjne (wcześniej Państwowa Szkoła Miernicza) miało swą siedzibę kolejno przy ul. Siennej, Szpitalnej, Hożej, Koszykowej, Gościeradowskiej i Szanajcy?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Roman Hlibowicki (1911-1999)

Roman  Hlibowicki  (1911-1999)
Wieloletni kierownik Katedry Geodezji na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, naukowiec i dydaktyk. Urodził się 8 września 1911 r. w Przemyślu. Studiował we Lwowie. I tam w czasie II wojny światowej zdał egzamin dyplomowy w konspiracji, który...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1953
W polskich firmach geodezyjnych wprowadzono akordowy system pracy; sprowadzał się on do zasady, że kto więcej pomierzył ten więcej zarobił. Jednak brak należytej kontroli skutkowal nadużyciami i spadkiem jakości opracowań. W 1957 r. system...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2