Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-09-30| GNSS, Geodezja, Prawo

Korekty ASG-EUPOS znów stają się bezpłatne

W niedzielę 2 października wchodzą w życie przepisy, które wprowadzają całkowicie bezpłatne korzystanie z korekt satelitarnych państwowego systemu ASG-EUPOS.


Korekty ASG-EUPOS znów stają się bezpłatne

Zmianę tę zapisano w ustawie o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego, a konkretnie w jej art. 16. Nowelizuje on Prawo geodezyjne i kartograficzne, usuwając z jego załącznika cennik wszystkich usług ASG-EUPOS.

Zgodnie z przepisami przejściowymi do spraw obsługi wniosków o umożliwienie korzystania z ASG-EUPOS wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie tej ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe. Oznacza to zatem, że ustawa nie przewiduje zwrotu opłat za abonamenty, które po 2 października będą wciąż ważne.

Jak doprecyzowano na stronie ASG-EUPOS, od 2 października korzystanie ze wszystkich usług systemu ASG-EUPOS będzie możliwe dla zarejestrowanych użytkowników bez konieczności posiadania aktywnej subskrypcji. Użytkownicy, którzy posiadają już konto dostępowe, będą mogli z niego korzystać w dotychczasowy sposób. Nowych użytkowników administratorzy systemu zachęcają do wcześniejszej rejestracji, choć bezpłatny dostęp do usług będzie możliwy dopiero od niedzieli.

Warto przypomnieć, że dzięki tej zmianie przywracane są pierwotne zasady korzystania z ASG-EUPOS. By zachęcić do użytkowania serwisów tego systemu, początkowo były one całkowicie bezpłatne. Zmieniło się to po około 6 latach funkcjonowania ASG-EUPOS. Opłaty wprowadziła nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego, która weszła w życie 12 lipca 2014 r. Stała się ona istotnym bodźcem do rozwoju prywatnych sieci stacji referencyjnych. W efekcie cały bądź prawie cały kraj obejmuje swoim zasięgiem już 5 systemów korekt. Oprócz ASG-EUPOS to także TPI NETpro, Leica SmartNet, VRSnet.pl oraz RtkNet.

Częściowym krokiem ku zniesieniu opłat była nowelizacja Pgik z lipca 2020 r. Zapewniła ona bezpłatny dostęp do usług tego systemu do celów edukacyjnych (a więc dla szkół i uczelni), a także Ministerstwu Obrony Narodowej. Wprowadziła także nieodpłatność satelitarnych danych obserwacyjnych opracowanych w serwisie POZGEO. Już wtedy jednak ówczesny główny geodeta kraju Waldemar Izdebski zapowiadał, że będzie dążyć do całkowitej nieodpłatności ASG-EUPOS, co urzeczywistniło się już po jego dymisji.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama