W odpowiedzi na pytanie naszej redakcji o przyczyny tej decyzji GUGiK wyjaśnił krótko: „członkowie Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej są odwoływani po odejściu ze stanowiska poszczególnych Głównych Geodetów Kraju. Tak też stało się teraz. O powołaniu nowych członków PRGiK poinformujemy w stosownym czasie”.
PRGiK w dotychczasowym składzie została powołana zarządzeniem ówczesnego GGK Waldemara Izdebskiego w czerwcu 2019 roku. Obradom gremium przewodniczył prof. Zdzisław Kurczyński (Politechnika Warszawska). W trakcie swoich posiedzeń Rada poruszała takie zagadnienia jak: powołanie samorządu zawodowego geodetów i kartografów, finansowanie geodezji, wpływ pandemii na branżę geodezyjną, urzędowa kartografia, wykorzystanie środków unijnych, kształcenie geodetów i kartografów czy zmiany w prawie. Ostatnie posiedzenie PRGiK odbyło się w marcu br.
O PRGiK
Zasady funkcjonowania Rady reguluje rozporządzenie ws. trybu i zakresu działania Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej i Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Polski oraz zasad wynagradzania ich członków. Do jej głównych zadań należy formułowanie opinii i wniosków dotyczących istotnych rozwiązań technicznych, ekonomicznych i organizacyjnych z zakresu geodezji i kartografii, a w szczególności:
- kierunków rozwoju i przekształceń organizacyjnych oraz związanych z tym zamierzeń legislacyjnych,
- kierunków prac geodezyjnych i kartograficznych o znaczeniu ogólnopaństwowym,
- funkcjonowania krajowego systemu informacji o terenie,
- oceny stosowania nowoczesnych technik i technologii oraz podejmowania prac naukowych i badawczo-rozwojowych w wyżej wymienionych zakresach,
- podjęcia prac naukowych i badawczo-rozwojowych w tym zakresie.
Posiedzenia PRGiK – zgodnie z rozporządzeniem – powinny odbywać się co najmniej dwa razy w roku.