Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-12-28| Geodezja, Kataster

Były GGK pisze do ministra ws. błędów w EGiB [aktualizacja]

W kolejnej odsłonie swojego badania powiatowych danych ewidencji gruntów i budynków Waldemar Izdebski przesłał do ministra rozwoju listy błędów stwierdzonych w powiatowych rejestrach.


Były GGK pisze do ministra ws. błędów w EGiB [aktualizacja] <br />
Przykład działki o błędnej geometrii (oprac. WI)
Przykład działki o błędnej geometrii (oprac. WI)
Przypomnijmy, że korzystając z wystawionych przez starostwa w całym kraju powiatowych usług pobierania WFS, były główny geodeta kraju Waldemar Izdebski przeanalizował poprawność powiatowych danych ewidencji gruntów i budynków. Pod lupę wziął zarówno błędy związane z identyfikatorami, jak i geometrią działek.

Wyniki swojego badania nie tylko opublikował na swoim blogu, ale również przesłał do poszczególnych starostw, zachęcając je do poprawy własnych rejestrów. Część powiatów zareagowała na te monity pozytywnie, ale nie brakowało też i takich, które je zignorowały. Waldemar Izdebski postanowił więc wystosować w tej sprawie pisma do ministra rozwoju Waldemara Budy.

„W tym momencie jako obywatel praktycznie wyczerpałem możliwości swojego skutecznego działania, ponieważ niektórzy urzędnicy robią wszystko, co tylko możliwe, aby zgłoszonych błędów nie poprawić” – czytamy w piśmie byłego GGK z 20 grudnia. Twierdzi w nim ponadto, że działań w tym zakresie nie podejmuje też p.o. GGK Alicja Kulka.

Jak wylicza Waldemar Izdebski, na starcie jego badania dotyczącego identyfikatorów działek stwierdził on ponad 65 tys. błędów w 133 powiatach, a obecnie ich liczba spadła do ponad 52 tys. przypadków w 54 samorządach. Wykrył on ponadto 293 przypadki braku geometrii w 42 powiatach oraz 4406 działek o błędnej geometrii w 59 powiatach. „W okresie dwóch miesięcy udało się wyeliminować braki geometrii w 41 powiatach (pozostał tylko powiat kłobucki), a w 7 powiatach wyeliminować także błędy w geometriach działek” – wylicza były GGK.

„Sprawne funkcjonowanie ewidencji gruntów z takimi błędami nie jest możliwe, a już tym bardziej sprawne funkcjonowanie systemu ZSIN, który ma być obrazem ewidencji gruntów i budynków dla całej Polski wykorzystywanym do podejmowania decyzji opartych na analizie danych ewidencji gruntów i budynków. Zwracam się więc do Pana Ministra z prośbą o podjęcie właściwych działań motywujących Służbę Geodezyjną i Kartograficzną w przedmiocie poprawy błędów” – podsumowuje swoje pismo z 27 grudnia Waldemar Izdebski, zapowiadając jednocześnie zgłaszanie kolejnych problemów.

AKTUALIZACJA Z 29 GRUDNIA: Do pisma Waldemara Izdebskiego odniósł się wiceminister rozwoju Piotr Uściński. W liście do p.o. GGK Alicji Kulki zwrócił się o „podjęcie właściwych działań w celu doprowadzenia do poprawy przez organy administracji geodezyjnej i kartograficznej ewentualnych nieprawidłowości”.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS