Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-12-15| Geodezja, Prawo

PTG: konieczne głębsze zmiany w przepisach dotyczących EGiB

Proponowana przez GUGiK nowelizacja rozporządzenia ws. EGiB wciąż nie rozwiązuje istotnych problemów trapiących ten rejestr – pisze w swojej opinii Polskie Towarzystwo Geodezyjne.


PTG: konieczne głębsze zmiany w przepisach dotyczących EGiB

Przypomnijmy, że na początku grudnia br. opublikowano projekt zmiany rozporządzenia ws. ewidencji gruntów i budynków, który miałby zacząć obowiązywać już od 1 stycznia 2023 r. Konsultacje tego aktu zakończyły się w tym tygodniu.

Na czym polegają zmiany?

Kluczowa zmiana proponowana w tym akcie dotyczy ustalania granic przebiegu naturalnych śródlądowych cieków i zbiorników wodnych. Obowiązujące od 31 lipca 2021 r. rozporządzenie ws. EGiB dopuszczało wykonywanie tych czynności na podstawie wyników geodezyjnych pomiarów zgodnie z art. 220 ust. 1–4 Prawa wodnego, ale tylko do końca tego roku. Po tym terminie miał być stosowany wyłącznie tryb określony w art. 220 ust. 5 tej ustawy, zatem działoby się to w drodze decyzji, na wniosek podmiotu mającego interes prawny lub faktyczny. Projektowana zmiana polega na uchyleniu przepisu czasowo ograniczającego możliwość stosowania ww. procedury.

Ale oprócz tego w projekcie zapisano kilka innych zmian, które dotyczą m.in.: usług sieciowych z danymi EGiB, wypisów i wyrysów z EGiB, grupowania budynków w jednostki rejestrowe oraz dodania w EGiB adresu korespondencyjnego.

PTG: część problemów wciąż nierozwiązana

W ocenie Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego zmiana dotycząca ustalania linii brzegowej jest słuszna, natomiast pozostałe proponowane modyfikacje nie rozwiązują żadnych istotnych problemów, które pojawiły się po wejściu w życie nowego rozporządzenia z 2021 roku.

Jako przykład organizacja podaje likwidację arkuszy map ewidencyjnych. W ocenie PTG operacja ta pociągnie za sobą dużo pracy i sporo kosztów, a jej jedynym beneficjentem będą firmy informatyczne tworzące oprogramowanie geodezyjne.

Zdaniem Towarzystwa warto też zmodyfikować przepisy dotyczące trybu doręczania zawiadomień o czynnościach ustalenia przebiegu granic działek. Na mocy § 32 ust. 4 rozporządzenia ws. EGiB na wykonawcę tych prac został nałożony obowiązek stosowania Kodeksu postępowania administracyjnego. Zapis ten w praktyce generuje jednak chaos prawny i niepotrzebne spory geodetów ze starostami – ocenia organizacja.

W podsumowaniu swoich uwag PTG zwraca uwagę, że podniesienie jakości danych EGiB wymaga konkretnych działań faktycznych i systemowych, a nie nic nie wnoszących zmian teoretycznych. Organizacja zwraca się zatem do ministra rozwoju z apelem o dogłębną modyfikację obowiązujących przepisów.

Pełna treść uwag PTG


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na bezpłatny newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS