wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-12-16| Geodezja, Prawo

GIG o użytkach, adresach i stabilizacji w EGiB

W swoich uwagach do nowelizacji rozporządzenia ws. EGiB Geodezyjna Izba Gospodarcza zwróciła m.in. uwagę na kwestię niejasnych definicji użytków gruntowych.


GIG o użytkach, adresach i stabilizacji w EGiB

Przypomnijmy, że w tym tygodniu zakończyły się konsultacje projektu zmiany rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków. Głównym celem tego aktu ma być rozwiązanie problemu ustalania linii brzegowej, jaki powstałby po 1 stycznia 2023 roku. Oprócz tego projekt proponuje zmiany w zakresie: wydawania wypisów i wyrysów, dodania w EGiB adresu korespondencyjnego, modyfikacji powiatowych usług sieciowych z danymi EGiB oraz grupowania budynków w jednostki rejestrowe.

W swoich uwagach do tego aktu GIG odnosi się m.in. do tego, czego w projekcie zabrakło. „Wymagane jest pilne zdefiniowanie użytków gruntowych B, Bi, Ba w zakresie określenia, co oznacza zapis: »Kontur terenów mieszkaniowych nie może przekraczać linii wskazanych w projekcie zagospodarowania działki lub terenu stanowiącym załącznik do pozwolenia na budowę albo zgłoszenia budowy«”. Na niejasność tej definicji zwracano uwagę już od wejścia w życie nowego rozporządzenia ws. EGiB w 2021 r. Wątpliwości budzi przede wszystkim to, co powinien zrobić geodeta, gdy stwierdzi w terenie przekroczenie tych linii. Choć w lipcu br. GUGiK zapowiedział chęć zmiany tego zapisu, ostatecznie do tego nie doszło. Na razie geodeci muszą zatem bazować na wyjaśnieniach resortu rolnictwa w tym zakresie.

W swoich uwagach GIG odnosiła się także do propozycji dodania w EGiB adresu korespondencyjnego. W ocenie tej organizacji warto uzupełnić przepis dotyczący zawiadamiania o czynnościach ustalenia przebiegu granic o wzmiankę, że zawiadomienie jest dostarczane „na adres zameldowania ujawniony w ewidencji gruntów i budynków, a w przypadku ujawnionego adresu do korespondencji wyłącznie na ten adres”.

Organizacja postuluje ponadto, by § 33 (dotyczący ustalania przebiegu granic) uzupełnić o pkt 4a o treści: „W przypadku ustalenia granic zgodnie z par.33.1 następuje obowiązek trwałej stabilizacji takich znaków na koszt zainteresowanego za wyjątkiem prac geodezyjnych lub prac kartograficznych wykonywanych w celu realizacji określonych w ustawie zadań organów administracji geodezyjnej i kartograficznej lub zadań Głównego Geodety Kraju”.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na bezpłatny newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS