|2022-12-09|
Geodezja, Prawo, Kataster
WSA o wypisach z EGiB dla nieistniejącej już działki
Czy starosta może odmówić wydania wypisu i wyrysu z EGiB dla nieruchomości, która została już podzielona? Głos w tej sprawie zabrał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.
Wnioskiem z czerwca 2021 r. obywatelka zwróciła się do starosty o wydanie wypisu z EGiB bez danych osobowych dla nieruchomości oznaczonej określonym numerem ewidencyjnym. W dokumencie wskazała, że „jest właścicielem i ma interes prawny, ponieważ ma akt własności, a ujawniony właściciel w księdze wieczystej powziął tę ziemię z naruszeniem prawa”. Do wniosku dołączyła odpisu aktu własności ziemi wydany przez Prezydium Powiatowej Rady Narodowej oraz kopię planu podziału nieruchomości.
Starosta odmówił jednak udzielenia informacji. W uzasadnieniu wskazał, że działka wyszczególniona we wniosku nie figuruje już w EGiB, gdyż została podzielona. Zwrócił też uwagę, że wnioskodawczyni mimo wezwania nie skonkretyzowała przedmiotu swojej prośby. Organ nie miał zatem możliwości wydania żądanych przez nią dokumentów obejmujących nieistniejącą w EGiB działkę.
Tak sprawa trafiła do WINGiK-a, a ten w październiku 2021 r. utrzymał w mocy decyzję starosty. Ostatecznie przypadkiem tym zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, który wyrokiem z 30 czerwca br. [sygn. akt III SA/Po 1625/21] uchylił decyzje I oraz II instancji.
W uzasadnieniu sędziowie podkreślili, że nie przesądzają, w jaki sposób sprawa powinna zostać ostatecznie załatwiona. Jednak w ich ocenie starosta przedwcześnie odmówił rozpatrzenia wniosku bez badania interesu prawnego strony.
Jak bowiem zauważa WSA, wnioskodawczyni wskazała, w odniesieniu do jakiej nieruchomości skierowała swój wniosek. Co więcej, starosta sam określił, pod jakimi obecnie numerami ewidencyjnymi nieruchomość ta jest zapisana. „W istocie jej żądanie zostało skonkretyzowane w odniesieniu do określonej nieruchomości” – czytamy w uzasadnieniu. Przed wydaniem rozstrzygnięcia konieczne było zatem rozważanie załatwienia sprawy na podstawie art. 24 ust 5 pkt 3 Prawa geodezyjnego i kartograficznego (zapis ten mówi o wydawaniu danych EGiB podmiotom, które mają interes prawny w danym zakresie).
„Organy administracji powinny jednak rozważyć w odniesieniu do danych poprzednio figurujących w ewidencji możliwość wydawania zaświadczenia potwierdzającego »historyczny stan« w określonej dacie, wskazując, że jest to jedyne uzasadnione odstępstwo od przyjętej generalnej zasady wydawania zaświadczeń według aktualnego stanu ujawnionego w rejestrach publicznych” – napisano w uzasadnieniu.
Orzeczenie jest prawomocne.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na bezpłatny newsletter!
JK
|