Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-12-09| Geodezja, Prawo, Kataster

WSA o wypisach z EGiB dla nieistniejącej już działki

Czy starosta może odmówić wydania wypisu i wyrysu z EGiB dla nieruchomości, która została już podzielona? Głos w tej sprawie zabrał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.


WSA o wypisach z EGiB dla nieistniejącej już działki

Wnioskiem z czerwca 2021 r. obywatelka zwróciła się do starosty o wydanie wypisu z EGiB bez danych osobowych dla nieruchomości oznaczonej określonym numerem ewidencyjnym. W dokumencie wskazała, że „jest właścicielem i ma interes prawny, ponieważ ma akt własności, a ujawniony właściciel w księdze wieczystej powziął tę ziemię z naruszeniem prawa”. Do wniosku dołączyła odpisu aktu własności ziemi wydany przez Prezydium Powiatowej Rady Narodowej oraz kopię planu podziału nieruchomości.

Starosta odmówił jednak udzielenia informacji. W uzasadnieniu wskazał, że działka wyszczególniona we wniosku nie figuruje już w EGiB, gdyż została podzielona. Zwrócił też uwagę, że wnioskodawczyni mimo wezwania nie skonkretyzowała przedmiotu swojej prośby. Organ nie miał zatem możliwości wydania żądanych przez nią dokumentów obejmujących nieistniejącą w EGiB działkę.

Tak sprawa trafiła do WINGiK-a, a ten w październiku 2021 r. utrzymał w mocy decyzję starosty. Ostatecznie przypadkiem tym zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, który wyrokiem z 30 czerwca br. [sygn. akt III SA/Po 1625/21] uchylił decyzje I oraz II instancji.

W uzasadnieniu sędziowie podkreślili, że nie przesądzają, w jaki sposób sprawa powinna zostać ostatecznie załatwiona. Jednak w ich ocenie starosta przedwcześnie odmówił rozpatrzenia wniosku bez badania interesu prawnego strony.

Jak bowiem zauważa WSA, wnioskodawczyni wskazała, w odniesieniu do jakiej nieruchomości skierowała swój wniosek. Co więcej, starosta sam określił, pod jakimi obecnie numerami ewidencyjnymi nieruchomość ta jest zapisana. „W istocie jej żądanie zostało skonkretyzowane w odniesieniu do określonej nieruchomości” – czytamy w uzasadnieniu. Przed wydaniem rozstrzygnięcia konieczne było zatem rozważanie załatwienia sprawy na podstawie art. 24 ust 5 pkt 3 Prawa geodezyjnego i kartograficznego (zapis ten mówi o wydawaniu danych EGiB podmiotom, które mają interes prawny w danym zakresie).

„Organy administracji powinny jednak rozważyć w odniesieniu do danych poprzednio figurujących w ewidencji możliwość wydawania zaświadczenia potwierdzającego »historyczny stan« w określonej dacie, wskazując, że jest to jedyne uzasadnione odstępstwo od przyjętej generalnej zasady wydawania zaświadczeń według aktualnego stanu ujawnionego w rejestrach publicznych” – napisano w uzasadnieniu.

Orzeczenie jest prawomocne.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na bezpłatny newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS