Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-12-06| Geodezja, Kataster

Izdebski: sporo problemów z poprawną geometrią działek w EGiB

W powiatowych bazach ewidencji gruntów i budynków jest ponad 4 tys. działek, których geometria nie spełnia wymogów prawa – wynika z analizy przeprowadzonej przez byłego głównego geodetę kraju Waldemara Izdebskiego.


Izdebski: sporo problemów z poprawną geometrią działek w EGiB <br />
Przykładowy błąd poprawności geometrii działki
Przykładowy błąd poprawności geometrii działki
Izdebski: sporo problemów z poprawną geometrią działek w EGiB <br />
Rozmieszczenie błędów wg województw
Rozmieszczenie błędów wg województw

Jest to już jego druga analiza poświęcona geometrii danych EGiB. Pierwsze badanie, przeprowadzone w październiku br., skupiało się jednak wyłącznie na braku geometrii dla działki. Wykazało ono, że problem ten dotyczy 293 obiektów w 42 powiatach. Ale po blisko dwóch miesiącach od publikacji wyników tego badania sytuacja wygląda już znacznie lepiej – pozostało bowiem już tylko 38 błędów w dwóch powiatach, tj. opolskim (1 błąd) i kłobuckim (37).

W opublikowanych właśnie wynikach kolejnej kontroli Waldemar Izdebski skupia się już nie na braku geometrii, ale na jej poprawności. W swojej analizie odszukał takie działki, które w bazie EGiB stanowią dwa lub więcej nieprzylegających do siebie obszarów, są zatem multipoligonem. Jak wyjaśnia Waldemar Izdebski, „jest to niedopuszczalne rozporządzeniem ws. ewidencji gruntów i budynków, ponieważ zgodnie z § 7 ust. 1 »działkę ewidencyjną stanowi ciągły obszar gruntu, położony w granicach jednego obrębu ewidencyjnego, jednorodny pod względem prawnym, wydzielony z otoczenia za pomocą granic działek ewidencyjnych«”.

Efekt kontroli to równo 4406 działek zlokalizowanych w 59 powiatach w 14 województwach. Najwięcej takich przypadków zidentyfikowano w powiatach oleskim (1388) i wołomińskim (422). W ujęciu wojewódzkim „liderami” są wielkopolskie i opolskie, gdzie tego typu błędów stwierdzono po blisko 1,5 tysiąca. Na przeciwnym biegunie są województwa podkarpackie i świętokrzyskie, gdzie tego typu przypadków w ogóle nie zidentyfikowano. Błędy te praktycznie nie występują też w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim i małopolskim (szczegóły prezentuje mapa powyżej).


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na bezpłatny newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS