Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-12-06 | Geodezja, Kataster

Izdebski: sporo problemów z poprawną geometrią działek w EGiB

W powiatowych bazach ewidencji gruntów i budynków jest ponad 4 tys. działek, których geometria nie spełnia wymogów prawa – wynika z analizy przeprowadzonej przez byłego głównego geodetę kraju Waldemara Izdebskiego.


Ilustracja: Izdebski: sporo problemów z poprawną geometrią działek w EGiB <br />
Przykładowy błąd poprawności geometrii działki
Przykładowy błąd poprawności geometrii działki
Ilustracja: Izdebski: sporo problemów z poprawną geometrią działek w EGiB <br />
Rozmieszczenie błędów wg województw
Rozmieszczenie błędów wg województw

Jest to już jego druga analiza poświęcona geometrii danych EGiB. Pierwsze badanie, przeprowadzone w październiku br., skupiało się jednak wyłącznie na braku geometrii dla działki. Wykazało ono, że problem ten dotyczy 293 obiektów w 42 powiatach. Ale po blisko dwóch miesiącach od publikacji wyników tego badania sytuacja wygląda już znacznie lepiej – pozostało bowiem już tylko 38 błędów w dwóch powiatach, tj. opolskim (1 błąd) i kłobuckim (37).

W opublikowanych właśnie wynikach kolejnej kontroli Waldemar Izdebski skupia się już nie na braku geometrii, ale na jej poprawności. W swojej analizie odszukał takie działki, które w bazie EGiB stanowią dwa lub więcej nieprzylegających do siebie obszarów, są zatem multipoligonem. Jak wyjaśnia Waldemar Izdebski, „jest to niedopuszczalne rozporządzeniem ws. ewidencji gruntów i budynków, ponieważ zgodnie z § 7 ust. 1 »działkę ewidencyjną stanowi ciągły obszar gruntu, położony w granicach jednego obrębu ewidencyjnego, jednorodny pod względem prawnym, wydzielony z otoczenia za pomocą granic działek ewidencyjnych«”.

Efekt kontroli to równo 4406 działek zlokalizowanych w 59 powiatach w 14 województwach. Najwięcej takich przypadków zidentyfikowano w powiatach oleskim (1388) i wołomińskim (422). W ujęciu wojewódzkim „liderami” są wielkopolskie i opolskie, gdzie tego typu błędów stwierdzono po blisko 1,5 tysiąca. Na przeciwnym biegunie są województwa podkarpackie i świętokrzyskie, gdzie tego typu przypadków w ogóle nie zidentyfikowano. Błędy te praktycznie nie występują też w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim i małopolskim (szczegóły prezentuje mapa powyżej).


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na bezpłatny newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

GEOMETRIA? Mam pomysł, który przyszedł mi do głowy po przeczytaniu komentarzy. Aby "geometria" była: powierzchnia się zgadzała-należy wszystko pomierzyć od początku, jeszcze dużo nieruchomości jest do ara, a modernizacje nie wszystkie są ok'; właściciel miał zgodny adres, zawiadomienia o czynnościach krążą a później okazuje się że takiego nie ma pod tym adresem i przeprowadził się np. 20 lat temu; i ewentualnie adnotacja w przypadku że nie żyje. Należy od ostatniego punktu zacząć a zakończyć na pierwszym. Wówczas geometria się zamknie.Wesołych Świąt i lepszego "Geometrycznego" Nowego Roku
  
Z nacie ten żart? Przyjeżdża Waldemar autem na stację diagnostyczną. Diagnosta mówi: - ooo ho ho, Panie Waldemarze, są poważne problemy z geometrią! - Waldemar: niech Pan tylko powie w którym powiecie! Pozdrawiam! :)
  
 21 
odp: Z nacie ten żart? To by było trochę inaczej. Przyjeżdża do stacji i mówi do diagnosty że wszystko jest dobrze i żeby stemplowal bo się śpieszy. Tylko równo bo ostatnio pieczątka nie była prosto
    1 
 3 
odp: Z nacie ten żart? Świetne! Pozdrawiam ~kya? UwU
    1 
 1 
Izdebski do służby geodezyjnej jest sporo problemów z działkami. Służba geodezyjna do Izdebskiego jest sporo problemów z Izdebskim i po Izdebskim. Działki to przy nich pikuś.
    2 
 9 
A wszystko to po to, aby przyciągnąć Waszą uwagę... To się teraz sprzedaje na geoforum. Izdebski pisze, geoforum publikuje, a Wy włazicie, klikacie, komentujecie woda na młyn. Macie tego dość nie wchodzcie na wątki o Izdebskim, same znikną. Dlaczego gość został GGK? Bo budził tutaj spore emocje, teraz budzi kolejne. Takich teraz mamy specjalistów, Pan Waldemar - Geodezyjny celebryta.
    2 
 7 
To ja też się dorzucę uwagami. Przeprowadzona analiza była w mojej opinii bezcelowa. Wg mojej pamięci stare przepisy umożliwiały, chociaż było to dawno, aby działki miały takie nieciągłości, głównie gdy przecinał je rów itp. Jeżeli obręb nie był modernizowany, czyli dostosowany do zasad rozporządzenia egib to taki stan pozostaje zgodny z zasadami rozporządzenia egib - nawet obecny par. 44 Organ prowadzący ewidencję gruntów i budynków do dnia 31 grudnia 2023 r. dostosuje obecnie prowadzoną bazę danych ewidencji gruntów i budynków do przepisów niniejszego rozporządzenia. A różnice mapa-rejestr w powierzchniach były i będą. Kiedyś bo było do arów w rejestrze, do metrów na mapie wektorowej często z wektoryzacji 1:5000, teraz bo znowu jest redukcja powierzchni. Tylko za czasów G5 dążono do spójności. Geodeci latają z tymi metrami, a ludzie się śmieją albo wkurzają na brak wiarygodności egib lub gadają, że geodeta powierzchni policzyć nie umie...
    8 
 9 
odp: To ja też się dorzucę uwagami. Zawsze podobały mi się te minusy bez słowa komentarza...
    7 
 5 
odp: odp: To ja też się dorzucę uwagami. no to jak lubisz to masz
  
 6 
Robiłem niedawno analizę jakości danych adresowych w PRG i wyszło mi że niektóre gminy mają baaardzo stare dane nie aktualizowane od lat. Coś pewnie podkręciłem bo był taki gość który zarzekał się że dane te są aktualizowane bo taki był sprawny. Kojarzy pan to może panie Izdebski ?
  
 10 
Panie Izdebski, dlaczego tej kontroli nie zrobiłeś przez 4 lata gdy byłeś Głównym Geodetą Kraju? Czy zdajesz sobie sprawę, że byłeś i jesteś śmieszny? Tylko 4 tys. co za bzdura. Setki tys. działek co najmniej ma niewiarygodne granice. A waść się zabawiasz co przylega a co nie.
    2 
 22 
odp: Panie Izdebski, no bo to 8 bitowe myślenie.
  
 3 
brawo waldek! poprosimy kolejną analizę: ilu działek w Polsce pow. ewidencyjne różnią się od geodezyjnych?
    2 
 11 
odp: brawo Kolego/Koleżanko, nie ma już czegoś takiego jak powierzchnia geodezyjna.
    5 
 4 
część opisowa Są jeszcze błędy pomiędzy częścią opisową a geometryczną. W części opisowej jest działka 123, a w geometrycznej 123/1 i 123/2, które zostały tak wprowadzone, aby nie były multipoligonami :)
    1 
 5 
odp: część opisowa Kolego poczytaj sobie rozporządzenie o EGiB w szczególności definicje obiektów
  
 1 
Był czas na systemową poprawę Stanu EGIB. Teraz Pan Waldek może sprawdzać geometrię budynków. Moim zdaniem nie ma szans na poprawę sytuacji z EGIB, bo dużo instytucji ma interes w tym, żeby tak było jak jest.
    4 
 5 
Pan były GGK kolejną "naukową i niezwykle potrzebną analizą" stara się przekonać tych którzy o tym nie wiedzieli, że o problemach ewidencji gruntów w Polszcze ma mgliste wyobrażenie. Wystarczy proste porównanie powierzchni działek ujawnionych w ewidencji gruntów z powierzchnią wynikającą z geometrii "mapy cyfrowej" aby stwierdzić że w niektórych powiatach 80-90 % działek ma geometrię z kapelusza czyli z digitalizacji rastrów analogowych map ewidencyjnych które po "skalibrowaniu i wpasowaniu" w niektórych miejscach skurczyły się jak w praniu w zbyt wysokiej temperaturze a w innych rozciągnęły niczym guma z majtek. Wesołych Świąt życzę byłemu GGK i kolejnych uczonych pomysłów na analizy z podwórka na którym do niedawna gospodarzył.
  
 20 
odp: Pan były GGK Również dołączam się do życzeń; "Wesołych Świąd" - na całym ciele!
    1 
 1 
WŁASNOŚĆ NIE GEOMETRIA Proszę przestać pisać o geometrii działek, a o problemach z prawidłowym ujawnieniem zasięgu prawa własności. Na te geometrie można wziąć wypisy i wyrysy z okrągłą pieczątką, założyć księgi wieczyste czy sprzedać je nie weryfikując poprawności danych. Problemem najczęściej jest dokumentacja, która została przyjęta do zasobu i stanowi podstawę do ujawnienia działek w egib. Czy i jakie narzędzia oraz środki prawne i finansowe są w posiadaniu starostów, aby sprawnie rozwiązywać tego typu problemy? Czy starostwo może odpowiadać finansowo za np. powstałe spory graniczne w skutek braku aktualności i poprawności bazy egib? Czy w związku z zauważonymi problemami Pan geometra zawiadomi odpowiednie organy o możliwości niedopełnienia obowiązków służbowych przez właściwych starostów lub WINGIKów?
    3 
 10 
odp: WŁASNOŚĆ NIE GEOMETRIA Proszę zapoznać się z art. 152 Kodeksu cywilnego. To właściciele sąsiednich nieruchomości są obowiązani do urządzania i utrzymywania stałych znaków granicznych a w razie potrzeby do rozgraniczania swoich nieruchomości. Mają też obowiązek ponosić z tego tytułu koszty. Ja nie za bardzo rozumiem dlaczego niektórzy koledzy po zawodzie domagają się, żeby ze środków publicznych regulować przebieg granic nieruchomości takiego Kowalskiego, czy Nowaka. Gdyby każdy właściciel zadbał o granice to nie było by problemu z rozbieżnością pomiędzy geometrią działek a zasięgiem prawa własności. Jeżeli właściciel jest skąpy i szczędzi na geodetę to musi się liczyć z odpowiednim ryzykiem, że to co ma w KW (granice i powierzchnia) może się kiedyś zmienić. Granice ustalone w trybie rozporządzenia EGiB w ramach modernizacji nie są granicami prawnymi i mogą zostać zmienione po rozgraniczeniu. Zadaniem starosty jest ewidencjonowanie gruntów w oparciu o dokumenty, czasami lepsze a czasami gorsze.
    6 
 13 
odp: odp: WŁASNOŚĆ NIE GEOMETRIA Doprawdy Panie "KRIS" właściciel nieruchomości ma coś do powiedzenia kiedy Zasób Państwowy w majestacie Prawa (?) gmera jemu przy granicach? A następnie ma płacić za prostowanie tego śmietnika? Dla kogo ta ciemnota Panie "KRIS"?
    2 
 2 
odp: ~tyż taki KRIS Ale o co Ci chodzi? Rozwiń swoja wypowiedź. Jakie gmeranie?
    1 
odp: odp: WŁASNOŚĆ NIE GEOMETRIA Przykład z życia. Starosta do bazy EGIB przyjął LPIS (ok. 2010r.). Właściciele nie zostali powiadomieni. Po zauważeniu linii w geoportalu narodził się spór pomiędzy właścicielami co do prawidłowego przebiegu granic. W starostwie oraz gminie rozłożono ręce i przekazano informacje, że potrzebne jest rozgraniczenie. Właściciele złożyli wniosek o rozgraniczenie. Podczas prac geodeta dotarł do operatu z protokołami pozwalającego na wyznaczenie punktów i odszukanie znaków w terenie - operat został przyjęty do zasobu lecz... nie wprowadzony do EGIB. Na gruncie odszukano przysypane znaki. Właściciele zapłacili za rozgraniczenie. W starostwie nie wiedzą czemu tak się stało. Czy mogą pozwać starostę za błędnie ujawnione dane, który stały się podstawą sporu oraz brak ujawnienia w ewidencji operatu pozwalającego na wyznaczenie punktów? Czy mogą domagać się zwrotu kosztów rozgraniczenia?
    1 
 5 
odp: odp: ~heniekk 1~ NIE GEOMETRIA Robi Pan z siebie idiotę, czy Pan nim jest?
  
 1 
Brawo! W końcu pokazał błędy we "wzorcowych" wiecznie nagradzanych powiatach. Okazuje się, że Mińsk nie jest taki idealny, a w pomorskim TYLKO!!! Wejherowo ma błędy. A to wszystko oczywiście na Geo-map.
    1 
 13 
odp: Brawo! a w pozostałych 57 powiatach też jest GEO-MAP?
    1 
 2 
odp: odp: Brawo! Prosta zasada kto popsuł dane ten płaci za ich naprawę.Skończą się beztroskie modernizację i cyfryzacje.
  



wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Studenci inwentaryzują budynek AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Francuz Charles Borda jako jeden z pierwszych dokonał absolutnego pomiaru przyspieszenia siły ciężkości ?g??
następny
strzałka w dółGeoludzie
Guillaume le Vasseur de Beauplan (ok. 1600-1673)
Urodził się prawdopodobnie w Dieppe w Normandii około 1600 roku. Ten francuski inżynier, architekt i kartograf od 1630 roku był na służbie polskiej (już za panowania Zygmunta III Wazy). Od 1632 roku kierował pracami inżynieryjnymi na Ukrainie...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1635
Jonas Scultetus (1603-64), jurysta ze Szprotawy, wydaje Mapę Śląska. Jest autorem m.in. map księstw: głogowskiego, wrocławskiego, legnickiego, nysko-grodkowskiego.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama