wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-12-22| Geodezja, GIS, Mapy, Software

Kto najlepiej wykorzystuje dane i usługi GUGiK?

Poznaliśmy zwycięzców konkursu na opracowane w 2020 r. aplikacje lub serwisy internetowe, które w ciekawy i praktyczny sposób wykorzystują dane przestrzenne i usługi udostępniane przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii.


Kto najlepiej wykorzystuje dane i usługi GUGiK?

W kategorii „Ogólnodostępna aplikacja lub serwis internetowy” zwyciężył Pobieracz danych GUGiK. Jest to opracowana przez warszawską firmę EnviroSolutions bezpłatna wtyczka do otwartej aplikacji QGIS, która usprawnia pobieranie uwolnionych w tym roku danych PZGiK – ortofotomapy, bazy BDOT10k oraz danych wysokościowych (numerycznych modeli terenu i pokrycia terenu, chmur punktów oraz obrazów intensywności).

Drugie miejsce zajął Urząd Miasta w Sieradzu za serwis internetowy sieradz.obliview.com. Pozwala on przeglądać ortofotomapy, lotnicze zdjęcia ukośne, modele 3D oraz chmury punktów z lotniczego skanowania laserowego dla obszaru tego miasta. W konkursie znalazł się dlatego, że na warstwy te można nakładać usługi GUGiK prezentujące np. działki ewidencyjne (w tym nieruchomoścu wyszukane przez ULDK) czy uzbrojenie terenu.

Trzecią lokatę przyznano firmie Softline Plus za c-geoportal.pl – mobilną aplikację internetową umożliwiającą przeglądanie serwisów GUGiK na smartfonach, tabletach czy kontrolerach.

Ponadto wyróżnienia przyznano Krzysztofowi Dybie za otwartoźródłowy pakiet rgugik usprawniający pobieranie otwartych danych GUGiK, a także Tomaszowi Gajewskiemu za rozwijanie serwisu nlocator.com, w tym dodanie nowej funkcji wykorzystującej modele 3D o szczegółowości LoD 2.

W kategorii „Komercyjna aplikacja lub serwis internetowy” zwyciężyła firma Softline Plus za pakiet dwóch aplikacji zintegrowanych z usługami GUGiK – mobilnej D-Geo oraz desktopowej C-Geo.

II miejsce zajęła firma Encom za aplikację mobilną InfoDziałka, która pozwala wyszukać na smartfonie i tablecie nieruchomość oraz związane z nią informacje.

Jury konkursu postanowiło nie przyznawać więcej nagród w tej kategorii, ponieważ zgłoszone prace bądź nie spełniały warunku wykorzystania usług sieciowych GUGiK, bądź są jeszcze niedostępne.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
@GUGIK Właśnie GKK zależy by ciężko było pobierać dane, by trzeba było dużo razy wchodzić i nabijać tym samym statystyki. Dla niego przecież ważne są tylko statystyki i geoportal na podium liczby wyświetleń dlatego raczej nie ma szans by poszły w tym portalu usprawnienia w tym aspekcie. Taki mamy klimat.
 3 
odpowiedz zgłoś
Jeśli pierwsze miejsce i jedno z kolejnych zajmuje aplikacja do pobierania danych a nie ich wykorzystania znaczy że coś z ideą dostępności danych jest nie halo.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: Jeśli pierwsze jak myślisz po co ktos pobiera dane? Dla zabawy czy po to żeby je wykorzystać?
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Jeśli pierwsze Nie wiem, na miejscu Gugik pewnie bym zamówił jakąś ankietę żeby sprawdzić co ludzi drażni. Z drugiej strony jeśli geoforum pisze o układaniu mandali w świetle pobierania danych to chyba wiadomo co jedt do poprawy.
 6 
zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS