|2020-12-22|
Geodezja, GIS, Mapy, Software
Kto najlepiej wykorzystuje dane i usługi GUGiK?
Poznaliśmy zwycięzców konkursu na opracowane w 2020 r. aplikacje lub serwisy internetowe, które w ciekawy i praktyczny sposób wykorzystują dane przestrzenne i usługi udostępniane przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii.
W kategorii „Ogólnodostępna aplikacja lub serwis internetowy” zwyciężył Pobieracz danych GUGiK. Jest to opracowana przez warszawską firmę EnviroSolutions bezpłatna wtyczka do otwartej aplikacji QGIS, która usprawnia pobieranie uwolnionych w tym roku danych PZGiK – ortofotomapy, bazy BDOT10k oraz danych wysokościowych (numerycznych modeli terenu i pokrycia terenu, chmur punktów oraz obrazów intensywności).
Drugie miejsce zajął Urząd Miasta w Sieradzu za serwis internetowy sieradz.obliview.com. Pozwala on przeglądać ortofotomapy, lotnicze zdjęcia ukośne, modele 3D oraz chmury punktów z lotniczego skanowania laserowego dla obszaru tego miasta. W konkursie znalazł się dlatego, że na warstwy te można nakładać usługi GUGiK prezentujące np. działki ewidencyjne (w tym nieruchomoścu wyszukane przez ULDK) czy uzbrojenie terenu.
Trzecią lokatę przyznano firmie Softline Plus za c-geoportal.pl – mobilną aplikację internetową umożliwiającą przeglądanie serwisów GUGiK na smartfonach, tabletach czy kontrolerach.
Ponadto wyróżnienia przyznano Krzysztofowi Dybie za otwartoźródłowy pakiet rgugik usprawniający pobieranie otwartych danych GUGiK, a także Tomaszowi Gajewskiemu za rozwijanie serwisu nlocator.com, w tym dodanie nowej funkcji wykorzystującej modele 3D o szczegółowości LoD 2.
W kategorii „Komercyjna aplikacja lub serwis internetowy” zwyciężyła firma Softline Plus za pakiet dwóch aplikacji zintegrowanych z usługami GUGiK – mobilnej D-Geo oraz desktopowej C-Geo.
II miejsce zajęła firma Encom za aplikację mobilną InfoDziałka, która pozwala wyszukać na smartfonie i tablecie nieruchomość oraz związane z nią informacje.
Jury konkursu postanowiło nie przyznawać więcej nagród w tej kategorii, ponieważ zgłoszone prace bądź nie spełniały warunku wykorzystania usług sieciowych GUGiK, bądź są jeszcze niedostępne.
JK
|