|2020-12-10|
GNSS
Zwycięzcy Galileo Masters 2020 z pomysłem na zbieranie śmieci
Laureatem tegorocznego Europejskiego Konkursu Nawigacji Satelitarnej (zwanego również Galileo Masters) został projekt zaprzęgnięcia autonomicznego robota do… zbierania śmieci w parkach.
Celem Galileo Masters jest wyłonienie najciekawszych pomysłów na wykorzystanie europejskich systemów nawigacyjnych Galileo oraz EGNOS. Laureatem 17. edycji został projekt niemieckiej firmy Angsa Robotic. Polegał on na stworzeniu autonomicznego robota, którego zadaniem jest samodzielne wyszukiwanie i zbieranie śmieci.
Pomysł może wydawać się nieskomplikowany technicznie, ale to tylko pozory. Jak przekonują twórcy urządzenia, to nie pierwszy robot zaprojektowany do samodzielnego sprzątania. Sęk w tym, że dotychczasowe wynalazki radziły sobie tylko z gładkimi powierzchniami, np. asfaltem. Tymczasem Clive (bo tak nazywa się maszyna Angsa Robotic) jest w stanie skutecznie podnosić śmieci także z trawnika czy żwiru. Dotyczy to również takich niewielkich, acz szkodliwych dla środowiska przedmiotów jak niedopałek papierosa. Co ciekawe, przy projektowaniu Clive’a zadbano o to, by przy sprzątaniu maszyna nie szkodziła mieszkającym w trawie owadom.
Wynalazcy przekonują, że robot sprawdzi się nie tylko w regularnym dbaniu o czystość parków, ale również w sprzątaniu terenów po imprezach masowych. Dzięki wykorzystaniu precyzyjnego odbiornika GNSS maszyna potrafi wyznaczyć efektywną trasę sprzątania, ograniczając do minimum czas pracy.
W nagrodę za ten pomysł firma Angsa Robotic otrzymała 10 tys. euro nagrody głównej. Oprócz tego zwyciężyła w kategoriach GSA Space for Our Planet Challenge oraz Galileo Prize Bavaria. Spółka weźmie ponadto udział w programie inkubacji biznesu o wartości 62 tys. euro.
Podczas gali konkursu ogłoszono także 19 laureatów w kategoriach regionalnych i tematycznych (niestety, nie ma wśród nich Polaków). Jak co roku różnorodność nagrodzonych pomysłów robi wrażenie. Dotyczą one wykorzystania nawigacji satelitarnej chociażby we: wspieraniu aktywności sportowej osób z dysfunkcją wzroku, bezpiecznym zakłócaniu sygnałów GNSS we wrogich dronach, pomiarach pływów, lokalizowaniu kontenerów, analizowaniu stanu dróg czy monitorowaniu kosmicznych śmieci.
JK
|