wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-12-10| GNSS

Zwycięzcy Galileo Masters 2020 z pomysłem na zbieranie śmieci

Laureatem tegorocznego Europejskiego Konkursu Nawigacji Satelitarnej (zwanego również Galileo Masters) został projekt zaprzęgnięcia autonomicznego robota do… zbierania śmieci w parkach.


Zwycięzcy Galileo Masters 2020 z pomysłem na zbieranie śmieci

Celem Galileo Masters jest wyłonienie najciekawszych pomysłów na wykorzystanie europejskich systemów nawigacyjnych Galileo oraz EGNOS. Laureatem 17. edycji został projekt niemieckiej firmy Angsa Robotic. Polegał on na stworzeniu autonomicznego robota, którego zadaniem jest samodzielne wyszukiwanie i zbieranie śmieci.

Pomysł może wydawać się nieskomplikowany technicznie, ale to tylko pozory. Jak przekonują twórcy urządzenia, to nie pierwszy robot zaprojektowany do samodzielnego sprzątania. Sęk w tym, że dotychczasowe wynalazki radziły sobie tylko z gładkimi powierzchniami, np. asfaltem. Tymczasem Clive (bo tak nazywa się maszyna Angsa Robotic) jest w stanie skutecznie podnosić śmieci także z trawnika czy żwiru. Dotyczy to również takich niewielkich, acz szkodliwych dla środowiska przedmiotów jak niedopałek papierosa. Co ciekawe, przy projektowaniu Clive’a zadbano o to, by przy sprzątaniu maszyna nie szkodziła mieszkającym w trawie owadom.

Wynalazcy przekonują, że robot sprawdzi się nie tylko w regularnym dbaniu o czystość parków, ale również w sprzątaniu terenów po imprezach masowych. Dzięki wykorzystaniu precyzyjnego odbiornika GNSS maszyna potrafi wyznaczyć efektywną trasę sprzątania, ograniczając do minimum czas pracy.

W nagrodę za ten pomysł firma Angsa Robotic otrzymała 10 tys. euro nagrody głównej. Oprócz tego zwyciężyła w kategoriach GSA Space for Our Planet Challenge oraz Galileo Prize Bavaria. Spółka weźmie ponadto udział w programie inkubacji biznesu o wartości 62 tys. euro.

Podczas gali konkursu ogłoszono także 19 laureatów w kategoriach regionalnych i tematycznych (niestety, nie ma wśród nich Polaków). Jak co roku różnorodność nagrodzonych pomysłów robi wrażenie. Dotyczą one wykorzystania nawigacji satelitarnej chociażby we: wspieraniu aktywności sportowej osób z dysfunkcją wzroku, bezpiecznym zakłócaniu sygnałów GNSS we wrogich dronach, pomiarach pływów, lokalizowaniu kontenerów, analizowaniu stanu dróg czy monitorowaniu kosmicznych śmieci.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS