|2020-12-15|
GIS, Teledetekcja
Zwycięzcy Copernicus Masters 2020 na ratunek rafom koralowym
Laureatem 10. edycji konkursu Copernicus Masters na najlepszy pomysł wykorzystania zobrazowań satelitarnych z programu Copernicus został holenderski projekt „Reef Support”. Wśród nagrodzonych nie zabrakło też Polaków.
fot. ESA
|
|
|
|
|
|
Zwycięski zespół zaproponował przygotowanie systemu, który na podstawie analizy zdjęć satelitarnych będzie ostrzegać przed takimi zjawiskami na morzu jak blaknięcie raf koralowych, zakwity alg czy pojawianie się zanieczyszczeń. Wykorzystanie uczenia maszynowego sprawia, że usługa powinna zapewniać wiarygodne wyniki w różnych regionach geograficznych. Rezultaty dostarczanych analiz są udostępniane w intuicyjnej aplikacji internetowej i mogą być wykorzystywane zarówno na potrzeby ochrony przyrody, jak i turystyki czy rybołówstwa. Nagrodą dla zwycięskiego zespołu jest 10 tys. euro.
Oprócz tego w konkursie Copernicus Masters 2020 przyznano 13 nagród tematycznych i regionalnych. Wyróżnione projekty jak zwykle wyróżniał szeroki przekrój tematyczny. Ich autorzy zaproponowali wykorzystanie danych satelitarnych np. w: planowaniu zieleni miejskiej, zarządzaniu zasobami wodnymi, wspieraniu produkcji żywności, w skutecznym analizowaniu zobrazowań mimo chmur, nawigowaniu w regionach polarnych czy w monitorowaniu i przewidywaniu powodzi.
Wśród laureatów znalazł się jeden projekt z Polski. Nagrodę w kategorii regionalnej sponsorowanej przez niemieckie miasto Brema otrzymał zespół Politechniki Gdańskiej w składzie: Andrzej Chybicki, Zbigniew Łubniewski, Waldemar Korłub, Tomasz Berezowski, Paweł Sosnowski, Marek Kulawiak, Tomasz Bieliński oraz Jarosław Parzuchowski. Przedstawili oni system Coast Mapper przeznaczony do monitorowania wybranych parametrów wybrzeży, który wykorzystuje zarówno dane satelitarne (komercyjne i publiczne), jak i in situ. Głównym celem zaproponowanego przez nich projektu jest zapewnienie systematycznych i niedrogich danych batymetrycznych w średniowysokiej rozdzielczości z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji. Mają one wspierać przede wszystkim monitoring erozji wybrzeża.
W tegorocznym konkursie udział wzięło 590 osób z 47 krajów, które zgłosiły 220 pomysłów na innowacyjne wykorzystanie zobrazowań satelitarnych. 10 zgłoszeń pochodzi z Polski.
JK
|