Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-12-15| GIS, Teledetekcja

Zwycięzcy Copernicus Masters 2020 na ratunek rafom koralowym

Laureatem 10. edycji konkursu Copernicus Masters na najlepszy pomysł wykorzystania zobrazowań satelitarnych z programu Copernicus został holenderski projekt „Reef Support”. Wśród nagrodzonych nie zabrakło też Polaków.


Zwycięzcy Copernicus Masters 2020 na ratunek rafom koralowym <br />
fot. ESA
fot. ESA

Zwycięski zespół zaproponował przygotowanie systemu, który na podstawie analizy zdjęć satelitarnych będzie ostrzegać przed takimi zjawiskami na morzu jak blaknięcie raf koralowych, zakwity alg czy pojawianie się zanieczyszczeń. Wykorzystanie uczenia maszynowego sprawia, że usługa powinna zapewniać wiarygodne wyniki w różnych regionach geograficznych. Rezultaty dostarczanych analiz są udostępniane w intuicyjnej aplikacji internetowej i mogą być wykorzystywane zarówno na potrzeby ochrony przyrody, jak i turystyki czy rybołówstwa. Nagrodą dla zwycięskiego zespołu jest 10 tys. euro.

Oprócz tego w konkursie Copernicus Masters 2020 przyznano 13 nagród tematycznych i regionalnych. Wyróżnione projekty jak zwykle wyróżniał szeroki przekrój tematyczny. Ich autorzy zaproponowali wykorzystanie danych satelitarnych np. w: planowaniu zieleni miejskiej, zarządzaniu zasobami wodnymi, wspieraniu produkcji żywności, w skutecznym analizowaniu zobrazowań mimo chmur, nawigowaniu w regionach polarnych czy w monitorowaniu i przewidywaniu powodzi.

Wśród laureatów znalazł się jeden projekt z Polski. Nagrodę w kategorii regionalnej sponsorowanej przez niemieckie miasto Brema otrzymał zespół Politechniki Gdańskiej w składzie: Andrzej Chybicki, Zbigniew Łubniewski, Waldemar Korłub, Tomasz Berezowski, Paweł Sosnowski, Marek Kulawiak, Tomasz Bieliński oraz Jarosław Parzuchowski. Przedstawili oni system Coast Mapper przeznaczony do monitorowania wybranych parametrów wybrzeży, który wykorzystuje zarówno dane satelitarne (komercyjne i publiczne), jak i in situ. Głównym celem zaproponowanego przez nich projektu jest zapewnienie systematycznych i niedrogich danych batymetrycznych w średniowysokiej rozdzielczości z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji. Mają one wspierać przede wszystkim monitoring erozji wybrzeża.

W tegorocznym konkursie udział wzięło 590 osób z 47 krajów, które zgłosiły 220 pomysłów na innowacyjne wykorzystanie zobrazowań satelitarnych. 10 zgłoszeń pochodzi z Polski.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama