Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2019-12-16 | Geodezja, GIS, Sprzęt, Software

Leica i Autodesk wprowadzają kolejne ułatwienia w tyczeniu z modelu BIM

Dalsza współpraca firm Leica Geosystems oraz Autodesk pozwoliła rozszerzyć funkcję tyczenia obiektów z modelu BIM przy użyciu tachimetrów.


Ilustracja: Leica i Autodesk wprowadzają kolejne ułatwienia w tyczeniu z modelu BIM

Narzędzie to zostało po raz pierwszy zaprezentowane rok temu. Dzięki niemu zmotoryzowane tachimetry dla budownictwa Leica iCON iCR70 oraz iCR80 mogą być wykorzystywane do łatwego i sprawnego tyczenia obiektów zapisanych w formie modeli BIM w bazie oprogramowania BIM 360 przeznaczonego do zarządzania danymi projektowymi. Pomostem łączącym obie te technologie jest mobilna aplikacja BIM 360 Layout. Po połączeniu z tachimetrami iCON pozwala ona na tyczenie obiektów na podstawie jego BIM-owskiego modelu 3D. Oprócz tego technologia ta może służyć również do kontrolowania jakości prac budowlanych.

Niedawno funkcję tę wzbogacono o dwie nowości. Po pierwsze, można z niej korzystać również przy użyciu podstawowego zmotoryzowanego tachimetru marki Leica dla budownictwa, czyli iCON iCT30, a także tachimetrów geodezyjnych Viva TS13 i TS16 oraz Leica Nova TS60 i TM60. Druga nowość to udostępnienie aplikacji BIM 360 Layout również w wersji dla systemów Android, a nie tylko iOS.

– Autodesk umożliwia firmom budowlanym zwiększenie wydajności, umożliwiając bezproblemowy przepływ danych projektowych – powiedział Josh Cheney, kierownik ds. przemysłu w dziale technologii budowlanych w firmie Autodesk. – Nasza współpraca z partnerami, takimi jak Leica Geosystems, ułatwia wszystkim członkom zespołu budowlanego, nie tylko specjalistom, zarządzanie procesem projektowania i korzystanie z najlepszych technologii w swojej klasie. Wspólnie pomagamy zlikwidować lukę komunikacyjną między biurem a terenem, aby zespoły budowały dokładnie za pierwszym razem – podkreśla.

– W branży budowlanej obserwujemy odchodzenie od analogowych metod pracy, m.in. w zakresie tyczenia – powiedział Bernd Moeller, dyrektor biznesowy w Leica Geosystems ds. rozwiązań w zakresie oprogramowania terenowego. – Aby wesprzeć ten ruch, konsekwentnie szukamy sposobów wprowadzania na rynek większej liczby rozwiązań cyfrowych. Nasze relacje z Autodeskiem to tylko jeden z takich sposobów, dzięki którym zarówno nasi klienci, jak i ich klienci mogą pracować coraz wydajniej – dodaje.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

. oczywiście że będzie jest to przecież niezbędne dla społeczeństwa
  
 3 
czy projekty bim będzie weryfikował weryfikator tzw. służby g i k? ten zachód to jest 100 lat za murzynami. nie wie, co to środek i weryfikator.
  
 3 



zobacz też:

Ministerstwo Rozwoju chce promować BIM

13 listopada Ministerstwo Rozwoju rozpoczęło realizację projektu, który ma upowszechnić wykorzystanie...

Kto weźmie udział w krajowym pilotażu BIM?

Wiele wskazuje na to, że za drugim podejściem uda się rozstrzygnąć przetarg GDDKiA na zaprojektowanie...

BIM, czyli boom w geodezji?

Głównym tematem wrześniowego wydania GEODETY jest modelowanie informacji o budynkach (BIM). Staje się ono bowiem coraz...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Studenci inwentaryzują budynek AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
W 1643 r. Evangelista Torricelli, włoski fizyk i uczeŃ Galileusza, skonstruował barometr rtęciowy?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Eugeniusz Sobczyński (1947-2025)

Eugeniusz Sobczyński (1947-2025)
Eugeniusz Sobczyński urodził się 26 października 1947 r. w Sianowie koło Koszalina. W latach 1962–1965 uczęszczał do Państwowego Liceum Ogólnokształcącego w Celestynowie, w którym zdał maturę. W latach 1965–1968 był podchorążym w...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2005
Trzynaście polskich uczelni kształcących w dziedzinie geodezji, kartografii i GIS, przyjęło na te kierunki 2880 studentów.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2