wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-11-21| Geodezja, Prawo, Instytucje

Ministerstwo Rozwoju chce promować BIM

13 listopada Ministerstwo Rozwoju rozpoczęło realizację projektu, który ma upowszechnić wykorzystanie modelowania informacji o budynkach (BIM) na polskim rynku budowlanym. Przedsięwzięcie będzie realizowane wspólnie z firmą PWC (PricewaterhouseCoopers) przy wsparciu Komisji Europejskiej.


Ministerstwo Rozwoju chce promować BIM <br />
fot. Wikipedia/Engg317
fot. Wikipedia/Engg317

Metodologia BIM (Building Information Modeling) bazuje na elektronicznym zapisie pełnej wiedzy i danych dotyczących obiektu budowlanego w celu ich użycia przy projektowaniu, budowie i późniejszym użytkowaniu obiektu. W coraz większej liczbie krajów BIM nie tylko zyskuje na popularności, ale nawet staje się obowiązkowy w projektach infrastrukturalnych będących przedmiotem zamówień publicznych. Wstępem do wprowadzenia podobnego wymogu w Polsce ma być przetarg GDDKiA na zaprojektowanie i budowę obwodnicy małopolskiego Zatora (na rozstrzygnięcie czeka zamówienie na dokumentację projektową).

Jak zapewnia resort rozwoju, jego projekt ma szansę stać się dużym krokiem w kierunku upowszechnienia wykorzystania elementów BIM w procesie inwestycyjnym i budowlanym. Główne cele przedsięwzięcia to:

 • zdefiniowanie procesów, w których możliwe jest korzystanie z technologii BIM w projektach publicznych,
 • opracowanie niezbędnych standardów i dokumentów możliwych do wykorzystania w projekcie pilotażowym wykorzystującym BIM,
 • poprawa wydajności systemu zamówień publicznych w kontekście możliwości wykorzystania technologii BIM w przetargach.

Częścią procesu konsultacji będą spotkania z zainteresowanymi stronami: inwestorami, jednostkami publicznymi, projektantami, generalnymi wykonawcami. Organizacje zainteresowane wzięciem udziału w konsultacjach powinny kontaktować się z Jarosławem Sosnowskim z MR (jaroslaw.sosnowski@miir.gov.pl).

Jesienią przyszłego roku planowane jest wydanie raportu podsumowującego osiągnięte cele projektu.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
ohoo już prawnicy zacierają rączki :) znowu "uporządkują" rzeczywistość w ustawie, rozporządzeniu, interpretacjach, koncesjach, licencjach, uprawnieniach :D Tak to konieczne, bez tego ani rusz! :)
odpowiedz zgłoś
@#R ja rozumiem to było do osoby pytającej, po co w tym wszystkim geodeta z domniemaną sugestią, że to koniec branży. Tworzysz podstawę do BIM, bo skądś się wziął wcześniej ten pomiar terenu, w który projektant wstawił modele. Po prostu u nas niektórym się wydaje, że jak nie będzie mapy zasadniczej, to pomrzemy z głodu i braku pracy, wielka trójka produkująca instrumenty zbankrutuje razem z nami, jak straci nasz wypasiony rynek. A tymczasem jest co robić a za pracę potrzebną można brać lepsze pieniądze, niż za gratisowe aktualizowanie baz powiatowych. No i w Polsce naprawdę sporo budów to przebudowy, remonty i wpasowywanie się istniejącą, zwartą zabudowę i infrastrukturę, której po prostu nie da się pokazać na zwykłej mapie, nawet najbardziej obiektowej. A na budowach to raczej brakuje rąk do pracy, wiec to nie jest problem. Sam na budowach unikam jak mogę papieru, tylko u nas sam sobie muszę opracować projekt do instrumentu z rysunków i przekrojów 2D, wygenerowanych z modelu BIM do pdf-ów lub dwg-ów
 5 
odpowiedz zgłoś
Rozmarzony Chyba nie do końca myślimy tak samo o BIM. Skanowanie i modelowanie istniejących budynków TAK jak najbardziej. Ale BIM jest przedewszystkim szeroko stosowany przy budowaniu nowych obiektów. Mam na myśli projekty np. stadionu piłkarskiego albo mostu czy innego projektu w BIM który dopiero będzie budowany. Modele w BIM zamiast rysunków tworzą projektanci. Jeśli chodzi o obsluge inwestycji to jako geodeta nie tworze modelu tylko tycze/wyznaczam na jego podstawie. Przenoszę model w rzeczywistość. I mam ten model albo jego fragmenty na kontrolerze Leica. Uważam, ze to genialne. Wszyscy na budowie korzystają z BIM. Od kierownika przez elektryka do hydraulika. Ułatwia to zarządzanie projektem. Łatwo jest koordynować i panować nad tym co już jest z budowane a co jeszcze nie i zachować odpowiednia kolejność. Musiałbyś to zobaczyc!
 3 
odpowiedz zgłoś
@#R nie tylko tyczenia bo nie byłoby tych modeli, gdyby nie nasze pomiary. Tzn. wasze, bo u nas jeszcze projektantów nie stać na modele 3D, wiec nawet jak mamy skanery, to skanujemy kościoły do porfolio a mapy są 2D. Czasem robimy modele pod maszyny z tego albo przekazujemy xyz. Ale ogromna część budów to przebudowy obiektów, które wymagają inwentaryzacji i mapka z zasobu wymagana przepisami to za mało. Nasi projektanci, nawet ci co już dawno pracują na programach "3D" i maja BIM wewnątrz swojego biura boją się BIM-u urzędniczego, bo obawiają się że stanie stanie to, co jest z geodezją: przetargi będą pisane pod jedynie słuszne oprogramowanie, być może napisane od podstaw dla zamawiającego, że będą musieli subskrybować najnowsze, niewiele różniące się od siebie wersje, inne w każdej gminie, która zleci przetarg. Że nie zaimportują GML-a od geodety a geodeta nie odczyta ich GML-a, bo u nas jest z GML-em jak z Esperanto: miało być uniwersalnie, ale w praktyce nikt poza pasjonatami go nie używa na co dzień.
 3 
odpowiedz zgłoś
Odpowiedz Do tyczenia precyzyjnego: osie, pale, słupy nośne, przyczółki dla konstrukcji gotowych, wysokości i wiele innych. W BIM można uniknąć/poprawić błędy w projekcie bo widać wszystko na modelu. Biorąc dane z tradycyjnego projektu ?z rysunki? błąd widoczny jest dopiero podczas budowy/montażu. Odchodząc od tematu BIM: Chciałbym poznać zasadność uprawnień geodezyjnych w Polsce.
 3 
 7 
odpowiedz zgłoś
@#R Z tego co piszesz nasuwa się raczej pytanie "do czego geodeta?" a nie "do czego uprawnienia?"
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
Koszt, koszt i likwidacja konkurencji Dom w zwykłej technologi to np. 500 000 zł. a z BIM to 800 000 zł. To jak renowacja zabytków. Drogo tylko po to, aby dać zarobić hochsztaplerom od BIM i podobnych wodotrysków. Jeśli chce ktoś robić to prywatnie - jego wola i jego pieniądze, ale obciążać tym podatników - nigdy. Lobby BIM już działa i pcha to na siłę.
 6 
 3 
odpowiedz zgłoś
Do czego uprawnienia geodezyjne? Witam, Jestem geodeta nie uprawnionym ;-D, pracueje w Norwegii. Tu wszystkie projekty opieraja sie na BIM. Odchodzi sie bardzo od szkicy i papieru. BIM daje wiele mozliwosci i jest to bardzo korzystne. Na modelu 3D widac lepiej ewentualne bledy w projekcie i latwiej jest je poprawic. Na placach budowy ustawione sa specjalne kioski w ktorych jest komputer i kazdy pracujacy na budowie ma dostep do modelu. Moze podejsc, obejzec, pobrac wymiary, zdejmowac poszczegolne warstwy. Mozna tez ogladac model uzywajac AR artificial reality w telefonie ''celujac'' telefonem w konkretne miejsce mozna zgrubnie zobaczyc gdzie np. ma byc studzienka. Inna zaleta jest to, ze Geodeta moze tyczyc bezposredniu z modelu 3D w formacie IFC. Przy pracach ziemnych, mozna wysylac model wykopu bezposrednio do koparki. Tam wykorzystujac GPS i AR operator wie gdzie i jak gleboko ma kopac. Pozdrawiam
 4 
 9 
odpowiedz zgłoś
8 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS