Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-08-20| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Instytucje, Kataster

Co się ostało z trzech projektów GUGiK?

Choć wartość realizowanych przez GUGiK projektów CAPAP, ZSIN faza II oraz K-GESUT została znacząco zredukowana, i tak mają one przynieść obywatelom, urzędom i biznesowi wymierne korzyści. Rezultaty tych przedsięwzięć Urząd prezentował podczas dwudniowej konferencji, która odbyła się w dniach 16-17 sierpnia w Warszawie.


Co się ostało z trzech projektów GUGiK?

Przypomnijmy, że realizacja tych trzech projektów ruszyła w listopadzie 2015 roku. W marcu br. GUGiK ogłosił jednak, że z powodu opóźnień oraz problemów z rozstrzyganiem przetargów zmuszony jest znacząco zredukować zakres projektów, co przełożyło się na spadek ich wartości z 430 mln zł do 236 mln zł. Realizacja projektów formalnie kończy się w połowie listopada br., a celem konferencji było podsumowanie osiągniętych rezultatów.

CAPAP: modele 3D wkrótce w Geoportalu

Jednym z bardziej spektakularnych celów projektu CAPAP (Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Publicznej) jest opracowanie modeli 3D budynków na poziomie szczegółowości LoD 2. Pierwotnie miały one powstać dla całego kraju, ostatecznie zostaną wykonane dla 10 województw (65% powierzchni Polski). Jak poinformował Adam Andrzejewski z GUGiK, prace nad tymi opracowaniami idą pełną parą i nie ma ryzyka przekroczenia terminów. Na razie odebrano 1/3 danych, do końca sierpnia wykonawcy powinni przekazać wszystkie zamówione modele, a do października potrwa ich kontrola.

Główny geodeta kraju Waldemar Izdebski zapowiedział, że już pod koniec sierpnia te modele, które będą gotowe, będzie można pobrać za darmo z Geoportalu w formie plików GML ograniczonych do poszczególnych powiatów. Opracowania te będzie można również przeglądać w trójwymiarowej wersji Geoportalu, nad którą trwają prace.

Dodajmy, że w ramach CAPAP realizowana jest również m.in.: aktualizacja danych wysokościowych w technologii lotniczego skaningu laserowego (ALS) dla 7,5 tys. km kw. (dotychczas odebrano 3/4 danych), skanowanie archiwalnych 443 tys. zdjęć lotniczych (odebrano 40% danych, reszta jest w trakcie kontroli) czy aktualizacja BDOT10k dla 15 tys. km kw (zadanie zrealizowane).

GUGiK: podsumowanie projektów CAPAP, K-GESUT, ZSIN faza II

CAPAP: analizy przestrzenne dla każdego

Istotnym celem projektu CAPAP jest także opracowanie prostych w obsłudze internetowych usług, które umożliwią wizualizację, analizowanie i publikację w sieci danych przestrzennych – zarówno z PZGiK, jak i innych państwowych rejestrów, a także danych własnych użytkownika. Pierwsze serwisy już ruszyły – na stronie projektu można przetestować chociażby narzędzia do geokodowania. Przykładem praktycznego wykorzystania CAPAP są internetowe mapy uruchomione przez Ministerstwo Zdrowia.

Choć szczegółowe zasady wykorzystania tych narzędzi są jeszcze dopracowywane, to przedstawiciele GUGiK-u zapewniają, że będą one bezpłatnie dostępne nie tylko – jak wskazywałaby nazwa projektu – dla administracji publicznej. Do skorzystania z możliwości serwisu wymagane będzie jedynie założenie konta.

ZSIN faza II: hybrydowe rozwiązanie

Celem tego projektu było dostosowanie powiatowych danych EGiB do wymagań zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach (pierwotnie w 102 powiatach, ostatecznie tylko w 66), a także rozbudowa systemu informatycznego o nowe e-usługi. Jeśli chodzi o aktualne postępy prac w powiatach, modernizację EGiB zakończono w 22 powiatach, kontrola danych trwa w 36, a w czterech prace się jeszcze toczą. Klasyfikację gruntów zakończono natomiast w 39 powiatach, a w 7 trwa kontrola danych.

Podczas konferencji GGK nie krył, że rezultaty osiągnięte w ramach tego projektu pozostawiają wiele do życzenia. ZSIN został zasilony tylko przez 49 powiatów (i to inicjalnie, a nie różnicowo), a liczba jego użytkowników jest bardzo skromna (w lipcu zanotowano około 4,1 tys. logowań). Waldemar Izdebski zapewnił jednak podjęcie działań, które mają w krótkim czasie poprawić ten stan rzeczy. Jednym z nich jest podłączenie do ZSIN-u danych EGiB pochodzących z Krajowej Integracji Ewidencji Gruntów. Usługa ta dostępna jest już wprawdzie w Geoportalu, ale w przypadku ZSIN-u ma być rozbudowana o dodatkowe funkcjonalności, w pierwszej kolejności o numery ksiąg wieczystych. Waldemar Izdebski podkreślił, że wdrożenie tego hybrydowego rozwiązania nie oznacza rezygnacji z tradycyjnego zasilania ZSIN-u. Dane KIEG dają bowiem ograniczone możliwości użytkowania narzędzi ZSIN-u, są jednak już teraz dostępne dla aż 330 powiatów.

Wśród swoich priorytetów dotyczących tego systemu GGK wymienił znaczące przyspieszenie zasilania centralnego repozytorium, a także zwiększenie liczby użytkowników. Wypracowaniu rozwiązań w tym zakresie ma pomóc powołany w lipcu zespół ekspercki.

K-GESUT: wszystkie sieci w jednym miejscu

Celem tego projektu jest założenie w wybranych powiatach (pierwotnie w 89, ostatecznie w 69) inicjalnych baz GESUT, a także rozbudowa systemu informatycznego krajowej bazy danych GESUT o nowe e-usługi (pozwolą one np. sprawdzić dostęp do sieci uzbrojenia na zadanej działce). W ramach przedsięwzięcia opracowano ponadto desktopowy walidator danych GESUT, a wkrótce zostanie udostępniona również jego bardziej rozbudowana webowa wersja. Jeśli chodzi o aktualny postęp prac w samorządach, zakładanie inicjalnych baz GESUT objęło 289 jednostek ewidencyjnych, a dotychczas odebrano dane z 257.

Już wkrótce dane z K-GESUT mają być dostępne zarówno poprzez e-usługi, jak i na Geoportalu. Na początku mają oferować przynajmniej 69 powiatów objętych tym projektem. Ponadto K-GESUT ma być systematycznie wzbogacany o bazy tworzone chociażby w licznych przedsięwzięciach realizowanych w ramach regionalnych programów operacyjnych.

Ciąg dalszy nastąpi?

Czy dane ALS oraz modele 3D budynków będą aktualizowane? Czy GUGiK planuje wspierać kolejne powiaty w dostosowywaniu EGiB do wymagań ZSIN oraz zakładaniu baz GESUT i BDOT500? Waldemar Izdebski zapewnia, że widzi konieczność kontynuowania tych trzech projektów, a w GUGiK-u trwają starania, by uzyskać unijne dofinansowanie na te prace. Na razie GGK nie podaje jednak żadnych szczegółów.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS