Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2018-08-20 | Geodezja, GIS, Teledetekcja, Instytucje, Kataster

Co się ostało z trzech projektów GUGiK?

Choć wartość realizowanych przez GUGiK projektów CAPAP, ZSIN faza II oraz K-GESUT została znacząco zredukowana, i tak mają one przynieść obywatelom, urzędom i biznesowi wymierne korzyści. Rezultaty tych przedsięwzięć Urząd prezentował podczas dwudniowej konferencji, która odbyła się w dniach 16-17 sierpnia w Warszawie.


Ilustracja: Co się ostało z trzech projektów GUGiK?

Przypomnijmy, że realizacja tych trzech projektów ruszyła w listopadzie 2015 roku. W marcu br. GUGiK ogłosił jednak, że z powodu opóźnień oraz problemów z rozstrzyganiem przetargów zmuszony jest znacząco zredukować zakres projektów, co przełożyło się na spadek ich wartości z 430 mln zł do 236 mln zł. Realizacja projektów formalnie kończy się w połowie listopada br., a celem konferencji było podsumowanie osiągniętych rezultatów.

CAPAP: modele 3D wkrótce w Geoportalu

Jednym z bardziej spektakularnych celów projektu CAPAP (Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Publicznej) jest opracowanie modeli 3D budynków na poziomie szczegółowości LoD 2. Pierwotnie miały one powstać dla całego kraju, ostatecznie zostaną wykonane dla 10 województw (65% powierzchni Polski). Jak poinformował Adam Andrzejewski z GUGiK, prace nad tymi opracowaniami idą pełną parą i nie ma ryzyka przekroczenia terminów. Na razie odebrano 1/3 danych, do końca sierpnia wykonawcy powinni przekazać wszystkie zamówione modele, a do października potrwa ich kontrola.

Główny geodeta kraju Waldemar Izdebski zapowiedział, że już pod koniec sierpnia te modele, które będą gotowe, będzie można pobrać za darmo z Geoportalu w formie plików GML ograniczonych do poszczególnych powiatów. Opracowania te będzie można również przeglądać w trójwymiarowej wersji Geoportalu, nad którą trwają prace.

Dodajmy, że w ramach CAPAP realizowana jest również m.in.: aktualizacja danych wysokościowych w technologii lotniczego skaningu laserowego (ALS) dla 7,5 tys. km kw. (dotychczas odebrano 3/4 danych), skanowanie archiwalnych 443 tys. zdjęć lotniczych (odebrano 40% danych, reszta jest w trakcie kontroli) czy aktualizacja BDOT10k dla 15 tys. km kw (zadanie zrealizowane).

GUGiK: podsumowanie projektów CAPAP, K-GESUT, ZSIN faza II

CAPAP: analizy przestrzenne dla każdego

Istotnym celem projektu CAPAP jest także opracowanie prostych w obsłudze internetowych usług, które umożliwią wizualizację, analizowanie i publikację w sieci danych przestrzennych – zarówno z PZGiK, jak i innych państwowych rejestrów, a także danych własnych użytkownika. Pierwsze serwisy już ruszyły – na stronie projektu można przetestować chociażby narzędzia do geokodowania. Przykładem praktycznego wykorzystania CAPAP są internetowe mapy uruchomione przez Ministerstwo Zdrowia.

Choć szczegółowe zasady wykorzystania tych narzędzi są jeszcze dopracowywane, to przedstawiciele GUGiK-u zapewniają, że będą one bezpłatnie dostępne nie tylko – jak wskazywałaby nazwa projektu – dla administracji publicznej. Do skorzystania z możliwości serwisu wymagane będzie jedynie założenie konta.

ZSIN faza II: hybrydowe rozwiązanie

Celem tego projektu było dostosowanie powiatowych danych EGiB do wymagań zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach (pierwotnie w 102 powiatach, ostatecznie tylko w 66), a także rozbudowa systemu informatycznego o nowe e-usługi. Jeśli chodzi o aktualne postępy prac w powiatach, modernizację EGiB zakończono w 22 powiatach, kontrola danych trwa w 36, a w czterech prace się jeszcze toczą. Klasyfikację gruntów zakończono natomiast w 39 powiatach, a w 7 trwa kontrola danych.

Podczas konferencji GGK nie krył, że rezultaty osiągnięte w ramach tego projektu pozostawiają wiele do życzenia. ZSIN został zasilony tylko przez 49 powiatów (i to inicjalnie, a nie różnicowo), a liczba jego użytkowników jest bardzo skromna (w lipcu zanotowano około 4,1 tys. logowań). Waldemar Izdebski zapewnił jednak podjęcie działań, które mają w krótkim czasie poprawić ten stan rzeczy. Jednym z nich jest podłączenie do ZSIN-u danych EGiB pochodzących z Krajowej Integracji Ewidencji Gruntów. Usługa ta dostępna jest już wprawdzie w Geoportalu, ale w przypadku ZSIN-u ma być rozbudowana o dodatkowe funkcjonalności, w pierwszej kolejności o numery ksiąg wieczystych. Waldemar Izdebski podkreślił, że wdrożenie tego hybrydowego rozwiązania nie oznacza rezygnacji z tradycyjnego zasilania ZSIN-u. Dane KIEG dają bowiem ograniczone możliwości użytkowania narzędzi ZSIN-u, są jednak już teraz dostępne dla aż 330 powiatów.

Wśród swoich priorytetów dotyczących tego systemu GGK wymienił znaczące przyspieszenie zasilania centralnego repozytorium, a także zwiększenie liczby użytkowników. Wypracowaniu rozwiązań w tym zakresie ma pomóc powołany w lipcu zespół ekspercki.

K-GESUT: wszystkie sieci w jednym miejscu

Celem tego projektu jest założenie w wybranych powiatach (pierwotnie w 89, ostatecznie w 69) inicjalnych baz GESUT, a także rozbudowa systemu informatycznego krajowej bazy danych GESUT o nowe e-usługi (pozwolą one np. sprawdzić dostęp do sieci uzbrojenia na zadanej działce). W ramach przedsięwzięcia opracowano ponadto desktopowy walidator danych GESUT, a wkrótce zostanie udostępniona również jego bardziej rozbudowana webowa wersja. Jeśli chodzi o aktualny postęp prac w samorządach, zakładanie inicjalnych baz GESUT objęło 289 jednostek ewidencyjnych, a dotychczas odebrano dane z 257.

Już wkrótce dane z K-GESUT mają być dostępne zarówno poprzez e-usługi, jak i na Geoportalu. Na początku mają oferować przynajmniej 69 powiatów objętych tym projektem. Ponadto K-GESUT ma być systematycznie wzbogacany o bazy tworzone chociażby w licznych przedsięwzięciach realizowanych w ramach regionalnych programów operacyjnych.

Ciąg dalszy nastąpi?

Czy dane ALS oraz modele 3D budynków będą aktualizowane? Czy GUGiK planuje wspierać kolejne powiaty w dostosowywaniu EGiB do wymagań ZSIN oraz zakładaniu baz GESUT i BDOT500? Waldemar Izdebski zapewnia, że widzi konieczność kontynuowania tych trzech projektów, a w GUGiK-u trwają starania, by uzyskać unijne dofinansowanie na te prace. Na razie GGK nie podaje jednak żadnych szczegółów.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

A co mam konfrontować. Partactwo to partactwo, czy to w danych czy w realizacji konferencji. Więc to ktoś kto to organizował powinien skonfrontować osiągniecia z założeniami oraz wydaną na to kasą. Nie wątpię że GUGiK udźwignie wstyd z tym związany. Z dumą jak zawsze powie że jest the best.
    1 
 3 
i co? skonfrontowałeś już?
    2 
niech sobie przypomnę tam była taka tabelka z kwota dziewięćdziesięciu kliku milionów i własnie konfrontuję ją sobie w głowie z twoją wypowiedzią. Szczególnie tą częścią o gawiedzi. Natomiast hotel 5 gwiazdkowy konfrontuje z informacją o ograniczeniu w budżetach projektów i pewnymi listami otwartymi i zarzutami że szkolenia były w 3 gwiazdkowych. To nie my pomyliliśmy cel konferencji tylko organizator. Popatrz sobie na filmie ile było o tym co wykonano a ile o zmianach w prawie. Natomiast mam wystarczająco dużo wiedzy żeby odwiedzić wskazane linki na ekranie i zobaczyć że szkolenia internetowe są puste, niektóre usługi już nie działają bo jest po konferencji, a usługa dla ministerstwa zdrowia coś niedomaga. Chyba coś nie tak z konfiguracją arcgis serwera. Natomiast z utęsknieniem czekam na cityGML wiedząc że będą problemy z ich czytaniem. A już układ 1992 sklejony z definicją układu wysokościowego w nich to prawdziwy majstersztyk.
    1 
 4 
typowa pomyłka niektórzy czytelnicy pomylili konferencję informacyjną CAPAP/ZSIN/KGESUT z konferencją o oczekiwanych przez gawiedź zmianach w prawie. To była ta pierwsza szanowni państwo. Taka konferencja musi być zorganizowana, gdyż wynika to z planów marketingowych projektu i prowadzący projekt jest z tego rozliczany. Widać, że ludzie nie mają wiedzy, bo przyjeżdżają się najeść, ale wymagania mają jakby co najmniej miało być ogłoszone nowe prawo geodezyjne i kartograficzne. Projekt ktoś wymyślił, ktoś go zaczął i ktoś go teraz musi skończyć, nie da się zamknąć projektu na 95% realizacji. Więc naprawdę można i należy mieć wiele uwag do sposobu w jaki ta konferencja była zrealizowana i poprowadzona, ale muszą mieć państwo świadomość, że ona służyła konkretnemu rozliczeniu w ramach środków unijnych i zwyczajnie musiała się odbyć. Na koniec dodam, że przy tak zaplanowanym i prowadzonym projekcie to i tak dziw bierze, że było co pokazać.
    2 
 1 
brakowało tam tylko ogłoszenia najnowszego smartfona aple. :-) "drodzy państwo a oto najnowszy aple, który w dodatku pozwala na korzystanie z geosystemportalu!". gugik nie zajmuje się już geodezją... nadszedł czas informatycznych wodotrysków i dobrych praktyk za unijne pieniądze.
    2 
 4 
Kit z konferencją obiad był dobry. W dobrym pięciogwiazdkowym hotelu. Acha i kawa była dobra. Choć ciasteczka mogłyby być lepsze. Natomiast pokaż na żywo aplikacji trzymał poziom GUGIKu który znamy i kochamy.
    1 
 5 
To przykre Byłem na wielu konferencjach organizowanych przez wiele ekip GUGiK, ale muszę przyznać, że takiego poziomu dawno nie widziałem. Słusznie ktoś porównał ją do kiepsko przygotowanego wykładu dla studentów na 1 roku. GGK z jednej strony zachęcał do pytań i dyskusji a z drugiej strony każdego od razu ripostował i nie pozwalał na wypowiedź do końca. Nawet wywoływani do wypowiedzi "dobrzy znajomi" byli po chwili ripostowani, lub GGK stwierdzał, że w poruszana tematyka jest zbyt szczegółowa i merytoryczna aby się nią zajmować na takim forum. Lepiej pozostawić ją do dyskusji w gronie jedynie najbliższych i jedynie kompetentnych osób, które GGK raczył powołać do swoich zespołów. Szary geodezyjny lud, który zjawił się na konferencji tego nie zrozumie i nie może nić wnieść do sprawy. A może by wniósł, tylko nie było by to po myśli co niektórych, którzy już wszystko wiedzą co i jak zmieniać tylko jeszcze pozostaje pytanie czy będą mogli. Czemu w ogóle służyła ta konferencja?
    1 
 8 
## bo czytelnik w necie oglądał, więc żadnych gadżetów nie dostał:-)
    7 
 1 
. pytanie. czy coś o systemie PZGiK, który miał zostać udostępniony było? czy może wciąż dostosowują do zmieniających się przepisów?
  
 5 
Czytelnika boli, więc nie ma co się dziwić takim wpisom Ze wszystkiego niezadowolony. Może lepsze gadżety powinny być?
    9 
do service user Dlaczego nie zapytałem ? A po co ? Żeby narazić się na odebranie głosu lub zbagatelizowanie albo co gorsza na nerwy i niezadowolenie, które wywoływały niektóre pytania. Poza tym jakie to ma znaczenie jeśli i bez pytania wszystko jest jasne bo inny uczestnik napisał poniżej co i kto. A zacytowany teks z opisu usługi to już po prostu żart - jakie prawo ma prywatna firma na rządowym Geoportalu do tego aby mi ograniczać lub odcinać dostęp do publicznych danych jeśli uzna, że świadomie lub celowo obciążam usługę ? Może trzeba pomyśleć o wydajniejszej infrastrukturze wykorzystywanej przez tą usługę. Czy właściciele danych i wms czyli powiaty mają jakiś wpływ na te decyzje ? Podłączając wms z powiatów jestem w relacji z właścicielami danych i usługi a nie z komercyjnym pośrednikiem, który na bliżej nieokreślonej podstawie prawnej świadczy takie "ograniczone" usługi. Proszę na to spojrzeć obiektywnie, z pokorą bez emocji i wybujałych ambicji.
    1 
 10 
Services user może niech każdy oceni co było na tej konferencji. https://www.youtube.com/user/GUGiKPL dzień pierwszy i dzień drugi. Nie wiem kto publikuje filmy z włączonymi mikrofonami przy osobach postronnych w przerwach konferencji ale to nie jest za bardzo eleganckie. Panu Prezesowi polecam nakładkę przesłaniającą na ekran laptopa skoro pracuje w miejscach publicznych, bo jeszcze ktoś ścieżki do owych citygml zobaczy i pobierze dane niwecząc plany zliczania statystyk u jedynego oryginalnego dostawcy. Jak jest każdy może zobaczyć. Z panem Lachem który każdego dnia zadawał to samo pytanie, widać szwankowała pamięć długotrwała. Jakiś rozsądek i spokój w głosie słyszałem u pana Borysa z Geobidu tyle że temat raczej nie na konferencje kończącą projekt bo tam pokazuje się raczej wyniki i efekty a nie plany.
    1 
 11 
Do services user To nie brak pytan swiadczy o zacofaniu. Zacofanie reprezentuja ci ktorym Wydaje sie ze ktos w te Kolejne klastwa uwierzyl. Brak pytan wynika wylacznie z zazenowania sluchaczy kolejna konferencja z cyklu "gugikowe kukielki i gargamel" tymrazem w meskiej odsłonie. Nie takie nadzieje pokladalismy w Prezesie od listow otwartych.
  
 8 
Czytelniku Czytelniku to dlaczego nie zapytałeś o Krajowe Integracje tylko tutaj mieszasz? Brak odwagi? Tylko w ukryciu jesteś bohaterem? Jak chcesz sobie podłączać powiat po powiecie to tak rób, ale nie nakazuj innym być takim zacofanym jak sam jesteś!
    7 
 2 
trudno uwierzyc ... Bylem. Szalu nie bylo a to co rzucilo sie w oczy to formula konferencji. Prezes chyba pomylil wyklad z konferencja. Wyklad dla studentow pierwszego roku, co to jest egib, zsin, portal i uslugi. Zalosne tymbardziej ze wsrod zaproszonych gosci byli ludzie ktorzy zjedli zeby na tych tematach. Ludzie przyjechali na konferencje dowiedziec sie konkretow a dowiedzieli sie tego co zawsze "Niczego" !! PANIE PREZESIE prosimy o szacunek dla naszego czasu i potrzeb. W koncu jest Pan naszym przedstawicielem w ministerstwie a nie przedstawicielem geosystemu i uczelni! Ps. Dyrektor xy ktorego pan powolal i ktory mial przyjemnosc zaprezentowanua sie na konferencji to dobry kandydat na specjaliste W gugik ale nie dyrektora.
  
 10 
Krótka pamięc A dlaczego nikt nie wspomni o jakże znaczącej roli w tych projektach, stanie ich zaawansowania i realizacji byłego ministra T. Żuchowskiego. Od kwietnia 2016r. zakazywał, blokował, a jednocześnie zabrakło odwagi żeby powiedzieć stop, to są złe projekty albo do przodu to są dobre projekty. Nieustanna huśtawka i brak decyzji (decyzje kadrowe i owszem ale o tym to lepiej nawet nie wspominać) to zmarnowane dwa lata !!!!!! Rządy dyrektor A. Jabłonowskiej i jej dyrektorów zakończone sowitymi nagrodami, potem rządy G. Kierznowskiej, która miała zakaz robienia czegokolwiek.
  
 11 
Ktoś wie co robi obecnie hrabina Kierznowska?
    2 
 7 
należy tez zauważyć ze ggk zapowiedział zsin III. Niby żartem ale kto wie ?
    1 
 6 
skoro już zakończyliśmy prezentację działania geoportalu zintegrowanego z geosystemem w najnowszej wersji firefox, to przejdźmy teraz do prezentacji w chrome. przed nami jeszcze: opera i vivaldi - warto dodać, że geoportal można wyświetlić we wszystkich przeglądarkach - nasz zespół pracował nad tym przez dwa lata w pocie czoła i kosztowało to jedyne 4 mln. zł.
  
 6 
do czytelnika Znalazłem - to jest w opisie usługi. Autorem usługi jest Geo-System Sp.z.o.o a w opisie jest ciekawe zdanie: "W przypadku stwierdzenia celowego i świadomego obciążania usług w celu obniżenia ich wydajności użytkownik, który się tego dopuszcza traci dostęp do usług na okres tygodnia, a przy drugim przypadku naruszenia zasad na okres miesiąca. Trzeci przypadek zaistnienia takiej sytuacji wyłącza użytkownika w sposób trwały, bez możliwości powrotu do korzystania z usług." - a z jakich przepisów wynika to co powyżej ? Jakie są kryteria sprawdzenia celowości i świadomości obciążania ?
  
 6 
Bardzo ładne zdjęcie to pierwsze. Jakby w kogoś celował. ;)
  
 3 
współczuję ... ? Ja też byłem i masakra - show polegający na pokazywaniu jak działa Geoportal - klikanie, klikanie, klikanie. A do tego słuszne pytania z innego wątku, którego niestety nikt nie zadał. Co to są te Krajowe Integracje ... tzn. kto jest autorem tych usług i dlaczego zamiast podłączać wms'y z powiatów, ktoś zbudował dodatkową usługę, które je podłącza ? Jak się ma Integracja uzbrojenia do K-Gesut. GGK powiedział, że część danych się powiela i w jednej i w drugiej usłudze.
    1 
 5 
współczuję GGK... omawiać, bronić np. projekt CAPAP? Jakieś sensowne i logiczne wytłumaczenie na przydatność nieaktualnych modeli 3D i to tylko dla połowy Polski? Przecież to kabaret. Wskoczył nowy GGK w brudne gumofilce po poprzednikach i niestety musi w tym brać udział. Powinien jednak 90% swojego czasu poświęcić na inne priorytety niż nieudane fanaberie sponsorowane niby to z unijnej kasy.
    3 
 2 
byłem szału nie było, ale przyznam, że nie rozumiem uwag do budybków 3D - to przecież nasi milusińscy Kazimierz i Jaco jeszcze w 2015 zaplanowali, że będziem robić budynki 3D bo działki są mało ważne. Skoro kasa już poszła to ze strony obecnego ggk przynajmniej tyle dobrego, że to udostępni. A o ile geodetów gumiaków takie dane nie interesują, to w branży budynki 3D chmura punktów by się przydała. Wiele dobrego można na tym robić, włącznie z analizą wycinki drzew dla leśników. Natomiast poraża bezradność gugiku na te niedziałające zsiny. Pytanie tylko czy w marcu nic nie pokazali bo to tak samo nie działało? I drugie pytanie, ile głów poleci w GUGIK za taki blamaż.
    2 
 4 
Wykonawcy poprawią a koszty przeniosą na inwestora jak im radzi GGK
  
 6 
pałerpointy ... zapraszam p. prezesa geosystemgugiku, żeby swoją integrację EGiB sprawdził w terenie. :-) na co komu taka baza? ale zaraz... wykonawcy wszystko poprawią.
    2 
 6 
_ W tym samym czasie kiedy była prezentacja osiągnięć GUGiKu do szafy GGK śpiewał Jarząbek. A śpiewał tak: "Łubu dubu, łubudubu, niech nam żyje prezes naszego klubu?"
    4 
 4 
dwie uwagi do konferencji. Skoro pada pytanie do kogoś to należy dać mu skończyć. A z tym był problem. Widziałem kwotę około 100 mln i jakieś rzeczy powiedzmy za 5 mln co z resztą kasy ?
  
 4 
był Prezes Jarząbek? co za dobrodziejstwo jest ta Unia Europejska...
    2 
 3 
Wrażenia uczestnika Miałem przyjemność pojawić się na konferencji pierwszego dnia. Impreza zrobiła na mnie przygnębiające wrażenie. Po pierwsze GGK próbował coś pokazywać na żywo i nic nie działało. Odniosłem wrażenie, że Kierownictwo GUGiK (w tym Kierownicy Projektów) nie poczuwa się do odpowiedzialności za wyniki. A wyniki są katastrofalne. Nic nie działa, nie ma danych. Projekt się praktycznie kończy, a cały czas się mówi co będzie, a nie co jest. Zauważalne także było przerośnięte ego GGK, który cały czas stał przy pulpicie i zachowywał się tak, jakby wszyscy cały czas chcieli patrzeć i słuchać tylko jego. Zdarzyło mu się także kilka gaf: zapomniał przywitać gości, zmianę kierownika jednego z projektów tłumaczył koniecznością zapanowania nad projektem silną męską ręką (kierownikiem został mężczyzna) w miejsce słabej kobiecej ręki (wcześniej była kobieta).
    1 
 13 
Lubelszczyzna to prawdziwy skansen geodezji i kartowania ręcznie na matrycach w 65. Nawet tam tak uczą takiej geodezji z lat 70.
  
 7 
_ Powity nie mają pieniędzy na geodezję, osnowa (do kontroli pomiarów GNSS) prawie nie istnieje, kartuje się ręcznie na kalce, operaty leżą miesiącami nie zweryfikowane. A te pasożyty na zdrowej tkance społecznej budują sobie modele 3D o szczegółowości LoD 2.
    2 
 11 
cd.Komedia Powiat lubelski przodem
  
 3 
Do czego komukolwiek jest potrzebny model budynku 3D w formacie gml??? Kochani moi już dość do kvrwy nędzy!!!
    7 
 13 
Komedia! jest jeszcze wiele powiatów gdzie kartuje się na matrycach i kalka w w układzie 65.
  
 6 
Prawdziwe pieniądze zarabia się tylko na drogi słomianych inwestycjach.
  
 3 
@? nie wiesz po co buduje się MIŚe ?
  
 5 
hmm, same sukcesy. :-) a w ogóle to dużo się dzieje. bazy danych się budują, usługi rozwijają... użytkownik sprawdzi, czy kanalizację będzie mógł podłączyć do sedesu... nowoczesność pełną gębą - wszystko zintegrowane i dostępne jednym kliknięciem. aż dziw bierze, że nikt nie wstał i nie zadał dwóch pytań: jaką wartość użytkową mają same bazy (szczególnie EGiB) oraz ile to kosztuje? no, jeszcze jedno pytanie też by można zadać: po co nam to?
    2 
 13 
Czy branże będą mogły pobierać dane GESUT ?
  
 1 



zobacz też:

Jak powiaty zasilają ZSIN?

GUGiK zaktualizował listę powiatów, które przekazały kopie swoich danych ewidencyjnych do zintegrowanego systemu...

Trzeba robić swoje: wywiad z GGK Waldemarem Izdebskim

W związku z dużym zainteresowaniem czytelników publikujemy na Geoforum.pl pełną treść wywiadu z...

Stracona perspektywa

Tylko w ostatnich miesiącach nie udało się wykorzystać przynajmniej 200 mln zł unijnych dotacji na prace geodezyjne. Branża jest...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Apeks skanuje zabytkowe młyny
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
pierwszy spis numerowanych posesji Warszawy zawierała Taryfa Domów Miasta Warszawy z 1785 roku?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Adam Joachim Kulczycki (1809-1882)
Kartograf, astronom, badacz Oceanii. Urodził się 2 października 1809 r. w Puławach. Ukończył studia na Wydziale Matematyki, Budownictwa i Miernictwa Uniwersytetu Warszawskiego, studiował także w Szkole Przygotowawczej do Instytutu Politechnicznego w...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1819
W szwajcarskim mieście Aarau powstaje zakład optyczny Jakoba Kerna, produkujący instrumenty geodezyjne i astronomiczne. W 1988 r. firmę przejał holding Wild Leitz; w 1991 r. marka Kern przeszła do historii. Okres prosperity zakład przeżywał przed II...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2