wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
GEOIDA na spotkaniu IGSM w Newcastle
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2017-07-13| Geodezja, GIS, Firma, Kataster

Geo-System udostępnia zintegrowane WMS-y

Od początku lipca firma Geo-System udostępnia dwie zbiorcze usługi WMS dotyczące uzbrojenia terenu (Krajowa Integracja Uzbrojenia Terenu) oraz ewidencji gruntów i budynków (Krajowa Integracja Ewidencji Gruntów). Integrują one pod jednym adresem URL przedmiotowe dane na podstawie serwisów wystawionych przez powiaty.


Geo-System udostępnia zintegrowane WMS-y

Adresy zbiorczych usług WMS to:
http://wms.epodgik.pl/cgi-bin/KrajowaIntegracjaEwidencjiGruntow dla EGiB
http://wms.epodgik.pl/cgi-bin/KrajowaIntegracjaUzbrojeniaTerenu dla GESUT

Usługa integrująca uzbrojenie terenu została szczegółowo opisana w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA.

Na poniższych mapach zaprezentowano powiaty, których dane są aktualnie dostępne w ramach ww. usług, przy czym ich liczba cały czas się zwiększa. Aktualny spis tych powiatów oraz statystyki wykorzystania usług można zobaczyć na stronach internetowych:
http://wms.epodgik.pl/cgi-bin/KrajowaIntegracjaEwidencjiGruntow dla EGiB;
http://wms.epodgik.pl/cgi-bin/KrajowaIntegracjaUzbrojeniaTerenu dla GESUT.

Połączenie przedstawionych usług na obszarach, gdzie są dostępne, znacznie poszerza zakres dostępnych danych przestrzennych. Powyżej pokazano przykład łącznej prezentacji danych z opisanych usług pochodzący z serwisie http://polska.e-mapa.net, w którym usługi te są domyślnie podłączone.

Źródło: Geo-System


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
rozmarzony nie martw się, Leszek P. będzie po likwidacji mz mierzyl wszystko do nowa, o ile znajdzie czas pomiędzy protestami i liwkdiacją wszystkiego innego.

@kk nikt z nas nie zarobi pisząc "nas" mam na myśli geodetów wykonawców i geodetów pracowników urzędów. Bo jeśli dane mapy zasadniczej i ewidencyjnej będą ogólnodostępne i uzupełniane w 100% na koszt inwestorów, jak teraz, to zgodnie z KPA żaden urzędnik nie będzie miał prawa żądać do rozpatrzenia wniosku dokumentów, do których ma swobodny dostęp. Czyli powiaty też nie zarobią na sprzedaży mapek. Trzeba będzie chyba wprowadzić jakiś dodatkowy podatek, jakąś akcyzę na gedoezję, doliczaną do wody, prądu, gazu, wody i dróg na utrzymanie służby. Przy czym wykonawcy będą jeszcze mieli szansę na prace przy inwentaryzacjach powykonawczych, o ile nie wystarczy do tego etatowy pracownik gestora sieci albo jedna, dwie firmy na województwo, może jakaś korporacja.

rozmarzony to się nazywa nowoczesność. Skoro geodeci postulowali likwidację mz to będzie. Tylko że raczej na tym nie zarobią.

Znakomicie czyli brakuje jeszcze serwisu od zarządców dróg i wód, którzy wrzucą dane o drogach, jezdniach, chodnikach i zieleni wysokiej w pasach drogowych i powoli możemy zmieniać prawo budowlane i geodezyjne tak, aby projektanci mogli projektować nie na kopii mapy zasadniczej, tylko do razu w darmowym QGIS, z podpiętymi wms-ami i geoportalem. GDDKiA od dawna zbiera dane w plikach dgn, dwg i opisowe w SGDON. Dalej jeszcze każmy gminom, powiatom i spółdzielniom mieszkaniowym przekazywać dane o nieruchomościach i mamy komplet, sen o wiecznie aktualnej mapie zasadniczej wreszcie się ziści a geodeci znów, jak za złotych czasów z końcówki lat 70-tych, będą wyłącznie pracownikami państwowych przedsiębiorstw. Co prawda wtedy skończyło się to stanem wojennym, podczas którego w moim mieście geodeci w najlepsze wykreślali pierworysy mapy zasadniczej, z rozmachem, dla całego miasta, choć wszystkie budowy stały. Tak wynika z dat na tych planszach. To musiały być czasy prawdziwej służby, aż żałuję, że byłem wtedy dzieckiem!

@g, Homer bardzo łatwo można to sprawdzić czy zbiór danych w KIIP jest aktualny. Jeśli twój Starosta udostępnia aktualny WMS z EGiB, to w zbiorze KIIP są aktualne dane. Jeśli tego nie robi to danych tych nie będzie. No ale sprawdzenie aktualności danych wymaga trochę pracy a widać nie każdemu się chce poświęcić kilku minut by to zrobić, lepiej ponarzekać.

Taa prawie 150 to oznacza ok. 120 bo reszta działa od wielkiego dzwonu. W usłudze Geosystemu jest ponad 200 powiatow i wreszcie ktoś dba o to aby działały. Konkurencja się przyda dla GUGIKU i juz widzę, ze zaczeli trochę pilnować swojej uslugi zbiorczej. Moze przy okazji GUGIK coś wymusi od Geomamtyki, bo najgorzej jet coś uzyskać z powiatów gdzie jest ich oprogramowanie.

taa racja na pewno geosystem robiłby to co od dawna juz jest. Logika użytkownika Taa jako żywo przypomina analogiczne podejście do aplikacji adresowych:) Dlaczemu firmy komercyjne taką oferują skoro gugik daje;)

a dalej można ? i są stale aktualizowane ? ;)

Ciekawe tylko, że nikt nie zauważył, że zintegrowane usługi z EGiB z prawie 150 powiatów od dawna można wyświetlić w geoportalu na warstwie Dane ewidencyjne (KIIP) ;)

Janie jak poczytasz przepisy to się dowiesz co to dane a co usługi. Ze szczególnym uwzględnieniem usług przeglądania. Do których dostęp jest powszechny i nieodpłatny.

mozna rzec krótko Jan III Żałosny

@Jan w ewidencji zbiorów danych i usług http://www.geoportal.gov.pl/metadane/ewidencja/Ewi dencja_ziudp.htm, wymaganych zgłoszeń niestety nie ma, moja geodetka powiatowa nt. wykorzystania usług nic nie wie, a reszta cóż... każdy orze jak może :)

jan takie rzeczy mozesz sprawdzić w rejestrze usług i zbiorów danych przestrzennych prowadzonym przez ministra cyfryzacji. Wiedza kosztuje i nikt ci tu za darmo nie odpowie.

Czy organy udostępniające firmie usługę 3. mają świadomość tego faktu? 4. zgłosiły stosowne usługi do ewidencji zbiorów danych i usług przestrzennych IIP?

Czy firma 1. nie powinna posiadać licencji określającej prawo do korzystania z usługi umożliwiającej wyświetlanie na ekranie urządzeń licencjobiorcy opracowań kartograficznych, tworzonych na podstawie odpowiednich baz danych..., wraz z prawem do przetwarzania udostępnionych informacji..., w sposób przekraczający usługę przeglądania? (IMHO nastąpiło pewne przetworzenie) 2. realizuje obowiązek: Co więcej "Podmioty, które wykorzystują materiały zasobu, zamieszczają w publikowanych opracowaniach informacje o źródle pochodzenia użytego materiału"?

GetFeatureInfo Szkoda, że GetFeatureInfo nie bangla...

Bardzo dobra inicjatywa dzięki temu korzystam tylko z jednego adresu WMS i o nic nie muszę się martwić. Oby było ich więcej, a dane coraz lepsze.

co ja czytam jakie upoważnienia? jakie pobieranie danych? Chyba czas wrócić do szkoły skoro ktoś pobiera dane wms ...

historyku widać ma upoważnienie od starostów, a zdroworozsądkowo prawem rynku jest potrzeba jest produkt. O jakości usług możemy podyskutować publicznie. Szczególnie jeśli powiążemy ją z kosztami ich wytworzenia i utrzymania. Idę o zakład że GUGiK o tym rozmawiać nie będzie chciał. SWDE były już kilkanaście lat temu bez śpiewogry w stylu "wykorzystanie efektów projektów GUGiK". GUGiK i efekty. Piękny oksymoron.

wms'y Wątpię by Geo-System bez porozumienia ze danym Starostą pobrał z jego bazy danych jakiekolwiek dane by stworzyć ten zintegrowany WMS. EGiB większość starostw wydaje i tak w formie WMS i dobrze że powstało coś zbiorczego, za darmo, skoro dane działek w CODGiKu są przestarzałe. Co do GESUTu to tu też dobrze, ale BDOT lepiej niech zostanie w PZGiK.

Historia się powtarza Po pierwsze jakim PRAWEM ta nowomowa - co to za "usługi" gdzie zdefiniowane w jakich przepisach, w jakich standardach, o jakiej jakości. Po drugie to znowu podobnie jak w adresach dzięki projektom GUGiK i RPO są DANE EGiB i GESUT, które ta firma może sobie integrować czy wystawiać w formie usług(też pytanie na jakiej podstawie wyręcza w tym Starostów) W sumie dla rozsądnych to jednoznaczna pochwała i biznesowe wykorzystanie efektów projektów GUGiK - brawo !

można, można i nie trzeba robić wielkich projektów.

skróty! a tymczasem EGiB = KIEG, natomiast GESUT = KIUT, uwaga co będzie dalej

? Nie znam się na tych skrótach i oznaczeniach ... czyli Geosystem to jest teraz GUGiK?

24 komentarze

reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt