Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2025-02-27 | Geodezja, Prawo

Propozycja GGK: wykonawcami prac gik tylko geodeci uprawnieni

Jeszcze w 2024 roku GGK Alicja Kulka zwróciła się do resortu rozwoju z propozycją ograniczenia kręgu podmiotów uznawanych za wykonawców prac geodezyjnych lub kartograficznych. Co istotne, jak wynika z pisma sekretarza stanu w MRiT Michała Jarosa, planowane jest uwzględnienie tego pomysłu w obecnie procedowanym projekcie nowelizacji Pgik.


Ilustracja: Propozycja GGK: wykonawcami prac gik tylko geodeci uprawnieni <br />
Fot. Klubovy przez Canva.com
Fot. Klubovy przez Canva.com

O całej sprawie – niezwykle istotnej w kontekście toczącej się właśnie ożywionej dyskusji o spółkach cywilnych – dowiedzieliśmy się z dokumentacji dotyczącej petycji, która wpłynęła do Sejmu w czerwcu 2023 r. Jej autorzy wnieśli o podjęcie działań ustawodawczych zmierzających do zmiany treści art. 11 Pgik, polegających m.in. na:
• wyłączeniu z kręgu wykonawców prac geodezyjnych lub kartograficznych przedsiębiorców oraz jednostek organizacyjnych,
• podkreśleniu, że wykonawcą prac geodezyjnych lub prac kartograficznych może być wyłącznie osoba legitymująca się odpowiednimi uprawnieniami zawodowymi w dziedzinie geodezji i kartografii, stosownymi do wykonywanych prac.
W uzasadnieniu petycji wskazali, że zawarcie w art. 11 Pgik szerokiego kręgu podmiotów wykonujących prace geodezyjne lub kartograficzne doprowadziło do „obniżenia jakości wykonywanych opracowań geodezyjnych, jak i degradacji jakości stanu państwowych zasobów geodezyjno-kartograficznych” oraz spowodowało rozmycie się kompetencji i odpowiedzialności w firmach geodezyjnych.

Po rozpatrzeniu tych propozycji Komisja do Spraw Petycji zwróciła się do Ministerstwa Rozwoju i Technologii z prośbą m.in. o zbadanie opisanych przez autorów petycji problemów.

W odpowiedzi z 19 grudnia 2024 r. sekretarz stanu w MRiT Michał Jaros poinformował, że GGK pismem z 12 lipca 2024 r. [o którym pisaliśmy już TUTAJ – red.], uzupełnionym pismem z 6 września 2024 r., wystąpiła do resortu rozwoju z wnioskiem o dokonanie zmian m.in. w art. 11 Pgik. „Proponowane przez GGK zmiany wychodzą naprzeciw postulowanemu przez WINGiK i starostów ograniczeniu kręgu podmiotów uznawanych za wykonawców prac geodezyjnych lub prac kartograficznych. Proponowana zmiana zakłada, że wykonawcą prac (…) będzie mogła być wyłącznie osoba legitymująca się odpowiednimi uprawnieniami zawodowymi w dziedzinie geodezji i kartografii, stosownymi do zakresu wykonywanych prac. Wykonawca prac (…) będzie miał również obowiązek realizować prace osobiście lub przy pomocy innych osób działających pod jego bezpośrednim nadzorem – wyjaśnia wiceminister.
Obecnie art. 11 ust. 1 Pgik brzmi następująco: „Wykonawcą prac geodezyjnych lub prac kartograficznych może być przedsiębiorca, jednostka organizacyjna, a także osoba legitymująca się uprawnieniami zawodowymi w dziedzinie geodezji i kartografii w przypadku wykonywania przez tę osobę funkcji biegłego sądowego lub mierniczego górniczego”.

Dalej Michał Jaros podaje, że planowane jest uwzględnienie przedmiotowych propozycji w ramach procedowanego obecnie projektu nowelizacji Pgik, który miałby zostać skierowany do uzgodnień międzyresortowych, konsultacji publicznych i opiniowania w I kwartale 2025 r.

Ponadto w piśmie przedstawiciela MRiT przeczytamy o zebranych przez GGK za pośrednictwem WINGiK-ów informacjach dotyczących problemu wykonywania prac geodezyjnych lub kartograficznych przez osoby nieposiadające uprawnień zawodowych. Oprócz ogólnych wniosków wiceminister przedstawił m.in. następujące sytuacje:
• W przypadku sześciu województw potwierdzono, że osoby nieposiadające uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii „współpracują” z kierownikami prac, którzy jedynie podpisują operat techniczny.
• W województwie kujawsko-pomorskim „najaktywniejszy” geodeta uprawniony – kierownik prac, współpracował z 13 wykonawcami na terenie 9 powiatów i w okresie 6 miesięcy podpisał 543 prace geodezyjne.
• Wielkopolski WINGiK wskazał, że na terenie województwa wielkopolskiego 31% procent podmiotów zgłaszających prace jest prowadzonych przez osoby nieposiadające uprawnień, które stale posiłkują się zatrudnianiem kierowników prac.

Odpowiedź sekretarza stanu Michała Jarosa została przedstawiona przez zastępcę dyrektora Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji w MRiT Bartłomieja Steckiego na posiedzeniu Komisji do Spraw Petycji 5 lutego 2025 r.

DC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Apel o odwołanie GGK w związku ze stanowiskiem dot. spółek cywilnych

Dr hab. inż. Waldemar Izdebski po raz drugi zaapelował do premiera Donalda...

O spółkach cywilnych i kontroli przedsiębiorców. Publikujemy ciekawe stanowisko GGK

Spółka cywilna nie może być wykonawcą prac geodezyjnych lub...

Czy próbuje się ukrywać propozycje zmian w Pgik?

12 lipca br. – a więc dwa miesiące po tym, jak poznaliśmy zakres planowanej nowelizacji Pgik...

Szykują się spore zmiany w Pgik

Uprawnienia dla gleboznawców, waloryzacja opłat za wyrysy i wypisy z EGiB, zmiany w naradach koordynacyjnych oraz w...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geospatial Revolution, odc. 1
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
przestrzenie euklidesowe o różnych wymiarach nie są między sobą homeomorficzne?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Czesław Przewoźnik (1928-2007)

Czesław  Przewoźnik  (1928-2007)
Urodził się 31 lipca 1928 roku w Devin (obecnie Słowacja). Dzieciństwo spędził we wsi Wielkopole (Łódzkie), gdzie jego rodzice gospodarowali na 2 hektarach ziemi. W czasie okupacji wraz z rodziną został wywieziony na przymusowe roboty do Niemiec. Po...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1815

1815
W dziele Stanisława Staszica (1755-1826) "O ziemiorodztwie Karpatów i innych gór i równin Polski" ukazuje się "Carta geologica totius Poloniae, Moldaviae,Transilvaniae et partis Hungariae et Valachiae" - pierwsza mapa geologiczna obejmująca obszar...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2