• Spółka cywilna nie może zgłaszać prac
5 lutego br. LWINGiK Aleksander Bońka zwrócił się do GGK o przedstawienie stanowiska w kwestii statusu spółki cywilnej (s.c.) w przepisach ustawy Pgik. Jak bowiem zauważył, na terenie województwa spółki cywilne realizujące działalność geodezyjną są uznawane przez powiatowe organy SGiK za wykonawców prac geodezyjnych. Jego zdaniem jest to niezgodne z prawem, ponieważ s.c. nie jest przedsiębiorcą, (przedsiębiorcami są jej poszczególni wspólnicy), a zgodnie z art. 11 ust. 1 Pgik „wykonawcą prac geodezyjnych lub prac kartograficznych może być przedsiębiorca, jednostka organizacyjna, a także osoba legitymująca się uprawnieniami zawodowymi w dziedzinie geodezji i kartografii w przypadku wykonywania przez tę osobę funkcji biegłego sądowego lub mierniczego górniczego”.
W konsekwencji spółki cywilne nie powinny m.in. zgłaszać prac geodezyjnych.
W odpowiedzi Głównego Geodety Kraju Alicji Kulki z 17 lutego br. czytamy, że stanowisko GGK jest zbieżne z oceną LWINGiK-a i jego interpretacją przepisów. „Spółka cywilna nie jest odrębnym od wspólników podmiotem prawa, nie może być również uznawana za przedsiębiorcę, a co za tym idzie również nie może być wykonawcą prac geodezyjnych lub prac kartograficznych” – napisała GGK.
Otrzymawszy to stanowisko, 18 lutego br. LWINGiK zwrócił się do wszystkich starostów i prezydentów miast na prawach powiatu województwa lubuskiego o „niezwłoczne zaprzestanie przyjmowania zgłoszeń prac geodezyjnych składanych przez spółki cywilne”. Natomiast w przypadku już przyjętych zgłoszeń poprosił o ich obsłużenie na dotychczasowych zasadach.
• GGK chciałaby zmian w zakresie kontroli przedsiębiorców
W swoim stanowisku GGK zgodziła się z LWINGiK-iem także w kwestii, że spółka cywilna nie może podlegać kontroli, o której jest mowa w art. 9 ust. 2 Pgik oraz w rozdziale 5 ustawy Prawo przedsiębiorców.
Dalej natomiast poinformowała, że wystąpiła do ministra rozwoju i technologii „z propozycją wykreślenia przedmiotowych regulacji [dotyczących kontroli wykonujących prace geodezyjne przedsiębiorców – red.] i zastąpienia ich usystematyzowaną procedurą tzw. kontroli operatów geodezyjnych, w rozumieniu art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy Pgik”.
Być może propozycja ta – jeśli spotka się z przychylnością resortu rozwoju – zostanie włączona do zakresu procedowanej od wielu miesięcy nowelizacji Pgik.
Wszystkie opublikowane w tym artykule dokumenty otrzymaliśmy od jednego z naszych czytelników.