Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-09-26| Prawo, Kataster

DGP o numerach ksiąg wieczystych i prokuraturze

Dzisiejsze wydanie „Dziennika Gazety Prawnej” (z 26 września) donosi o złożeniu przez dr. hab. inż. Waldemara Izdebskiego zawiadomienia do prokuratury „o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na przekroczeniu uprawnień i niedopełnieniu obowiązków” przez prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.


DGP o numerach ksiąg wieczystych i prokuraturze

O złożeniu zawiadomienia już kilka dni wcześniej poinformował sam Waldemar Izdebski na swoim koncie na Twitterze (obecnie X). We wpisie z 22 września wyjaśnia, że do tego kroku skłonił go zupełny brak skutecznych działań prezesa UODO w sprawie jednego z portali sprzedających numery KW, o którym były GGK poinformował w skardze z 21 lipca 2022 r. „Prezes UODO nie może do firmy dotrzeć, a firma skutecznie działa i nawet wystawia faktury.Ten brak skuteczności mocno kontrastuje z jego wybitną dociekliwością i skutecznością w doprowadzeniu do wyłączenia widoczności numerów KW w geoportalu” – tłumaczy.
Przypomina też, że to przez prezesa UODO numery ksiąg wieczystych zniknęły z rządowego Geoportalu. „Uczynił to, wydając decyzję, że w jego opinii numery KW to dane osobowe” – podkreśla Waldemar Izdebski.

Przypomnijmy, że temat portali sprzedajacych numery KW poruszaliśmy na Geoforum.pl wielokrotnie. Pisaliśmy m.in. o wycieku 16 mln hipotek w 2013 r. (tutaj i tutaj), doniesieniu do prokuratury złożonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości (tutaj) czy interpelacji poselskiej z 2019 r. (tutaj).

W ostatnich latach sprawę ksiąg wieczystych i „portali z Seszeli” mocno nagłaśniał dr hab. inż. Waldemar Izdebski, wdając się w spór z prezesem UODO w związku z publikacją od listopada 2019 r. na Geoportalu informacji o numerach ksiąg wieczystych. Zdaniem prezesa UODO było to bezprawne udostępnianie danych osobowych. Ówczesny GGK utrzymywał natomiast, że numery KW trudno traktować jako dane osobowe, a ich publikacja jest zgodna z Pgik oraz rozporządzeniem ws. EGiB. Sprawę ostatecznie rozstrzygnie NSA, gdzie złożona została skarga kasacyjna.

Całkiem niedawno o sprzedaży danych ksiąg wieczystych przez firmę zarejestrowaną na Seszelach pisała Interia.pl, tematem zainteresował się też portal Prawo.pl.

O tym, jak wygląda kwestia udostępniania danych ksiąg wieczystych w innych krajach można przeczytać w artykule „Dane katastralne w krajach europejskich” z serii CIEKAWE TEMATY. Natomiast na blogu Waldemara Izdebskiego dostępny jest materiał o stanie publikacji numerów KW w Polsce.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS