|2023-06-15|
Geodezja, GIS, Firma, Software
O automatyzacji i zasobie na konferencji w Jachrance
Automatyzacja publikacji i udostępniania danych, wykorzystanie usług sieciowych, stan ewidencji gruntów i budynków – m.in. o tym dyskutowano podczas VIII Konferencji Technicznej pt. „Nowoczesne technologie w prowadzeniu PODGiK” organizowanej przez firmę Geo-System (Jachranka, 12–14 czerwca).
Fot. DC
|
|
Prezes Geo-Systemu Zbigniew Malinowski (fot. GP)
|
|
Waldemar Izdebski podpisuje swoją najnowszą książkę (fot. DC)
|
|
Wszyscy uczestnicy konferencji (fot. GP)
|
|
|
Pierwszy dzień konferencji – warsztatowy – upłynął pod znakiem GML-a. Mówiono przede wszystkim o tegorocznej nowości Geo-Systemu – aplikacji GeoMapGML służącej do zarządzania danymi przestrzennymi zawartymi w bazach EGiB, GESUT i BDOT500. Ponadto przybliżone zostały ogólne zasady pracy na plikach GML oraz procesu wydawania i przyjmowania zbiorów BDOT500, EGiB, GESUT z wykorzystaniem tego formatu. Drugi dzień, tradycyjnie już, rozpoczął się od wręczenia nagród. Listę wyróżnionych można znaleźć TUTAJ. Dalej prezes Geo-Systemu Zbigniew Malinowski mówił o działalności firmy, a także o planach na przyszłość: wdrożeniu pełnej obsługi baz BDOT500, GESUT i EGiB, uruchomieniu wsparcia GML w procesie obsługi prac geodezyjnych czy wprowadzeniu do oferty kompleksowej technologii do zarządzania PZGiK.
Dużo miejsca poświęcono ewidencji gruntów i budynków, a konkretnie – kontroli jej poprawności. Dr hab. inż. Waldemar Izdebski przypomniał, że od wielu miesięcy cyklicznie analizuje poprawność: identyfikatorów działek ewidencyjnych, geometrii działek ewidencyjnych oraz powiatowych usług WFS dotyczących EGiB. Choć podejmowane przez niego działania – słanie pism i raportów z kontroli do decydentów – przynoszą realne korzyść, wiele błędów udaje się usunąć, to wciąż w skali kraju sporo pozostaje do zrobienia. Z aktualnymi wynikami tych badań można zapoznać się na Geoforum.pl w zakładce „Stan danych i usług EGiB”. Temat kontroli EGiB kontynuował prezes Geo-Systemu Zbigniew Malinowski, który mówił o analizach realizowanych przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii. W swoim wystąpieniu podkreślił, że jest to cenna inicjatywa, ale nie do końca przemyślana. Liczba błędów – liczona nierzadko w dziesiątkach tysięcy – może zniechęcić do powiaty jakichkolwiek działań, zwłaszcza, że na poprawę dużej części z nich samorządy mają czas do końca przyszłego roku. Więcej pisaliśmy o tym TUTAJ.
Drugi dzień obrad zakończyła prezentacja na temat generowania automatycznych raportów dla działek. Usługa ta zadebiutowała w Geoportalu Otwartych Danych Przestrzennych w lutym 2022 r. Raporty dostępne w dwóch wersjach – bezpłatnej (z podstawowymi informacjami) i płatnej (bardziej rozbudowanej). Pełny może zawierać takie informacje, jak: przeznaczenie w MPZP, uzbrojenie terenu, kontury i użytki, ukształtowanie i pokrycie terenu czy obszary zagrożenia powodzią. Co istotne, Geo-System za automatyczne raporty otrzymał w tym roku nagrodę ministra rozwoju i technologii. Trzeciego dnia – na żywo – zaprezentowano najnowsze funkcje i narzędzia dostępne dla wszystkich użytkowników w portalach w technologii e-mapa.net. Następnie omówione zostały zagadnienia związane z podpisami i płatnościami elektronicznymi. Prelegenci wielokrotnie podkreślali, że to dzięki nim możliwa jest pełna automatyzacja zadań w powiatach.
Na uczestników VIII Konferencji Technicznej, oprócz sporej dawki wiedzy, czekały też niespodzianki. Jedną z nich była najnowsza książka dr. hab. inż. Waldemara Izdebskiego pt. „Praktyczne aspekty Infrastruktury Danych Przestrzennych w Polsce”. Jest ona dostępna w wersji elektronicznej do pobrania TUTAJ.
Patronat medialny nad konferencją objęła redakcja portalu Geoforum.pl.
DC
|