Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-05-16| GIS, Prawo

Badanie danych i usług planistycznych: widać poprawę

Stołeczna firma Geo-System opublikowała wyniki kolejnego badania, w którym sprawdza, na ile dane planistyczne gmin i miast oraz związane z nimi usługi sieciowe dostosowano już do obowiązujących przepisów.


Badanie danych i usług planistycznych: widać poprawę <br />
Rozkład wyników w podziale na gminy
Rozkład wyników w podziale na gminy
Badanie danych i usług planistycznych: widać poprawę <br />
Rozkład ocen wszystkich przebadanych zbiorów
Rozkład ocen wszystkich przebadanych zbiorów

Przypomnijmy, że w pierwszym badaniu, opublikowanym w połowie stycznia br., Geo-System przeanalizował, czy gminy zgłosiły już do ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych (EZiUDP) swoje zbiory z aktami planowania przestrzennego (APP), a także powiązane z nimi serwisy sieciowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami samorządy powinny to zrobić do końca października 2022 r. Badanie wykazało jednak, że nie brak gmin, które nie sprostały tym regulacjom.

Bardziej wnikliwą analizę Geo-System przeprowadził pod koniec stycznia, a następnie pod koniec lutego i marca. W tych badaniach sprawdzono:
• czy dla danego zbioru zgłoszono usługi wyszukiwania, przeglądania i pobierania;
• czy adresy ww. usług działają i odpowiadają na zapytania;
• czy usługa wyszukiwania posiada metadane dla zbioru ze zgłoszenia;
• czy usługa przeglądania posiada warstwy zgodne ze specyfikacją;
• czy usługa pobierania posiada warstwy odpowiadające obiektom APP z zał. nr 1 do rozporządzenia;
• dodatkowo dla usługi pobierania ATOM sprawdzono występowanie podpisu cyfrowego w pliku ze zbiorem.
Wynikiem analizy powyższych punktów jest ocena zbioru przedstawiona w skali punktowej od 0 do 10.

W nowej analizie przeprowadzonej 10 maja widać powolną poprawę poszczególnych wskaźników. W porównaniu do poprzedniego badania wzrosła liczba zbiorów danych MPZP/SUIKZP zgłoszonych do ewidencji zbiorów. Aktualnie jest ich już 4428 (wzrost o 29), z czego komplet usług wyszukiwania, przeglądania i pobierania posiada 3218 (wzrost o 48).
Jak jednak zauważa Geo-System, dalej może jednak niepokoić znaczna grupa gmin (ponad 8%), które nie zgłosiły żadnych zbiorów (207), a także liczba zbiorów, dla których nie podano żadnej usługi sieciowej (390).

Od marca wzrosła ponadto średnia ocena wszystkich przebadanych zbiorów: z 6,21 do 6,26 pkt. Jak widać z miesiąca na miesiąc jakość usług ulega systematycznej poprawie. Spośród 4428 zbiorów ocenę 0 uzyskało 390 (spadek o 23), a maksymalną – 1446 (wzrost o 29). Daje się także zauważyć niewielki wzrost punktacji we wszystkich województwach.

Źródło: Geo-System, DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS