Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-06-02| Geodezja, Prawo, Kataster

Kontrola danych EGiB w wydaniu GUGiK: kilka wniosków

Przeszło dwa tygodnie temu podaliśmy, że Główny Urząd Geodezji i Kartografii wykonał analizę jakości danych EGiB udostępnianych przez starostwa za pomocą usługi WFS oraz zgodności danych z rejestrem PRG. Poinformowaliśmy również o wystąpieniu do GUGiK-u z prośbą o udostępnienie wyników tych analiz.


Kontrola danych EGiB w wydaniu GUGiK: kilka wniosków <br />
Fot. Geoportal.gov.pl
Fot. Geoportal.gov.pl

Równo dwa tygodnie po naszym wystąpieniu otrzymaliśmy dostęp do kilkunastu gigabajtów raportów dla wszystkich powiatów. Ich przetworzenie i zaprezentowanie w przystępnej formie wymagać będzie pewnego nakładu pracy, ale już teraz, po zgrubnej analizie, możemy przedstawić kilka ogólnych wniosków.

• Pierwszym, co rzuciło nam się w oczy, to ogromna liczba wykrytych błędów w identyfikatorach budynków. Jak się szybko okazało, stoi za tym warunek wskazujący niedostosowanie do rozporządzenia z 27 lipca 2021 r. ws. EGiB (identyfikator zgodnie z nowymi przepisami nie powinien zawierać numeru działki i oznaczenia arkusza mapy ewidencyjnej). Sęk w tym, że powiaty na poprawę identyfikatorów mają czas do 31 grudnia 2024 r. Mówi o tym § 44 ust. 4 ww. rozporządzenia. Czy zatem w tym przypadku już teraz możemy mówić o błędzie? Czy tego rodzaju kategoria problemu powinna być stawiana na równi z błędami np. geometrii budynku lub przecinania się z sąsiednim budynkiem?

• Drugim, analogicznym tematem jest błąd „ID_DZIALKI nie powinien zawierać AR_” – raporty informują o błędach, choć powiaty mają przecież jeszcze czas na dostosowanie numeracji do obowiązujących przepisów do końca przyszłego roku (§ 44 ust. 5 rozporządzenia ws. EGiB). Wydaje się, że informacja, jeśli już ma się pojawiać w raportach, to powinna mieć charakter uwagi, a nie błędu.

• Wątpliwości budzi też jeszcze jeden rodzaj powtarzalnych błędów – dotyczący nazw obrębów. Algorytm GUGiK, porównując nazwy obrębu z danych powiatu z nazwą obrębu w PRG, bada wielkość liter, co skutkuje uznaniem za błędną sytuację, gdy powiat udostępnia nazwę obrębu „Halinów”, a PRG wskazuje „HALINÓW”. Nie udaje się znaleźć właściwego przepisu prawa, który by to regulował.

Na pierwszy rzut oka już tylko wymienione błędy mogą budować swoją liczbą niepotrzebnie zakłamany obraz jakości danych EGiB. Wydaje się, że warto odsiać te kwestie w ewentualnych następnych iteracjach, a skupić się na błędach faktycznych.

Warto odnotować, że walidacja wykonana przez GUGiK wykrywa szereg oczywistych i istotnych uchybień związanych chociażby z geometrią działek (np. przecinanie się granic działek i obrębów). Dlatego też inicjatywę Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii należy ocenić pozytywnie – jak wszystkie działania, których celem jest poprawa jakości państwowych rejestrów.

Być może otrzymane z GUGiK-u raporty będą stanowić dla powiatów nowy czytelny impuls do uporządkowania swoich danych dotyczących ewidencji gruntów i budynków. Jak bowiem wynika z podsumowań byłego GGK Waldemara Izdebskiego – który od miesięcy realizuje kontrole o podobnym zakresie – w ostatnim czasie usuwanie błędów przez powiaty wyraźnie wyhamowało, mimo skierowania przez niego w tej sprawie setek pism do powiatów.

Nad otrzymanymi raportami GUGiK-u, będziemy pracować dalej, aby w najbliższym czasie zaprezentować je czytelnikom Geoforum.pl w przystępnej, zbiorczej postaci.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS