Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-09-16 | Geodezja, GIS, Teledetekcja, Imprezy

Geodezja pełna szans i wyzwań: podsumowanie Kongresu FIG

Po pięciu dniach intensywnych obrad w czwartek 15 września w Warszawie oficjalnie zamknięto XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG). Jaki obraz światowej geodezji wyłania się z tego wydarzenia?


Ilustracja: Geodezja pełna szans i wyzwań: podsumowanie Kongresu FIG
Ilustracja: Geodezja pełna szans i wyzwań: podsumowanie Kongresu FIG

Nadążyć za technologiami

Co nie powinno dziwić, w kilkuset wygłoszonych referatach dużo miejsca poświęcono nowoczesnym technologiom pomiarowym – dronom, skanowaniu laserowemu, sztucznej inteligencji i coraz popularniejszym w rozwiązaniom autonomicznym. Innowacji nie brakowało także na towarzyszących konferencji stoiskach producentów sprzętu i oprogramowania pomiarowego. Uwagę uczestników przykuwał chociażby spacerujący wśród nich robot pomiarowy.

W swoim wystąpieniu ustępujący prezes FIG Rudolf Staiger zauważył, że choć postęp technologiczny zmienia w ostatnich latach sposób pracy geodety nie do poznania, to pewne elementy tego zawodu są i będą niezmienne. Jest to chociażby umiejętność wnikliwej kontroli wyników pomiaru. Geodeci nie powinni zatem obawiać się wyparcia przez roboty… o ile będą pamiętać o ciągłym dokształcaniu.

Wolontariusze potrzebni od zaraz

Innym zdecydowanie dominującym tematem był kataster. Wystąpienia na ten temat pokazały, że w zasadzie we wszystkich regionach świata prowadzenie tego rejestru wiąże się ze swoimi specyficznymi wyzwaniami. W mniej rozwiniętych krajach trwają intensywne starania, by kataster w ogóle zaczął funkcjonować, zaś państwa szeroko rozumianego Zachodu głowią się, co zrobić, by system ten skutecznie zaspokajał rosnący apetyt społeczeństwa na geodane.

Podczas Kongresu wiele mówiono również o wolontariacie, co znalazło nawet odzwierciedlenie w oficjalnym haśle wydarzenia. Świat stoi przed wieloma poważnymi wyzwaniami, a szeroko rozumiana geodezja oferuje narzędzia, które z pewnością choć trochę pomogą je rozwiązać. By tak się jednak stało, potrzebne jest większe zaangażowanie geodetów z całego świata – apeluje FIG.

To, że taki geodezyjny wolontariat przynosi wymierne efekty, udowadniają liczne projekty realizowane przez Federację. Dotyczą one chociażby wdrażania systemów katastralnych w słabiej rozwiniętych krajach czy opracowania technologii automatycznego wykrywania plastikowych śmieci na zobrazowaniach lotniczych i satelitarnych. Dobrym przykładem wolontariatu z naszego podwórka jest zaś niedawne odsłonięcie Pomnika Geodezji Europejskiej w Warszawie.

Podsumowań nadszedł czas

Zwieńczeniem Kongresu był wybór nowych władz FIG. Decyzją członków tej organizacji przez najbliższe cztery lata będzie kierować nią Diane Dumashie z Wielkiej Brytanii.

Podczas podsumowania konferencji przedstawiciele FIG z uznaniem wypowiedzieli się o lokalnych organizatorach Kongresu, czyli Stowarzyszeniu Geodetów Polskich. Jak podkreślali, wydarzenie udało się przygotować na bardzo wysokim poziomie, i to mimo wielu wyzwań. Podstawowym było to, że organizację Kongresu przyznano Polsce raptem rok temu, podczas gdy dotychczasowi gospodarze mieli na to aż 4 lata. Dodatkowymi utrudnieniami były ponadto wciąż tląca się pandemia koronawirusa oraz niespodziewany wybuch wojny w Ukrainie.

Wprawdzie warszawskie wydarzenie się zakończyło, ale przygotowania do kolejnych konferencji FIG już trwają. Przez najbliższe trzy lata kluczowymi wydarzeniami Federacji będą Tygodnie Robocze (FIG Working Week). W przyszłym roku zorganizują go geodeci z Orlando na Florydzie, w 2024 roku gospodarzem będzie Akra w Ghanie, a w 2025 r. – australijskie Brisbane. XXVIII Kongres FIG odbędzie się z kolei w maju 2026 roku w Kapsztadzie w Republice Południowej Afryki.


Patronem medialnym Kongresu FIG jest redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl. Lokalnym organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Geodetów Polskich

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Kongres Kongres FIG był świetny. Gratulacje dla tych, co organizowali i dla tych, którzy brali w nim udział.
    2 
 1 
odp: Kongres Dzięki wujku
  
 1 
geodezja Szans na co?
  
 1 
Regulowany dostep do rynku? Nalezy tez wprowadzic uprawnienia geodezyjne w inychh krajach. Glownie zeby poprawic jakosc danych sporzadzanych przez wolontariuszy, oraz regulowac ilosc wolontariuszy na rynku.
  
 2 
odp: Regulowany dostep do rynku? Bezwzględnie wolontariusz powinien być zarejestrowany dla lepszej jakości danych dla geoinformacji. Nie można dopuścić do pokątnego rzemieślniczego chałturzenia. Takie pokątne działania unikają wnikliwej kontroli. To się potem przenosi i robi się anarchia. W tym miejscu mówimy `no pasaram`.
  
 1 
problem wolontariatu danych przestrzennych został już dawno rozwiązany w kraju nad Wisłą. należy tylko ucywilizować resztę świata i wprowadzić w innych krajach tzw. podgiki. podgik, to rodzaj urzędu, który - zgodnie z literą prawa - czyni geodetów wykonawców prac wolontariuszami. to aparat jeszcze doskonalszy, bo nakazuje wspomnianym wolontariuszom zakup danych pozyskiwanych z wolontariatu. powstaje w ten sposób krajowy wolontariat finansowany z kieszeni podatnika oraz samych wolontariuszy. powinniśmy ruszyć z kagankiem oświaty i ogłaszać światu zbawczą rolę podgików w geodezji. tzw. podgik revolution będzie wkrótce wydarzeniem porównywalnym do zielonej energetycznej transformacji.
    1 
 22 



zobacz też:

Teledetekcja kluczem do walki z plastikowymi śmieciami [Kongres FIG 2022]

Choć od kilku lat świat coraz głośniej mówi zanieczyszczeniu naszej planety...

Kataster lekiem na bolączki współczesnego świata? [Kongres FIG 2022]

Głód, epidemie, nierówności społeczne, zanieczyszczenie środowiska –...

Co Polska geodezja ma do pokazania światu? [Kongres FIG 2022]

Od dwóch polskich wystąpień w sesji plenarnej rozpoczęły się merytoryczne obrady...

Polska w centrum światowej geodezji: w Warszawie rusza Kongres FIG

Około tysiąca osób z blisko 90 krajów świata przybyło do Warszawy na Kongres...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Modelowanie Dębu Bartek
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
nieskończoność niegładkich przestrzeni czterowymiarowych jest niepoliczalna?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Zdzisław Adamczewski (1931-2018)

Zdzisław Adamczewski (1931-2018)
Prezes Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, prorektor Politechniki Warszawskiej, przewodniczący Stowarzyszenia Geodetów Polskich. Urodził się 29 listopada 1931 r. w Swędowie (woj. łódzkie). W latach 1951-56 studiował na Wydziale Geodezyjnym...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1585
Holenderski uczony Simon Stevin (1548-1620) w pracy "De Theinde" przedstawił systematyczne i kompletne podstawy rachunku dziesiętnego. Stevin opisał m.in. zasady tworzenia rysunku perspektywicznego i podstawy miernictwa; w 1608 r. w "Pamiętnikach...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama