Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-09-13 | Geodezja, Imprezy

Co Polska geodezja ma do pokazania światu? [Kongres FIG 2022]

Od dwóch polskich wystąpień w sesji plenarnej rozpoczęły się merytoryczne obrady Kongresu Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG). A w kolejnych dniach krajowych prezentacji będzie znacznie więcej.


Ilustracja: Co Polska geodezja ma do pokazania światu? [Kongres FIG 2022]
Ilustracja: Co Polska geodezja ma do pokazania światu? [Kongres FIG 2022]

Geodezja w czasach COVID

Pierwszą sesję plenarną rozpoczęła Ewa Surma – dyrektor Departamentu Strategii, Współpracy Zagranicznej oraz Informacji Publicznej w GUGiK. Prezentując, jak Urząd radził sobie podczas pandemii, mówiła m.in. o dziesiątkach zdalnych konferencji i szkoleń, w których udział wzięło wiele tysięcy uczestników. Pokrótce zaprezentowała też wprowadzone wówczas zmiany w prawie geodezyjnym, w tym szerokie „uwolnienie” danych przestrzennych oraz różnorodne działania, które promowały ich jak najszersze wykorzystanie – od konkursów po udostępnianie usług sieciowych.

Temat skutków pandemii z punktu widzenia przeciętnego polskiego geodety przedstawił z kolei dr hab. Paweł Hanus z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jak podsumował swoje wystąpienie, paradoksalnie koronawirus miał w geodezji również swoje pozytywne skutki. A są nimi chociażby: popularyzacja e-usług administracji publicznej oraz związana z tym możliwość załatwiania wielu spraw bez wizyty w urzędzie, a także przyspieszona cyfryzacja danych przestrzennych czy popularyzacja dokumentów w postaci elektronicznej.

O skutkach pandemii dla geodezji w skali całego świata mówiła zaś Rumyana Tonchovska z Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Jak podkreśliła, w wielu krajach koronawirus brutalnie uświadomił decydentom, że bez cyfrowych danych przestrzennych sprawne zarządzanie krajem w tych kryzysowych czasach jest niezwykle trudne. By ułatwić im sprawne i skuteczne wdrażanie systemów informacji przestrzennej, specjaliści z FAO i FIG opracowali specjalne podręczniki, które właśnie ujrzały światło dzienne.

Mocna polska reprezentacja

Ale polskich wystąpień na XXVII Kongresie FIG zaplanowano znacznie więcej. Przez trzy dni odbędzie się ich łącznie 66, z czego cztery na sesjach plenarnych. Choć tematyka tych prezentacji – podobnie jak cały program konferencji – jest bardzo różnorodna, to wśród nich wyłania się kilka zagadnień wiodących. To między innymi: kataster, geodezja górnicza, monitoring geodezyjny czy wykorzystanie dronów oraz skanowania laserowego. W wystąpieniach przewijają się także zagadnienia związane z edukacją geodezyjną, inteligentnymi miastami i wsiami, analizami przestrzennymi czy geodezją wyższą.

Do polskich akcentów na Kongresie FIG należy zaliczyć także krajowych wystawców (WPG, OPEGIEKA oraz SkySnap), a także bogaty program wycieczek, nie tylko o tematyce geodezyjnej.


Patronem medialnym Kongresu FIG jest redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl. Lokalnym organizatorem wydarzenia jest z kolei Stowarzyszenie Geodetów Polskich

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Polska w centrum światowej geodezji: w Warszawie rusza Kongres FIG

Około tysiąca osób z blisko 90 krajów świata przybyło do Warszawy na Kongres...

Południk warszawski pomierzony

Dzisiaj (12 września) na dachu Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego (al. Ujazdowskie 4) odbył się...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Saturn ma 61 naturalnych satelitów?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Stanisław Różanka (1927-2018)

Stanisław Różanka (1927-2018)
Geodeta, nauczyciel z 40-letnim stażem, związany z tzw. Warszawską Szkołą Geodezyjną im. Stanisława Kluźniaka, współautor programów nauczania dla zawodu technik geodeta. Stanisław Edward Różanka urodził się 26 października 1927 r. w Gorlicach. Z...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1805-1806

1805-1806
Adrien-Marie Legendre (1752-1833), matematyk francuski, w załączniku do pracy na temat obliczania orbit komet opisał metodę najmniejszych kwadratów. Niezależnie metodę tę opracował w 1809 r. C.F. Gauss.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama