Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-09-13| Geodezja, Imprezy

Co Polska geodezja ma do pokazania światu? [Kongres FIG 2022]

Od dwóch polskich wystąpień w sesji plenarnej rozpoczęły się merytoryczne obrady Kongresu Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG). A w kolejnych dniach krajowych prezentacji będzie znacznie więcej.


Co Polska geodezja ma do pokazania światu? [Kongres FIG 2022]
Co Polska geodezja ma do pokazania światu? [Kongres FIG 2022]

Geodezja w czasach COVID

Pierwszą sesję plenarną rozpoczęła Ewa Surma – dyrektor Departamentu Strategii, Współpracy Zagranicznej oraz Informacji Publicznej w GUGiK. Prezentując, jak Urząd radził sobie podczas pandemii, mówiła m.in. o dziesiątkach zdalnych konferencji i szkoleń, w których udział wzięło wiele tysięcy uczestników. Pokrótce zaprezentowała też wprowadzone wówczas zmiany w prawie geodezyjnym, w tym szerokie „uwolnienie” danych przestrzennych oraz różnorodne działania, które promowały ich jak najszersze wykorzystanie – od konkursów po udostępnianie usług sieciowych.

Temat skutków pandemii z punktu widzenia przeciętnego polskiego geodety przedstawił z kolei dr hab. Paweł Hanus z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jak podsumował swoje wystąpienie, paradoksalnie koronawirus miał w geodezji również swoje pozytywne skutki. A są nimi chociażby: popularyzacja e-usług administracji publicznej oraz związana z tym możliwość załatwiania wielu spraw bez wizyty w urzędzie, a także przyspieszona cyfryzacja danych przestrzennych czy popularyzacja dokumentów w postaci elektronicznej.

O skutkach pandemii dla geodezji w skali całego świata mówiła zaś Rumyana Tonchovska z Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Jak podkreśliła, w wielu krajach koronawirus brutalnie uświadomił decydentom, że bez cyfrowych danych przestrzennych sprawne zarządzanie krajem w tych kryzysowych czasach jest niezwykle trudne. By ułatwić im sprawne i skuteczne wdrażanie systemów informacji przestrzennej, specjaliści z FAO i FIG opracowali specjalne podręczniki, które właśnie ujrzały światło dzienne.

Mocna polska reprezentacja

Ale polskich wystąpień na XXVII Kongresie FIG zaplanowano znacznie więcej. Przez trzy dni odbędzie się ich łącznie 66, z czego cztery na sesjach plenarnych. Choć tematyka tych prezentacji – podobnie jak cały program konferencji – jest bardzo różnorodna, to wśród nich wyłania się kilka zagadnień wiodących. To między innymi: kataster, geodezja górnicza, monitoring geodezyjny czy wykorzystanie dronów oraz skanowania laserowego. W wystąpieniach przewijają się także zagadnienia związane z edukacją geodezyjną, inteligentnymi miastami i wsiami, analizami przestrzennymi czy geodezją wyższą.

Do polskich akcentów na Kongresie FIG należy zaliczyć także krajowych wystawców (WPG, OPEGIEKA oraz SkySnap), a także bogaty program wycieczek, nie tylko o tematyce geodezyjnej.


Patronem medialnym Kongresu FIG jest redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl. Lokalnym organizatorem wydarzenia jest z kolei Stowarzyszenie Geodetów Polskich

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS