|2022-09-13|
Geodezja, Imprezy
Co Polska geodezja ma do pokazania światu? [Kongres FIG 2022]
Od dwóch polskich wystąpień w sesji plenarnej rozpoczęły się merytoryczne obrady Kongresu Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG). A w kolejnych dniach krajowych prezentacji będzie znacznie więcej.
Geodezja w czasach COVID
Pierwszą sesję plenarną rozpoczęła Ewa Surma – dyrektor Departamentu Strategii, Współpracy Zagranicznej oraz Informacji Publicznej w GUGiK. Prezentując, jak Urząd radził sobie podczas pandemii, mówiła m.in. o dziesiątkach zdalnych konferencji i szkoleń, w których udział wzięło wiele tysięcy uczestników. Pokrótce zaprezentowała też wprowadzone wówczas zmiany w prawie geodezyjnym, w tym szerokie „uwolnienie” danych przestrzennych oraz różnorodne działania, które promowały ich jak najszersze wykorzystanie – od konkursów po udostępnianie usług sieciowych.
Temat skutków pandemii z punktu widzenia przeciętnego polskiego geodety przedstawił z kolei dr hab. Paweł Hanus z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jak podsumował swoje wystąpienie, paradoksalnie koronawirus miał w geodezji również swoje pozytywne skutki. A są nimi chociażby: popularyzacja e-usług administracji publicznej oraz związana z tym możliwość załatwiania wielu spraw bez wizyty w urzędzie, a także przyspieszona cyfryzacja danych przestrzennych czy popularyzacja dokumentów w postaci elektronicznej.
O skutkach pandemii dla geodezji w skali całego świata mówiła zaś Rumyana Tonchovska z Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Jak podkreśliła, w wielu krajach koronawirus brutalnie uświadomił decydentom, że bez cyfrowych danych przestrzennych sprawne zarządzanie krajem w tych kryzysowych czasach jest niezwykle trudne. By ułatwić im sprawne i skuteczne wdrażanie systemów informacji przestrzennej, specjaliści z FAO i FIG opracowali specjalne podręczniki, które właśnie ujrzały światło dzienne.
Mocna polska reprezentacja
Ale polskich wystąpień na XXVII Kongresie FIG zaplanowano znacznie więcej. Przez trzy dni odbędzie się ich łącznie 66, z czego cztery na sesjach plenarnych. Choć tematyka tych prezentacji – podobnie jak cały program konferencji – jest bardzo różnorodna, to wśród nich wyłania się kilka zagadnień wiodących. To między innymi: kataster, geodezja górnicza, monitoring geodezyjny czy wykorzystanie dronów oraz skanowania laserowego. W wystąpieniach przewijają się także zagadnienia związane z edukacją geodezyjną, inteligentnymi miastami i wsiami, analizami przestrzennymi czy geodezją wyższą.
Do polskich akcentów na Kongresie FIG należy zaliczyć także krajowych wystawców (WPG, OPEGIEKA oraz SkySnap), a także bogaty program wycieczek, nie tylko o tematyce geodezyjnej.
Patronem medialnym Kongresu FIG jest redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl. Lokalnym organizatorem wydarzenia jest z kolei Stowarzyszenie Geodetów Polskich
Jerzy Królikowski
|