Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-09-12| Geodezja

Południk warszawski pomierzony

Dzisiaj (12 września) na dachu Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego (al. Ujazdowskie 4) odbył się pomiar południka warszawskiego. Wszystko dzięki staraniom Mariusza Meusa z akcji edukacyjnej „Honorowy Południk Krakowski”.


Południk warszawski pomierzony
Południk warszawski pomierzony <br />
Mariusz Meus przy pracy
Mariusz Meus przy pracy

Historia południka warszawskiego – pełniącego funkcję południka zerowego, bazowego oraz fundamentalnego – sięga 1825 r. Właśnie wtedy w nowo wybudowanym gmachu przy al. Ujazdowskich rozpoczęło działalność Obserwatorium Astronomiczne UW. Południk warszawski – około 21° 01' E – został wyznaczony przez instrument przejściowy zainstalowany w sali południkowej obserwatorium. Niestety, nie przetrwał on do naszych czasów. Zachowały się jednak dawne plany, dzięki którym możliwe stało się odtworzenie położenia instrumentu.

W pracy na dachu obserwatorium Mariusza Meusa wspierali przedstawiciele firmy TPI. W pierwszej kolejności, bazując na miarach ściągniętych ze wspomnianych planów architektonicznych, przy pomocy taśmy mierniczej wyznaczyli dawne położenie instrumentu przejściowego. Następnie scentrowany w tym miejscu odbiornik satelitarny rozpoczął pomiar statyczny. Uzyskana w jego wyniku długość geodezyjna stanowić będzie miarę południka warszawskiego. Pracom tym bacznie przyglądali się pracownicy Obserwatorium Astronomicznego UW, w tym jego dyrektor prof. Michał Szymański.

Na najbliższe dni – w ramach odbywającego się właśnie Kongresu FIG – zaplanowane jest także wytyczenie warszawskiego południka zerowego w przestrzeni Warszawy. Ma to być początek projektu jego trwałego oznaczenia jako astronomiczno-geodezyjnej atrakcji stolicy.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS