Obecnie pomnik to marmurowa kolumna otoczona żelazną balustradą (fot.). To stylizowany punkt pomiarów geodezyjnych oraz magnetycznych z roku 1872 zbudowany na potrzeby międzynarodowej kampanii geodezyjnych pomiarów kształtu i rozmiarów Ziemi w obrębie kontynentu europejskiego z lat 1861-1890. Pomnik upamiętnia jeden z największych projektów geodezyjnych na świecie związanych z pomiarem długości łuku geodezyjnego równoleżnika 52°N.
Propozycję przeprowadzenia renowacji pomnika i opisania jego przeznaczenia oraz historii – bo dotąd błędnie nazywano go „południkiem warszawskim” – przedstawił Mariusz Meus z geodezyjnej akcji edukacyjnej „Honorowy Południk Krakowski”. Jak twierdzi inicjator, „SGP i organizatorzy konferencji FIG podeszli z entuzjazmem do tego pomysłu i wsparli jego realizację, co wszystkich nas powinno cieszyć, bo ta kolumna jest pamiątką po złotej erze rozwoju geodezji europejskiej, gdy realizowano pierwsze, prawdziwie międzynarodowe kampanie pomiarów geodezyjnych Ziemi. Warto dbać o historię.”
Dzięki staraniom Ewy Janczar, radnej miasta stołecznego Warszawy i członkini SGP, Rada m.st. Warszawy kolumnę punktu pomiarowego przemianowała na Pomnik Geodezji Europejskiej i zdecydowała o oznaczeniu go stosowną tablicą zawierającą krótką informację i współrzędne geodezyjne.
Uroczystość będzie miała miejsce w czasie, kiedy w stolicy będzie się odbywał XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów – FIG (11-15 września). Wśród licznie zaproszonych gości są m.in.: p.o. głównego geodety kraju Alicja Kulka, prezydent FIG Rudolf Staiger, przewodniczący Komisji Historycznej FIG John Brock oraz pomysłodawca inicjatywy utworzenia pomnika Mariusz Meus.
Zaproszenie