Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-09-12 | Geodezja, Imprezy

Polska w centrum światowej geodezji: w Warszawie rusza Kongres FIG

Około tysiąca osób z blisko 90 krajów świata przybyło do Warszawy na Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG), by przez najbliższe dni dyskutować o wyzwaniach stojących przed geodezją i kartografią.


Ilustracja: Polska w centrum światowej geodezji: w Warszawie rusza Kongres FIG
Ilustracja: Polska w centrum światowej geodezji: w Warszawie rusza Kongres FIG
Ilustracja: Polska w centrum światowej geodezji: w Warszawie rusza Kongres FIG
Ilustracja: Polska w centrum światowej geodezji: w Warszawie rusza Kongres FIG

Uroczyste otwarcie konferencji odbyło się w niedzielę 11 września. W jego trakcie uczestnicy mieli okazję wysłuchać przemówień oficjeli, obejrzeć występ Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, a także spróbować specjałów polskiej kuchni. Na stoiskach wystawowych mogli ponadto zobaczyć ofertę czołowych producentów sprzętu i oprogramowania pomiarowego, a także trzech polskich firm: Warszawskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego, OPEGIEKA oraz SkySnap.

Do najbliższego czwartku (15 września) na uczestników czeka 6 wystąpień plenarnych oraz dziesiątki prezentacji odbywających się w nawet 10 sesjach równoległych. Choć ich tematyka jest bardzo szeroka, motywem przewodnim kongresu jest „Wolontariat na rzecz przyszłości – doskonałość geoprzestrzenna dla lepszego życia”. Jak wyjaśnił wybór takiego hasła ustępujący przewodniczący FIG Rudolf Staiger, jesteśmy obecnie świadkami kryzysu wolontariatu w wielu dziedzinach życia, również w geodezji. A bez większego zaangażowania społecznego rozwiązywanie wyzwań stojących przed naszą branżą będzie znacznie trudniejsze.

Z pewnością bez dużego społecznego zaangażowania nie odbyłby się sam Kongres FIG. To organizowane co 4 lata wydarzenie teoretycznie miało mieć miejsce w Republice Południowej Afryki. Zawirowania związane z pandemią koronawirusa sprawiło jednak, że spotkanie w tym kraju odwołano i raptem na rok przez konferencją trzeba było znaleźć jej nowego gospodarza. Tego karkołomnego zadania podjęło się Stowarzyszenie Geodetów Polskich i – jak zapewniają przedstawiciele tej organizacji – wyzwań w przygotowaniach kongresu nie brakowało. Oprócz wciąż tlącej się pandemii był nim choćby wybuch wojny w Ukrainie, w świetle której organizatorzy postanowili odmówić udziału w imprezie delegatom z Rosji.

Z uznaniem o organizacji Kongresu FIG wypowiadał się wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński. Podkreślił jednocześnie, że nasz kraj jest jednym ze światowych liderów, jeśli chodzi o poziom technologiczny geodezji. – Cieszę się, że Polska będzie mogła skorzystać z państwa doświadczeń, ale też zachęcam do tego, by zapoznać się z naszymi doświadczeniami i czerpać z nich pomysły – podkreślił Piotr Uściński.

A o tym, jak funkcjonuje w Polsce geodezja, w szczegółach opowiedziała Alicja Kulka – p.o. głównego geodety kraju. W telegraficznym skrócie przedstawiła organizację służby geodezyjnej oraz zaprezentowała kluczowe inicjatywy GUGiK-u, w tym np. plan cyklicznego pozyskiwania ortofotomapy, danych wysokościowych oraz BDOT10k czy automatyzację generowania bazy danych obiektów ogólnogeograficznych oraz wizualizacji BDOT10k. A jak funkcjonuje u nas geodezja i kartografia na poziomie regionalnym? O tym uczestnicy mogli się przekonać z wystąpienia Iwony Głuchowskiej-Rylskiej – geodety województwa mazowieckiego.

Ale polskich akcentów podczas XXVII Kongresu FIG zaplanowano znacznie więcej. Będą to chociażby wystąpienia przedstawicieli krajowych firm i urzędów, a także wycieczki tematyczne – choćby do GUGiK czy Muzeum Geodezyjnego WPG.


Patronem medialnym Kongresu FIG jest redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl. Lokalnym organizatorem wydarzenia jest z kolei Stowarzyszenie Geodetów Polskich

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Korupcja w SG A czy będzie panel dotyczący usprawnieniu gry pozorów związanych z korupcją w służbie geodezyjnej? Na tą chwilę, brakuje oglądy i wyłazi raz za razem.
  
 3 
Krótkie spódniczki i szaliczki, zdjęcia i lansik, pracy z kwadransik. Następna impreza w Ghanie szykuje się kilkudniowe zwiedzanie. Tak się bawi, tak się bawi Warszawa. A tymczasem na prowincji brakuje papieru do drukarki.
    2 
 6 
odp: Krótkie Teraz jest informatyzacja! Papierom mówimy dość!
    3 
 4 
odp: odp: Krótkie To one, te krótkie przestaną rżnąć w puszczy Białowieszczańskiej?
  
 1 
Pani Ala w telegraficznym skrócie przedstawiła organizację SG, a szczegółowo omówiła funkcjonowanie geodezji w Polsce... Ale dlaczego? Pani Alu, należy się chwalić tym, co mamy najlepszego w geodezji w Polsce. Otóż nasza SG, to unikat w skali świata. Dlaczego Pani nie opowiedziała o tym, że geodeta w Polsce musi czapkować urzędnikowi w tzw. podgiku. Jak nie chce czapkować, to może skorumpować - zawsze chętnego do zarobienia w godzinach pracy urzędnika. Ewentualnie może próbować dochodzić swoich praw przed sądem, który będzie rozpatrywał sprawę latami, po których geodeta straci klienta i pieniądze. Sąd opowie się, w większości przypadków, po stronie aparatu państwa. To jest polska rzeczywistość, o której wszyscy przecież wiedzą. Dlaczego nie wspomniała Pani o tym, jaką patologią jest organizacja SG w Polsce? Nie wspomniała Pani o tzw. prawie powiatowym? Organizacji SG w Polsce powinien być poświęcony, na tej imprezie, osobny panel.
    3 
 15 
`doskonałość geoprzestrzenna dla lepszego życia` ? to My już jego mamy, w sensie na lepsze życie. To co, że pod stołem! Nie tak jak ruskie geodety, co dali stare mapy `wojennym`. To bardzo nieetyczne było. My będziem ich karcić za to, na Naszym teraz kawałku równoleżnika. A nie, to źle piszę. Takie rzeczy to My na co dzień. Zgodnie z Naszą Ustawą! I żeby historia pamiętała, że to Nasze hasło: `Rodzina na swoim`! `Dla lepszego życia!` (dopisze się po nowelizacji!) ~ Co? Już go sprzedali tego równoleżnika do Unii? A ile za to wzięli?
  
 1 
bardzo ciekawe wydarzenie cyt.motywem przewodnim kongresu jest ?Wolontariat na rzecz przyszłości ? doskonałość geoprzestrzenna dla lepszego życia?-polecam każdemu geodecie!!! Choć już masa firm uprawia to zawsze warto być lepszym od kolegi i przebijać go ceną na rzecz lepszego życia obywateli naszego kraju:-) "A o tym, jak funkcjonuje w Polsce geodezja, w szczegółach opowiedziała Alicja Kulka ? p.o. głównego geodety kraju. W telegraficznym skrócie przedstawiła organizację służby geodezyjnej oraz zaprezentowała kluczowe inicjatywy GUGiK-u" " A jak funkcjonuje u nas geodezja i kartografia na poziomie regionalnym? O tym uczestnicy mogli się przekonać z wystąpienia Iwony Głuchowskiej-Rylskiej ? geodety województwa mazowieckiego." Krótkie pytanie...a gdzie tu jest geodeta?
    1 
 15 
odp: bardzo ciekawe wydarzenie ~ `a gdzie tu jest geodeta?`. Przeważnie jeden u każdego Starosty, również jeden u Marszałka Województwa i jeden Główny na cały Kraj. Innych w tej Krainie nie ma. Studenci są zaledwie kandydatami na geodetów a po dyplomie okazuje się, że takiego zawodu nie ma. Czego tu nie rozumiesz? Chcesz pokazać, że umiesz już kopiować artykuł powyżej?
    1 
 1 



wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wielodrożność a Galileo
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
"kipregel" to po prostu kierownica z lunetą?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Zbigniew Skąpski (1903-1985)
Urodził się 3 października 1903 roku w Rymanowie. Ukończył Gimnazjum im. J. Sobieskiego w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej i Wodnej Politechniki Lwowskiej (1929). Po studiach został asystentem w II Katedrze Miernictwa (1929-34). W...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2008
KML, jeden z najpopularniejszych standardów zapisu danych przestrzennych, staje się oficjalnym standardem Open Geospatial Consortium (OGC).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama