Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-09-15 | Software

Teledetekcja kluczem do walki z plastikowymi śmieciami [Kongres FIG 2022]

Choć od kilku lat świat coraz głośniej mówi zanieczyszczeniu naszej planety plastikiem, to do rozwiązania tego problemu jest jeszcze wciąż bardzo daleko. Na pewno nie da się tego zrobić bez skutecznej inwentaryzacji tych zanieczyszczeń, a tu z pomocą przychodzą nowoczesne technologie teledetekcyjne.


Ilustracja: Teledetekcja kluczem do walki z plastikowymi śmieciami [Kongres FIG 2022]
Ilustracja: Teledetekcja kluczem do walki z plastikowymi śmieciami [Kongres FIG 2022] <br />
Prof. Gordana Jakovljevi
Prof. Gordana Jakovljevi

Zagadnienie to było tematem środowej (14 września) sesji plenarnej na Kongresie Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG). Jak wyliczał Simon Ironside z FIG, jeśli utrzymamy dotychczasowe tempo produkcji plastikowych śmieci, to już w 2050 roku ich waga będzie większa od wagi wszystkich ryb razem wziętych! Naukowcy oceniają ponadto, że co tydzień każdy mieszkaniec Ziemi wraz z piciem i jedzeniem wprowadza do swojego organizmu 5 g mikroplastiku. To mniej więcej tak, jakby co 7 dni zjadać kartę kredytową!

Tego typu przytłaczające statystyki dotyczące plastiku można przytaczać w nieskończoność. Cóż jednak z tego, skoro problem jest coraz poważniejszy, a decydenci niewiele robią, by go rozwiązać. Niewątpliwie, jeśli faktycznie chcemy stawić czoła temu wyzwaniu, to w pierwszej kolejności należy dokładnie poznać swojego wroga, a to oznacza chociażby wskazanie regionów naszej planety, gdzie zanieczyszczenie plastikiem jest największe.

Na razie kartowanie plastikowych śmieci jest zadaniem niezwykle żmudnym i czasochłonnym. Stosuje się bowiem do tego metodę dość prymitywną – wolontariusze po prostu obchodzą wybrane odcinki brzegu morza lub rzeki i zliczają odnalezione kawałki plastiku przekraczające określone wymiary (w zależności od metodyki powinny mieć wielkość powyżej 2,5 bądź 1 cm). Nietrudno się domyślić, że trzymając się takich wytycznych, skuteczne skartowanie większych obszarów naszej planety jest praktycznie nierealne. Powstaje zatem pytanie, czy nie można do tego robić efektywniej. Czy nie pomogą tu np. nowoczesne technologie teledetekcyjne?

Tropem tym poszli eksperci Międzynarodowej Federacji Geodetów, którzy wraz z członkami FIG Young Surveyors Network podjęli wyzwanie opracowania metodyki wykrywania plastiku na danych teledetekcyjnych. Podczas Kongresu FIG dotychczasowe efekty tych prac przedstawiła prof. Gordana Jakovljevic z Uniwersytetu w Banja Luce.

W pierwszej kolejności skupiono się na określeniu typu materiałów, na których plastikowe śmieci w ogóle będą widoczne. Wykazano, że o ile na wysokorozdzielczych zdjęciach satelitarnych można dostrzec większe plamy tego typu zanieczyszczeń, o tyle w przypadku obiektów o centymetrowej wielkości niezbędne są już dane pozyskiwane z niskiego pułapu. Potrzebne są zatem drony.

Oczywiście już na wstępie projektu uznano, że nie na mowy, by ogromne zbiory zdjęć z bezzałogowców były analizowane manualnie. Byłoby to przecież niewiele bardziej efektywne niż wspomniane wcześniej badania terenowe. Wybór padł zatem na wykorzystanie algorytmów sztucznej inteligencji, a konkretnie konwolucyjnych sieci neuronowych. Po odpowiednim wytrenowaniu tych rozwiązań testy terenowe wykazały, że sieci te całkiem dobrze realizują postawiony przed nim cel. Nie tylko sprawnie wykrywają plastik w rzece, ale nawet pozwalają na rozróżnienie typów śmieci – np. butelek, lin czy opakowań po jedzeniu.

Algorytmy są już zatem gotowe. Ale co dalej? Jak podkreśla Gordana Jakovljevic, teraz trzeba zaangażować możliwie jak najwięcej wolontariuszy w tego typu kartowanie. Dlatego eksperci z FIG pracują nad platformą, która ochotnikom na całym świecie pozwoli przesyłać wykonane przez nich zdjęcia z drona do chmury obliczeniowej. Ta następnie wykryje na nich plastikowe obiekty, a wyniki opublikuje w ogólnodostępnym geoportalu. W dalszej przyszłości system ma obsługiwać również zdjęcia ze smartfonów.

Gordana Jakovljevic podkreśla, że opracowane przez ekspertów z FIG rozwiązanie ma szereg istotnych zalet. Nie tylko pozwala bowiem kartować plastik taniej i przy mniejszym zaangażowaniu ludzi, ale także zapewnia wyniki bardziej aktualne i kompletne.


Patronem medialnym Kongresu FIG jest redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl. Lokalnym organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Geodetów Polskich

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Teledetekcja kluczem do walki z plastikowymi śmieciami Plastikowe śmieci ktoś produkuje. Walkę należe zacząć od producentów (na pewno wiedomo kto to robi i do tego żadna teledetekcja nie jest potrzebna). Co ta teledetekcia rozwiąże ?. Zrobi mapę śmieciowisk i ???. Jeżeli je oczyści to dobrze3, ale wątpię. Kolejny przewał w tylu robienia map koron drzew, robienia map pni drzew i innych nowoczesności (te tematy tu były i chyba umarły). Może ktoś chce wiedzieć ile tych plastikowych śmieci jest, odpowiedź prosta, tyle ile ich wyprodukowano.
    2 
 2 



zobacz też:

Kataster lekiem na bolączki współczesnego świata? [Kongres FIG 2022]

Głód, epidemie, nierówności społeczne, zanieczyszczenie środowiska –...

Co Polska geodezja ma do pokazania światu? [Kongres FIG 2022]

Od dwóch polskich wystąpień w sesji plenarnej rozpoczęły się merytoryczne obrady...

Polska w centrum światowej geodezji: w Warszawie rusza Kongres FIG

Około tysiąca osób z blisko 90 krajów świata przybyło do Warszawy na Kongres...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
do najważniejszych cech planowania socjalistycznego zaliczano zasadę centralizmu demokratycznego, czyli szerokiego udziału mas pracujących w tworzeniu i realizacji planów różnych szczebli?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tadeusz Kochmański (1904-1986)

Tadeusz Kochmański (1904-1986)
Górnik z wykształcenia, specjalista w dziedzinie geodezji, miernictwa górniczego, matematyki stosowanej, mechaniki górotworu, twórca teorii wpływów podziemnej eksploatacji górniczej na górotwór i powierzchnię terenu. Urodził się w 17 września 1904...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1884
Amerykanin George Eastman (1854-1932), wynalazca i przemysłowiec, wprowadził do fotografii film zwojowy na podłożu papierowym.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama