wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-09-16| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Imprezy

Geodezja pełna szans i wyzwań: podsumowanie Kongresu FIG

Po pięciu dniach intensywnych obrad w czwartek 15 września w Warszawie oficjalnie zamknięto XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG). Jaki obraz światowej geodezji wyłania się z tego wydarzenia?


Geodezja pełna szans i wyzwań: podsumowanie Kongresu FIG
Geodezja pełna szans i wyzwań: podsumowanie Kongresu FIG

Nadążyć za technologiami

Co nie powinno dziwić, w kilkuset wygłoszonych referatach dużo miejsca poświęcono nowoczesnym technologiom pomiarowym – dronom, skanowaniu laserowemu, sztucznej inteligencji i coraz popularniejszym w rozwiązaniom autonomicznym. Innowacji nie brakowało także na towarzyszących konferencji stoiskach producentów sprzętu i oprogramowania pomiarowego. Uwagę uczestników przykuwał chociażby spacerujący wśród nich robot pomiarowy.

W swoim wystąpieniu ustępujący prezes FIG Rudolf Staiger zauważył, że choć postęp technologiczny zmienia w ostatnich latach sposób pracy geodety nie do poznania, to pewne elementy tego zawodu są i będą niezmienne. Jest to chociażby umiejętność wnikliwej kontroli wyników pomiaru. Geodeci nie powinni zatem obawiać się wyparcia przez roboty… o ile będą pamiętać o ciągłym dokształcaniu.

Wolontariusze potrzebni od zaraz

Innym zdecydowanie dominującym tematem był kataster. Wystąpienia na ten temat pokazały, że w zasadzie we wszystkich regionach świata prowadzenie tego rejestru wiąże się ze swoimi specyficznymi wyzwaniami. W mniej rozwiniętych krajach trwają intensywne starania, by kataster w ogóle zaczął funkcjonować, zaś państwa szeroko rozumianego Zachodu głowią się, co zrobić, by system ten skutecznie zaspokajał rosnący apetyt społeczeństwa na geodane.

Podczas Kongresu wiele mówiono również o wolontariacie, co znalazło nawet odzwierciedlenie w oficjalnym haśle wydarzenia. Świat stoi przed wieloma poważnymi wyzwaniami, a szeroko rozumiana geodezja oferuje narzędzia, które z pewnością choć trochę pomogą je rozwiązać. By tak się jednak stało, potrzebne jest większe zaangażowanie geodetów z całego świata – apeluje FIG.

To, że taki geodezyjny wolontariat przynosi wymierne efekty, udowadniają liczne projekty realizowane przez Federację. Dotyczą one chociażby wdrażania systemów katastralnych w słabiej rozwiniętych krajach czy opracowania technologii automatycznego wykrywania plastikowych śmieci na zobrazowaniach lotniczych i satelitarnych. Dobrym przykładem wolontariatu z naszego podwórka jest zaś niedawne odsłonięcie Pomnika Geodezji Europejskiej w Warszawie.

Podsumowań nadszedł czas

Zwieńczeniem Kongresu był wybór nowych władz FIG. Decyzją członków tej organizacji przez najbliższe cztery lata będzie kierować nią Diane Dumashie z Wielkiej Brytanii.

Podczas podsumowania konferencji przedstawiciele FIG z uznaniem wypowiedzieli się o lokalnych organizatorach Kongresu, czyli Stowarzyszeniu Geodetów Polskich. Jak podkreślali, wydarzenie udało się przygotować na bardzo wysokim poziomie, i to mimo wielu wyzwań. Podstawowym było to, że organizację Kongresu przyznano Polsce raptem rok temu, podczas gdy dotychczasowi gospodarze mieli na to aż 4 lata. Dodatkowymi utrudnieniami były ponadto wciąż tląca się pandemia koronawirusa oraz niespodziewany wybuch wojny w Ukrainie.

Wprawdzie warszawskie wydarzenie się zakończyło, ale przygotowania do kolejnych konferencji FIG już trwają. Przez najbliższe trzy lata kluczowymi wydarzeniami Federacji będą Tygodnie Robocze (FIG Working Week). W przyszłym roku zorganizują go geodeci z Orlando na Florydzie, w 2024 roku gospodarzem będzie Akra w Ghanie, a w 2025 r. – australijskie Brisbane. XXVIII Kongres FIG odbędzie się z kolei w maju 2026 roku w Kapsztadzie w Republice Południowej Afryki.


Patronem medialnym Kongresu FIG jest redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl. Lokalnym organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Geodetów Polskich

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS