Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-05-30| Teledetekcja, Firma

Rząd USA wyda miliardy dolarów na zobrazowania satelitarne

Narodowe Biuro Rozpoznania USA (NRO) zawarło rekordowe kontrakty na dostawę komercyjnych wysokorozdzielczych zobrazowań satelitarnych.


Rząd USA wyda miliardy dolarów na zobrazowania satelitarne <br />
Wizualizacja konstelacji WorldView Legion (fot. Maxar)
Wizualizacja konstelacji WorldView Legion (fot. Maxar)

NRO nie ujawnia szczegółów umów. W informacji prasowej podaje jedynie, że wartości kontraktów liczone są w miliardach dolarów i będą realizowane w ciągu najbliższej dekady. Z zamówionych danych korzystać będzie nawet pół miliona użytkowników z różnych amerykańskich agencji zajmujących się nie tylko obroną i wywiadem, ale także sprawami cywilnymi. Biuro podkreśla ponadto, że umowy te stanowią historyczne poszerzenie możliwości pozyskiwania przez tę instytucję komercyjnych zobrazowań satelitarnych.

– NRO od dawna realizuje strategię „kupujemy to, co możemy, budujemy to, co musimy” – powiedział dr Chris Scolese, dyrektor NRO. – Różnorodność oferowana przez naszą rozwijającą się architekturę, na którą składają się zarówno systemy obrazowania komercyjne, jak i należące do NRO, zwiększa naszą odporność i umożliwia zintegrowane podejście do zagrożeń stojących przed naszym narodem – podkreśla.

Kontrakty na dostawę tzw. warstw EOCL (Electro-Optical Commercial Layer) podpisano z trzema firmami: Maxar, BlackSky oraz Planet.

Maxar (wcześniej znany jako Digital Globe) już od wielu lat jest jednym z kluczowych dostawców zobrazowań satelitarnych dla amerykańskiego rządu. Obecnie jego najważniejszym sensorem jest satelita WorldView-3 pozyskujący dane z pikselem 30 cm. A jeszcze w tym roku na orbicie mają znaleźć się pierwsze satelity nowej konstelacji WorldView Legion. Docelowo będzie się ona składać się z 6 aparatów, które mają dostarczać zobrazowania w rozdzielczości 30 cm. Kluczowym wyróżnikiem konstelacji ma być krótki czas rewizyty – dla niektórych lokalizacji satelity te będą mogły wykonać nawet 15 zdjęć dziennie.

Amerykańska firma BlackSky rozwija z kolei konstelację niewielkich satelitów optycznych. Obecnie składa się z 14 aparatów dostarczających dane z pikselem od 80 cm do 1 metra. Dla obszarów położonych pomiędzy równoleżnikami 55° pozwalają one pozyskiwać nawet do 15 zobrazowań dziennie.

Na rozwój małych satelitów obserwacyjnych stawia również amerykańska firma Planet Labs. Obecnie dysponuje ona konstelacjami PlanetScope oraz SkySat. Pierwsza składa się z ponad 180 aparatów Dove i SuperDove pozyskujących dane z pikselem do 3 metrów, druga liczy zaś 21 aparatów wykonujących zobrazowania w rozdzielczości nawet 50 cm. W planach na najbliższą przyszłość jest natomiast zbudowanie konstelacji Pelican, która będzie w stanie dostarczać zdjęcia nawet z pikselem 30-centymetrowym.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama