Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-05-30 | Teledetekcja, Firma

Rząd USA wyda miliardy dolarów na zobrazowania satelitarne

Narodowe Biuro Rozpoznania USA (NRO) zawarło rekordowe kontrakty na dostawę komercyjnych wysokorozdzielczych zobrazowań satelitarnych.


Ilustracja: Rząd USA wyda miliardy dolarów na zobrazowania satelitarne <br />
Wizualizacja konstelacji WorldView Legion (fot. Maxar)
Wizualizacja konstelacji WorldView Legion (fot. Maxar)

NRO nie ujawnia szczegółów umów. W informacji prasowej podaje jedynie, że wartości kontraktów liczone są w miliardach dolarów i będą realizowane w ciągu najbliższej dekady. Z zamówionych danych korzystać będzie nawet pół miliona użytkowników z różnych amerykańskich agencji zajmujących się nie tylko obroną i wywiadem, ale także sprawami cywilnymi. Biuro podkreśla ponadto, że umowy te stanowią historyczne poszerzenie możliwości pozyskiwania przez tę instytucję komercyjnych zobrazowań satelitarnych.

– NRO od dawna realizuje strategię „kupujemy to, co możemy, budujemy to, co musimy” – powiedział dr Chris Scolese, dyrektor NRO. – Różnorodność oferowana przez naszą rozwijającą się architekturę, na którą składają się zarówno systemy obrazowania komercyjne, jak i należące do NRO, zwiększa naszą odporność i umożliwia zintegrowane podejście do zagrożeń stojących przed naszym narodem – podkreśla.

Kontrakty na dostawę tzw. warstw EOCL (Electro-Optical Commercial Layer) podpisano z trzema firmami: Maxar, BlackSky oraz Planet.

Maxar (wcześniej znany jako Digital Globe) już od wielu lat jest jednym z kluczowych dostawców zobrazowań satelitarnych dla amerykańskiego rządu. Obecnie jego najważniejszym sensorem jest satelita WorldView-3 pozyskujący dane z pikselem 30 cm. A jeszcze w tym roku na orbicie mają znaleźć się pierwsze satelity nowej konstelacji WorldView Legion. Docelowo będzie się ona składać się z 6 aparatów, które mają dostarczać zobrazowania w rozdzielczości 30 cm. Kluczowym wyróżnikiem konstelacji ma być krótki czas rewizyty – dla niektórych lokalizacji satelity te będą mogły wykonać nawet 15 zdjęć dziennie.

Amerykańska firma BlackSky rozwija z kolei konstelację niewielkich satelitów optycznych. Obecnie składa się z 14 aparatów dostarczających dane z pikselem od 80 cm do 1 metra. Dla obszarów położonych pomiędzy równoleżnikami 55° pozwalają one pozyskiwać nawet do 15 zobrazowań dziennie.

Na rozwój małych satelitów obserwacyjnych stawia również amerykańska firma Planet Labs. Obecnie dysponuje ona konstelacjami PlanetScope oraz SkySat. Pierwsza składa się z ponad 180 aparatów Dove i SuperDove pozyskujących dane z pikselem do 3 metrów, druga liczy zaś 21 aparatów wykonujących zobrazowania w rozdzielczości nawet 50 cm. W planach na najbliższą przyszłość jest natomiast zbudowanie konstelacji Pelican, która będzie w stanie dostarczać zdjęcia nawet z pikselem 30-centymetrowym.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

MZ Mapa zasadnicza. A gdzie mapa zasadnicza? Jak to bez mapy zasadniczej? Bez baz? Oj USA jak wy sobie poradzicie bez PODGiK. ????
    2 
 4 
odp: MZ przecież mają strategię rodem z PZGIK - "kupujemy to, co możemy..." no kto zabroni kupowania z publicznych pieniędzy czego się da, np. aplikacji od z góry określonych dostawców, zlecania dmuchanych modernizacji baz. "...budujemy to, co musimy" bo kto zmusi urząd do czegokolwiek powyżej wymaganego minimum? Jogi babu, wszystko zgodnie z prawem oczywiście, to jest w tym najśmieszniejsze.
    1 
odp: MZ Zastanowiłeś sie Heheszka czym będziesz się zajmował jak nie będzie mapy zasadniczej, PODGiKów, nie będziesz wypisywał tych bzdur, co będziesz robił? Pozostanie Ci Biedronka tylko, że oni chyba nie mają swojego odpowiednika Geoforum.
    3 
 2 
odp: odp: MZ tak, przemyślałem to, wyjadę do tego prymitywnego USA, gdzie mimo braku mapy zasadniczej są potrzeby wymyślenia i utrzymywania systemu GPS, powstają i działają takie firmy jak np. Trimble czy Autdesk. Albo aplikacje jak Google Maps. Ja te instrumenty i programy umiem obsługiwać i chyba jest na to zapotrzebowanie. Natomiast mam coraz większą niechęć do obsługiwania naszych aplikacji do prowadzenia mapy zasadniczej i innych rodzimych, wirtualnych wynalazków. Takie z nas Światowe Pany Geodezji, no asy bez kasy, że chyba nawet taśm mierniczych nie produkujemy. Ale grunt (nomen omen) to mieć dobre samopoczucie, poczucie misji, służby.
    1 
 4 



zobacz też:

Pięć nowych satelitów ICEYE skutecznie umieszczonych na orbicie

Firma ICEYE poinformowała o zwieńczonym powodzeniem największym do tej pory...

Satelity obliczyły wpływ wojny na rolnictwo Ukrainy

Wojna w Ukrainie rodzi coraz większe obawy o bezpieczeństwo żywnościowe świata. Na ile jednak...

Deformacje w Europie na satelitarnej mapie Copernicusa

Europejski system obserwacji środowiska Copernicus poszerzył się właśnie o usługę prezentującą...

POLSA zamawia GIS-ową platformę informacji satelitarnej

Gromadzone przez Polską Agencję Kosmiczną różnorodne dane satelitarne mają być dostępne z...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w 1938 roku długość granic Polski wynosiła 5529 km?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Krzysztof Arciszewski (1592-1656)

Krzysztof  Arciszewski  (1592-1656)
Urodził się 9 grudnia 1592 r. w Rogalinie (Wielkopolska) w rodzinie szlacheckiej. Uczęszczał do szkoły ariańskiej w Śmiglu (1604), a następnie uczył się w akademii w Rakowie (1609-10). W latach 1616-17 studiował na uniwersytecie we Frankfurcie nad...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1927
W Ameryce Północnej zaczął obowiązywać system odniesień przestrzennych NAD 27, bazujący na elipsoidzie Clarke'a, z punktem przyłożenia w centralnej części USA.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2