|2022-05-30|
Teledetekcja, Firma
Rząd USA wyda miliardy dolarów na zobrazowania satelitarne
Narodowe Biuro Rozpoznania USA (NRO) zawarło rekordowe kontrakty na dostawę komercyjnych wysokorozdzielczych zobrazowań satelitarnych.
Wizualizacja konstelacji WorldView Legion (fot. Maxar)
|
|
|
|
|
|
NRO nie ujawnia szczegółów umów. W informacji prasowej podaje jedynie, że wartości kontraktów liczone są w miliardach dolarów i będą realizowane w ciągu najbliższej dekady. Z zamówionych danych korzystać będzie nawet pół miliona użytkowników z różnych amerykańskich agencji zajmujących się nie tylko obroną i wywiadem, ale także sprawami cywilnymi. Biuro podkreśla ponadto, że umowy te stanowią historyczne poszerzenie możliwości pozyskiwania przez tę instytucję komercyjnych zobrazowań satelitarnych.
– NRO od dawna realizuje strategię „kupujemy to, co możemy, budujemy to, co musimy” – powiedział dr Chris Scolese, dyrektor NRO. – Różnorodność oferowana przez naszą rozwijającą się architekturę, na którą składają się zarówno systemy obrazowania komercyjne, jak i należące do NRO, zwiększa naszą odporność i umożliwia zintegrowane podejście do zagrożeń stojących przed naszym narodem – podkreśla.
Kontrakty na dostawę tzw. warstw EOCL (Electro-Optical Commercial Layer) podpisano z trzema firmami: Maxar, BlackSky oraz Planet.
Maxar (wcześniej znany jako Digital Globe) już od wielu lat jest jednym z kluczowych dostawców zobrazowań satelitarnych dla amerykańskiego rządu. Obecnie jego najważniejszym sensorem jest satelita WorldView-3 pozyskujący dane z pikselem 30 cm. A jeszcze w tym roku na orbicie mają znaleźć się pierwsze satelity nowej konstelacji WorldView Legion. Docelowo będzie się ona składać się z 6 aparatów, które mają dostarczać zobrazowania w rozdzielczości 30 cm. Kluczowym wyróżnikiem konstelacji ma być krótki czas rewizyty – dla niektórych lokalizacji satelity te będą mogły wykonać nawet 15 zdjęć dziennie.
Amerykańska firma BlackSky rozwija z kolei konstelację niewielkich satelitów optycznych. Obecnie składa się z 14 aparatów dostarczających dane z pikselem od 80 cm do 1 metra. Dla obszarów położonych pomiędzy równoleżnikami 55° pozwalają one pozyskiwać nawet do 15 zobrazowań dziennie.
Na rozwój małych satelitów obserwacyjnych stawia również amerykańska firma Planet Labs. Obecnie dysponuje ona konstelacjami PlanetScope oraz SkySat. Pierwsza składa się z ponad 180 aparatów Dove i SuperDove pozyskujących dane z pikselem do 3 metrów, druga liczy zaś 21 aparatów wykonujących zobrazowania w rozdzielczości nawet 50 cm. W planach na najbliższą przyszłość jest natomiast zbudowanie konstelacji Pelican, która będzie w stanie dostarczać zdjęcia nawet z pikselem 30-centymetrowym.
JK
|