wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-05-23| GIS, Teledetekcja

Deformacje w Europie na satelitarnej mapie Copernicusa

Europejski system obserwacji środowiska Copernicus poszerzył się właśnie o usługę prezentującą wyniki satelitarnych pomiarów deformacji o milimetrowej dokładności.


Deformacje w Europie na satelitarnej mapie Copernicusa
Deformacje w Europie na satelitarnej mapie Copernicusa <br />
Dane o deformacjach dla kopalni węgla w Bełchatowie
Dane o deformacjach dla kopalni węgla w Bełchatowie

Serwis European Ground Motion Service (EGMS) zapewnia bezpłatne dane dotyczące deformacji gruntu dla większości europejskich krajów, w tym Polski. Usługa prezentuje ruchy zarówno spowodowane przez człowieka, jak i te związane ze zjawiskami naturalnymi. Serwis ma wychwytywać zarówno krótko-, jak i długotrwałe procesy, np. ruchy tektoniczne, osiadanie gruntu, osuwiska czy szkody górnicze. Ma także pomóc w monitorowaniu infrastruktury, choćby mostów.

Prezentowane w nim dane bazują na interferometrycznych analizach zobrazowań pozyskiwanych przez satelity radarowe Sentinel-1 i – jak zapewniają twórcy EGMS – oferują dokładność pomiaru na poziomie milimetrów.

W serwisie mapowym EGMS dane o deformacjach prezentowane są w odniesieniu do punktów – na ogół odpowiadają one budynkom i innym sztucznym obiektom, a także terenom pozbawionym roślinności. Po kliknięciu interesującego nas punktu wyświetli się wykres prezentujący historię deformacji dla określonej lokalizacji.

Na razie w ramach EGMS zaczęto udostępniać tylko część z planowanych produktów. Pełna operacyjność systemu ma zostać osiągnięta do końca czerwca br.

EGMS jest częścią serwisu monitorowania środowiska lądowego wspólnotowego systemu Copernicus (Copernicus Land Monitoring Service – CLMS). Budowa nowej usługi kosztowała 6 mln euro. Za jej wdrożenie odpowiedzialne jest konsorcjum ochrzczone jako ORIGINAL (OpeRatIonal Ground motion INsar ALliance). Kieruje nim e-GEOS – joint venture firmy Telespazio oraz włoskiej agencji kosmicznej ASI. Poza tym w jego skład wchodzą takie podmioty jak: agencja DLR i firma GAF z Niemiec, norweski instytut badawczy NORCE, satelitarne obserwatorium geodezyjne SGO z Węgier, holenderskie PPO.labs, włoska spółka TRE Altamira czy brytyjska Earth Metrics.

Szczegółowe informacje dotyczące serwisu EGMS dostępne są na stronie Copernicusa.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS