Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-05-13| GIS, Teledetekcja

EO4UA: satelitarne wsparcie z Polski dla Ukrainy

Staraniem polskiej firmy CloudFerro oraz partnerów powołano inicjatywę EO4UA (Earth Observation for Ukraine), której celem jest wsparcie Ukrainy w sprawnej ocenie strat środowiskowych spowodowanych przez działania wojenne.


EO4UA: satelitarne wsparcie z Polski dla Ukrainy <br />
Okolice Berdiańska na zdjęciu z satelity Sentinel-2
Okolice Berdiańska na zdjęciu z satelity Sentinel-2

Oprócz CloudFerro w inicjatywę zaangażowani są także: Politechnika Kijowska, Airbus Defence & Space, SatAgro, Centrum Geomatyki Stosowanej Instytutu Geodezji i Kartografii (CGS IGiK) oraz Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Dzięki projektowi zainteresowane instytucje zarówno ukraińskie, jak i międzynarodowe zyskają dostęp do infrastruktury chmurowej rozwijanej przez CloudFerro, a także do rozbudowanej bazy zobrazowań satelitarnych (głównie z europejskiej konstelacji Sentinel) oraz danych pochodnych (dotyczących np. rodzajów upraw czy granic pól). Pozwoli to naukowcom na prowadzenie zaawansowanych analiz przestrzennych dotyczących zniszczeń w środowisku, jakie powstają w wyniku trwającej na Ukrainie rosyjskiej inwazji.

Monitorowane mają być zarówno lasy, jak i obszary rolnicze. Ukraina jest bowiem jednym z największych w Europie producentów żywności, w tym pszenicy, buraków cukrowych czy słoneczników. Działania wojenne na jej terytorium stanowią zatem istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego świata. Będzie to zatem jedno z ważniejszych zagadnień analizowanych w ramach tej inicjatywy.

Powstałe w wyniku działań EO4UA produkty będą dostępne w chmurze CloudFerro do dalszego wykorzystania w innych projektach badawczych. W ramach przedsięwzięcia przewidziano ponadto program grantów obliczeniowych dla naukowców, ze specjalnymi przywilejami dla specjalistów z Ukrainy.


Drodzy Czytelnicy! By przeciwdziałać hejtowi i dezinformacji, redakcja portalu Geoforum.pl postanowiła zablokować możliwość komentowania wiadomości związanych z rosyjską agresją na Ukrainę

JK


«« powrót

Udostępnij:    


zobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS