wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-05-13| GIS, Teledetekcja

EO4UA: satelitarne wsparcie z Polski dla Ukrainy

Staraniem polskiej firmy CloudFerro oraz partnerów powołano inicjatywę EO4UA (Earth Observation for Ukraine), której celem jest wsparcie Ukrainy w sprawnej ocenie strat środowiskowych spowodowanych przez działania wojenne.


EO4UA: satelitarne wsparcie z Polski dla Ukrainy <br />
Okolice Berdiańska na zdjęciu z satelity Sentinel-2
Okolice Berdiańska na zdjęciu z satelity Sentinel-2

Oprócz CloudFerro w inicjatywę zaangażowani są także: Politechnika Kijowska, Airbus Defence & Space, SatAgro, Centrum Geomatyki Stosowanej Instytutu Geodezji i Kartografii (CGS IGiK) oraz Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Dzięki projektowi zainteresowane instytucje zarówno ukraińskie, jak i międzynarodowe zyskają dostęp do infrastruktury chmurowej rozwijanej przez CloudFerro, a także do rozbudowanej bazy zobrazowań satelitarnych (głównie z europejskiej konstelacji Sentinel) oraz danych pochodnych (dotyczących np. rodzajów upraw czy granic pól). Pozwoli to naukowcom na prowadzenie zaawansowanych analiz przestrzennych dotyczących zniszczeń w środowisku, jakie powstają w wyniku trwającej na Ukrainie rosyjskiej inwazji.

Monitorowane mają być zarówno lasy, jak i obszary rolnicze. Ukraina jest bowiem jednym z największych w Europie producentów żywności, w tym pszenicy, buraków cukrowych czy słoneczników. Działania wojenne na jej terytorium stanowią zatem istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego świata. Będzie to zatem jedno z ważniejszych zagadnień analizowanych w ramach tej inicjatywy.

Powstałe w wyniku działań EO4UA produkty będą dostępne w chmurze CloudFerro do dalszego wykorzystania w innych projektach badawczych. W ramach przedsięwzięcia przewidziano ponadto program grantów obliczeniowych dla naukowców, ze specjalnymi przywilejami dla specjalistów z Ukrainy.


Drodzy Czytelnicy! By przeciwdziałać hejtowi i dezinformacji, redakcja portalu Geoforum.pl postanowiła zablokować możliwość komentowania wiadomości związanych z rosyjską agresją na Ukrainę

JK


«« powrót



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS