Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-05-05| Geodezja, GIS, Prawo

Rzeczpospolita o publikacji strategicznych danych na Geoportalu

Czy w kontekście trwającej wojny w Ukrainie na rządowym Geoportalu powinny być publikowane szczegółowe dane np. o jednostkach wojskowych czy infrastrukturze gazowej? – zastanawia się dzisiejsze wydanie „Rzeczpospolitej” (z 5 maja).


Rzeczpospolita o publikacji strategicznych danych na Geoportalu <br />
fot. Geoportal.gov.pl
fot. Geoportal.gov.pl

Na problem ten dziennikowi zwrócił uwagę Krzysztof Szczepanik z programu „Kawa z Mierniczym”. Wylicza on, że w Geoportalu można znaleźć wiele informacji o charakterze strategicznym. Na przykład dostępne tu zdjęcia lotnicze pozwalają policzyć samoloty czy czołgi w wojskowych bazach, a także w szczegółach obejrzeć magazyny ropy, terminale gazowe czy budynki ambasad. Użytkownik ma też dostęp do danych o uzbrojeniu terenu. Co więcej, interfejs Geoportalu może ustawić na język rosyjski czy białoruski.

W ocenie cytowanego przez „Rzeczpospolitą” płk. Andrzeja Kruczyńskiego, byłego oficera GROM i wiceprezesa Fundacji Instytut Bezpieczeństwa Społecznego, publikacja tego typu danych bez żadnych ograniczeń faktycznie może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Takie materiały mogą bowiem posłużyć do planowania ataku, czego przykładem jest zamach terrorystyczny na lotnisko w Brukseli w 2016 r. Jego zdaniem należy zatem – tak jak w niektórych innych krajach – nakładać na mapy „odpowiednie filtry”.

Na łamach dziennika do sprawy krótko ustosunkował się administrator Geoportalu, czyli Główny Urząd Geodezji i Kartografii. W jego ocenie w serwisie tym wszelkie dane publikowane są zgodnie z prawem. Ponadto „Główny Geodeta Kraju na bieżąco śledzi sytuację międzynarodową i współpracuje w tym zakresie z odpowiednimi służbami państwa, podejmując adekwatne działania”.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS