wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-05-05| Geodezja, GIS, Prawo

Rzeczpospolita o publikacji strategicznych danych na Geoportalu

Czy w kontekście trwającej wojny w Ukrainie na rządowym Geoportalu powinny być publikowane szczegółowe dane np. o jednostkach wojskowych czy infrastrukturze gazowej? – zastanawia się dzisiejsze wydanie „Rzeczpospolitej” (z 5 maja).


Rzeczpospolita o publikacji strategicznych danych na Geoportalu <br />
fot. Geoportal.gov.pl
fot. Geoportal.gov.pl

Na problem ten dziennikowi zwrócił uwagę Krzysztof Szczepanik z programu „Kawa z Mierniczym”. Wylicza on, że w Geoportalu można znaleźć wiele informacji o charakterze strategicznym. Na przykład dostępne tu zdjęcia lotnicze pozwalają policzyć samoloty czy czołgi w wojskowych bazach, a także w szczegółach obejrzeć magazyny ropy, terminale gazowe czy budynki ambasad. Użytkownik ma też dostęp do danych o uzbrojeniu terenu. Co więcej, interfejs Geoportalu może ustawić na język rosyjski czy białoruski.

W ocenie cytowanego przez „Rzeczpospolitą” płk. Andrzeja Kruczyńskiego, byłego oficera GROM i wiceprezesa Fundacji Instytut Bezpieczeństwa Społecznego, publikacja tego typu danych bez żadnych ograniczeń faktycznie może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Takie materiały mogą bowiem posłużyć do planowania ataku, czego przykładem jest zamach terrorystyczny na lotnisko w Brukseli w 2016 r. Jego zdaniem należy zatem – tak jak w niektórych innych krajach – nakładać na mapy „odpowiednie filtry”.

Na łamach dziennika do sprawy krótko ustosunkował się administrator Geoportalu, czyli Główny Urząd Geodezji i Kartografii. W jego ocenie w serwisie tym wszelkie dane publikowane są zgodnie z prawem. Ponadto „Główny Geodeta Kraju na bieżąco śledzi sytuację międzynarodową i współpracuje w tym zakresie z odpowiednimi służbami państwa, podejmując adekwatne działania”.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS