Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-04-15| Teledetekcja

Sentinel-1B wciąż popsuty. Sentinel-1C szykowany do startu

Europejski satelita radarowy Sentinel-1B nadal nie pozyskuje danych. Ale ESA już szykuję jego mocno wyczekiwanego następcę.


Sentinel-1B wciąż popsuty. Sentinel-1C szykowany do startu <br />
fot. ESA
fot. ESA

Przypomnijmy, że na skutek awarii Sentinel-1B nie pozyskuje danych od 23 grudnia zeszłego roku. Według informacji Europejskiej Agencji Kosmicznej problem tkwi w zasilaniu ładunku SAR i mimo kilku miesięcy starań wciąż nie udało się go usnąć.

Problem jest o tyle istotny, że Sentinel-1B ma szerokie grono użytkowników, głównie dlatego, że jego dane dostępne są całkowicie za darmo. Stanowią chociażby podstawę wielu usług wspólnotowego systemu obserwacji środowiska Copernicus. Oczywiście do dyspozycji użytkowników wciąż jest bliźniaczy aparat 1A, ale w pojedynkę zapewnia on znacznie dłuższy czas rewizyty, co w niektórych zastosowaniach jest istotnym ograniczeniem.

ESA donosi jednak, że rozwiązanie problemu jest już na horyzoncie… choć niestety dość odległym. Podpisano bowiem umowę z firmą Arianespace na wystrzelenie bliźniaczego satelity Sentinel-1C. Dokładna data startu nie jest jeszcze znana. ESA informuje jedynie, że rakieta Vega-C ma go umieścić na orbicie w I połowie przyszłego roku.

– Sentinel-1C przechodzi obecnie ostatni etap kampanii testowej – informuje Ramón Torres, kierownik projektu Sentinel-1 w ESA. – Obejmuje to testy, w których cały statek kosmiczny będzie wystawiony na obciążenia mechaniczne i hałasowe, których doświadczy podczas startu. Zostanie również umieszczony w warunkach termicznych, próżniowych i radiacyjnych, w których będzie operować przez następne lata. Po pomyślnych wynikach pełna akceptacja do lotu planowana jest na koniec 2022 roku – wyjaśnia.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS