Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-03-24| GNSS, Teledetekcja

Sentinel-1B nie wznowi pozyskiwania danych?

Satelita Sentinel-1B uległ awarii prawie 3 miesiące temu. Od tego czasu Europejska Agencja Kosmiczna nie ustaje w próbach uratowania go. Szanse na to są jednak coraz mniejsze.


Sentinel-1B nie wznowi pozyskiwania danych?

Sentinel-1B na skutek awarii nie pozyskuje danych od 23 grudnia zeszłego roku. ESA poinformowała w styczniu, że bada problem z systemem zasilania dla ładunku SAR na satelicie wystrzelonym w kwietniu 2016 roku.

Problem jest o tyle istotny, że Sentinel-1B ma szerokie grono użytkowników, głównie dlatego, że jego dane dostępne są całkowicie za darmo. Stanowią one chociażby podstawę wielu usług wspólnotowego systemu obserwacji środowiska Copernicus.

Portal Space News zauważa, że w aktualizacji z 25 lutego ESA poinformowała, iż kontynuowane są prace nad zbadaniem problemów z głównym i zapasowym systemem zasilania ładunku, ale nie udało się jeszcze zidentyfikować pierwotnej przyczyny anomalii. Problem nie ma wpływu na działanie samego statku kosmicznego, który pozostaje pod kontrolą.

– Sytuacja nie wygląda zbyt dobrze, ale nie tracimy jeszcze nadziei. Nadal badamy, co może być przyczyną awarii – powiedział Josef Aschbacher, dyrektor generalny ESA, w odpowiedzi na pytanie serwisu o status satelity.

Simonetta Cheli, dyrektor ds. obserwacji Ziemi w ESA, stwierdziła, że inżynierowie dokonali przeglądu 18 potencjalnych przyczyn awarii zasilania, jednak proces ten nie skończył się. Zaznaczyła, że dochodzenie będzie kontynuowane przez co najmniej kilka tygodni. Również ona nie jest optymistycznie nastawiona do możliwości odzyskania satelity.

W związku z tym coraz głośniej mówi się o możliwości przyspieszenia startu nowego satelity SAR Sentinel-1C, co pierwotnie zaplanowano na połowę 2023 roku. Wg informacji podanych przez Chieli, satelita będzie gotowy do startu w październiku, jednak ostateczne decyzje dotyczące przesunięcia terminu rozpoczęcia misji jeszcze nie zapadły.

Problemem w ewentualnych staraniach o przyspieszenie startu Sentinela-1C jest decyzja Rosji o wstrzymaniu startów Sojuza z centrum kosmicznego w Gujanie Francuskiej. W związku z tym pięć europejskich misji, które miały korzystać z tej rakiety nośnej, będzie musiało poszukać innego rozwiązania.

PH


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Geospatial Revolution, odc. 2
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama