Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-01-18| Teledetekcja

Kiedy Sentinel-1B wznowi pozyskiwanie danych?

Europejski satelita radarowy Sentinel-1B jest źródłem zobrazowań radarowych w wielu istotnych zastosowaniach, jednak od 23 grudnia ubiegłego roku nie pozyskuje już danych. Czy jest szansa, że powróci do normalnej pracy?


Kiedy Sentinel-1B wznowi pozyskiwanie danych?

Odpowiedź na to pytanie jest o tyle istotna, że Sentinel-1B nie jest jedynie jednym z wielu satelitów radarowych na orbicie. Wyróżnia go bowiem bardzo szerokie grono użytkowników, a to zasługa tego, że gromadzone przez niego dane są dostępne za darmo. Co więcej, stanowią one podstawę wielu usług wspólnotowego systemu obserwacji środowiska Copernicus. Wprawdzie jego brat bliźniak, Sentinel-1A, wciąż pracuje bez zakłóceń, to problemy z aparatem 1B istotnie wpływają na częstotliwość pozyskiwania zobrazowań.

W komunikacie z 25 grudnia ubiegłego roku, który opublikowano na stronie Copernicusa, poinformowano, że z dniem 23 grudnia satelita zaprzestał pozyskiwania danych, co może potrwać około 2 tygodni. W opublikowanej wczoraj (17 stycznia) wiadomości portalu EuropeanSpaceflight.com menedżer misji Sentinel-1 Pierre Potin wyjaśnia jednak, że usterki wciąż nie udało się usunąć.

Jak tłumaczy, przyczyną problemów jest usterka podsystemu odpowiedzialnego za zasilanie radaru. W pozostałym zakresie aparat działa bez zarzutów, co oznacza m.in., że nie istnieje ryzyko jego niekontrolowanej deorbitacji czy kolizji z innymi obiektami w kosmosie.

Europejska Agencja Kosmiczna wspólnie z Komisją Europejską podejmują działania, by przywrócić aparat do pełnej sprawności. Na razie trudno jednak zagwarantować sukces. Jeśli jednak się to uda, wykonywanie zobrazowań powinno zostać przywrócone z efektem natychmiastowym.

Brak danych z Sentinela-1B w usługach Copernicusa na razie jest częściowo kompensowany przez zobrazowania z misji wspierających (Copernicus Contributing Missions), ale tylko w niezbędnym zakresie. ESA rozważa ponadto takie przeprogramowanie aparatu 1A, by zminimalizować konsekwencje braku danych z radaru 1B.

Jeśli jednak nie uda się ponownie uruchomić sensorów Sentinela-1B, jego wszystkie obowiązki będzie w stanie przejąć dopiero satelita 1C, którego start możliwy jest najwcześniej na początku 2023 roku. Aparat ten jest w dużej mierze kopią instrumentów 1A i 1B, choć wyróżnia go nieco lepszy radar oraz moduł Automatic Identification System (AIS) do śledzenia ruchu statków.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS