Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-06-23| Teledetekcja

Dane z Sentinela-6 już dostępne

Ponad pół roku po wystrzeleniu wyniki pomiarów europejskiego satelity obserwacyjnego Sentinel-6 wreszcie stały się dostępne dla naukowców i użytkowników z całego świata. Aparat ten ma wprowadzić nową jakość w monitorowaniu poziomu oceanów.


Dane z Sentinela-6 już dostępne

Sentinel-6 został wystrzelony 21 listopada ubiegłego roku i od tego czasu jego instrumenty przechodziły szczegółową kalibrację. Głównym zadaniem satelity jest kontynuacja pomiarów altimetrycznych oceanów, które realizowane są nieprzerwanie od 1991 roku w ramach misji Topex-Poseidon oraz Jason-1, -2 i -3. Dzięki nim udało się wyliczyć, że poziom światowego oceanu podnosi się średnio o 3,2 mm na rok. Misja Sentinel-6 pozwoli kontynuować te badania przynajmniej do 2030 roku.

Sercem satelity jest altimetr radarowy Poseidon-4. W porównaniu do wcześniejszych tego typu sensorów wyróżnia go przede wszystkim zastosowanie radaru SAR (Synthetic Aperture Radar), co w praktyce przekłada się na wyższą precyzję pomiaru i lepszą częstotliwość próbkowania. Sentinel-6 będzie wykonywać pomiar co 300 metrów zamiast co kilka kilometrów, jak w poprzednich misjach. Pozwoli to chociażby zbierać bardziej szczegółowe dane dla strefy przybrzeżnej.

By upewnić się, że Sentinel-6 będzie dostarczać obserwacje porównywalne do starszych satelitów, przez ostatnie miesiące orbitował on tuż obok Jasona-3. Prowadzone w tym czasie badania wykazały, że zgodność pomiarów dostarczanych przez oba te sensory jest bardzo dobra i wynosi poniżej 2 mm.

Od 22 czerwca Sentinel-6 dostarcza użytkownikom dwa strumienie danych altimetrycznych. Pierwszy jest dostępny po kilku godzinach od pozyskania, a drugi, dokładniejszy, po kilku dniach. Ponadto na przełomie tego i przyszłego roku ESA rozpocznie udostępnianie obserwacji w wyższej rozdzielczości – spośród wszystkich trzech strumieni ten ma być najdokładniejszy.

Sentinel-6 to wspólna misja agencji kosmicznych Europy i USA (ESA i NASA), a także EUMETSAT (Europejska Organizacja Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych) i NOAA (Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna USA). Wystrzelony właśnie aparat 6A ma pracować 5,5 roku, później zastąpi go bliźniaczy satelita 6B. Na orbitę powinien trafić w 2025 roku.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS