wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-05-25| GIS, Teledetekcja

GUGiK publikuje mozaikę NDVI dla Polski

Główny Urząd Geodezji i Kartografii wykonał i udostępnił kolejną mozaikę danych satelitarnych dla Polski. Najnowsze opracowanie prezentuje wartość znormalizowanego różnicowego wskaźnika wegetacji, czyli NDVI.


GUGiK publikuje mozaikę NDVI dla Polski

Podobnie jak wcześniej opublikowana mozaika w barwach rzeczywistych, nowa warstwa bazuje na zobrazowaniach z europejskich satelitów optycznych Sentinel-2 pozyskanych w okresie sierpień-wrzesień 2020 r. Identycznie poprowadzono również linie mozaikowania. Do wykonania kompozycji wykorzystano kanały B04 (czerwony) o długości fali 0,665 µm oraz B08 (bliska podczerwień) o długości fali 0,842 µm.

Jak wyjaśnia GUGiK, NDVI bazuje na kontraście między największym odbiciem w paśmie bliskiej podczerwieni i największej absorpcji w paśmie czerwieni. Wartość wskaźnika przyjmuje wartości od -1 do 1, przy czym im wyższa wartość, tym większa ilość biomasy, w szczególności:

 • wartości ujemne wskaźnika reprezentują wody,
 • niskie wartości (bliskie zeru) reprezentują odkryty grunt,
 • wartości powyżej 0,5 reprezentują roślinność zdrową.

Warstwę można przeglądać na Geoportal.gov.pl w grupie „Dane specjalistyczne”, a także w aplikacjach obsługujących standard WMS (adres URL usługi).

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS