Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-02-26| Teledetekcja

ESA wprowadzi nową jakość satelitarnych pomiarów interferometrycznych

W ramach programu Earth Explorer Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przeszła do kolejnej fazy realizacji misji Harmony, która zaoferuje nowe możliwości satelitarnych pomiarów deformacji powierzchni Ziemi.


ESA wprowadzi nową jakość satelitarnych pomiarów interferometrycznych

W ramach tego przedsięwzięcia (wcześniej znanego pod nazwą Stereoid) ESA chce wystrzelić dwa satelity, które będą orbitować w parze z aparatami Sentinel-1. Przypomnijmy, że Sentinel-1A pracuje w kosmosie od roku 2014, a 1B – od 2016. Podobnie jak Sentinele satelity Harmony będą wyposażone w radar SAR, tyle że wyłącznie odbiorczy. Gromadzone przez nie dane pozwolą prowadzić pomiary nawet niewielkich zmian powierzchni Ziemi, w tym tych związanych z aktywnością wulkaniczną, trzęsieniami ziemi czy ruchami lodowców.

Oczywiście już teraz satelity Sentinel-1 wykorzystywane są do pomiarów bazujących na interferometrii radarowej. Głównym problemem jest jednak konieczność pozyskania drugiego obrazu radarowego danego obszaru, co z reguły trwa 6 dni. Dzięki misji Harmony to ograniczenie zniknie.

Oprócz tego satelity Harmony będą wyposażone w sensor pracujący w podczerwieni termalnej. Pozwoli on mierzyć wysokość wierzchołków chmur, a przy braku zachmurzenia – temperaturę powierzchni oceanów.

Harmony jest jedną z trzech misji satelitarnych zaprezentowanych w roku 2018, których koncepcje są rozwijane w ramach europejskiego programu Earth Explorer. Jak podała właśnie ESA, przedsięwzięcie to właśnie przechodzi do kolejnego etapu realizacji. W ramach tzw. Fazy A misja przejdzie kolejne oceny wykonalności, opracowane zostaną także bardziej szczegółowe projekty platformy satelitarnej oraz jej sensorów, a także zaproponowane zostaną najlepsze sposoby wykorzystania danych. Realizacja tego etapu ma się zakończyć jesienią 2022 roku – to właśnie wtedy zapadnie ostateczne decyzja o realizacji misji.

A co z pozostałymi misjami Earth Explorer – Daedalus i Hydroterra (wcześniej G-Class)? Jak wyjaśnia ESA, najbliżej przejścia do Fazy A jest Daedalus, na razie na przeszkodzie stoją jednak ograniczenia finansowe. Działający przy ESA Komitet Doradczy ds. Obserwacji Ziemi (ACEO) pochwalił jednak oba przedsięwzięcia za swoją przełomowość.

Earth Explorer to seria przedsięwzięć ESA realizowanych w ramach programu Living Planet. Ich celem jest z jednej strony rozwijanie satelitarnych misji, które mają dostarczać specjalistycznych danych z obserwacji Ziemi, a z drugiej strony mają być poligonem doświadczalnym dla przełomowych technologii satelitarnych. Pierwszą misją w ramach Earth Explorer była GOCE – celem tego przedsięwzięcia było zbadanie ziemskiej grawitacji z niespotykaną wcześniej dokładnością. W trakcie realizacji są zaś misje: SMOS, CryoSat-2, Swarm, a ostatnio Aeolus, których zadaniem jest badanie odpowiednio: zasolenia wody i wilgotności gleby, grubości pokrywy lodowej, ziemskiego pola magnetycznego oraz wiatrów.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS