Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-01-26| GIS, Teledetekcja

NASA prezentuje zharmonizowane dane Landsat i Sentinel

HLS to nowa baza zobrazowań z satelitów optycznych Landsat-8 i Sentinel-2, które przetworzono do takiej postaci, jakby pochodziły z jednego sensora. Stwarza ona zupełnie nowe możliwości badań naukowych powierzchni Ziemi.


NASA prezentuje zharmonizowane dane Landsat i Sentinel <br />
Zatoka San Francisco na danych HLS (fot. NASA)
Zatoka San Francisco na danych HLS (fot. NASA)
NASA prezentuje zharmonizowane dane Landsat i Sentinel <br />
Schemat opracowania danych HLS
Schemat opracowania danych HLS

Na bazę HLS składają się dwa produkty, tj. zobrazowania z wystrzelonego w 2013 roku amerykańskiego satelity Landsat (baza L30) oraz z dwóch europejskich aparatów Sentinel-2 (S30), które znalazły się w kosmosie w 2015 i 2017 roku. Oba typy danych opracowano w wyniku ich trójstopniowego przetworzenia, które obejmowało m.in. maskowanie chmur, korekcję atmosferyczną, przepróbkowanie czy nadanie georefernecji (fot. obok). Ze względu na swoją specyfikę obrazy z Sentinela-2 dodatkowo poddano czwartemu stopniowi obróbki. Jak wyjaśniają eksperci z NASA, w efekcie tych prac produkty S30 i L30 można wykorzystywać tak, jakby pochodziły z jednego sensora.

Główną zaletą HLS (Harmonized Landsat Sentinel-2) jest uzyskanie danych dla niemal całej planety z wysoką rozdzielczością czasową. Czas rewizyty Landsata-8 wynosi 16 dni, a obu Sentineli-2 – 5 dni. Dzięki harmonizacji tych danych możemy otrzymywać zdjęcie niemal dowolnego zakątka naszej planety nawet co 2-3 dni. To porównywalna wartość do możliwości sensorów MODIS działających na satelitach Terra i Aqua bądź do aparatów Suomi NPP czy NOAA-20. Tyle tylko, że – i tu pojawia się kolejna zaleta HLS – nowa baza oferuje znacznie wyższą rozdzielczość, tj. 30 metrów. Dlatego w ocenie NASA dane te otwierają przed naukowcami zupełnie nowe możliwości badania zmian powierzchni Ziemi.

Na razie baza ma charakter tymczasowy, co oznacza, że nie przeszła wszystkich testów, stąd mogą się w niej jeszcze znajdować pewne drobne błędy. Finalna wersja danych powinna być dostępna w ciągu najbliższych miesięcy.

Dane HLS można pobrać ze stron Land Processes Distributed Active Archive Center (LP DAAC) oraz Earthdata Search. Na razie obejmuje zobrazowania Landsat pozyskane po 20 stycznia br. oraz z Sentinel-2 od 29 września 2020 roku. Po publikacji pełnej wersji HLS agencja NASA rozpocznie obróbkę starszych zobrazowań z tych aparatów. Dane dostępne są dla wszystkich lądów za wyjątkiem Antarktydy.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS