Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-02-24| GIS, Teledetekcja

Interferometria radarowa pomaga kartować uprawy

Satelitarna interferometria radarowa (InSAR) wykorzystywana jest głównie w pomiarach deformacji. Zespół europejskich naukowców udowodnił jednak, że sprawdza się również w kartowaniu plonów, gdzie dotychczas stosowano przede wszystkim dane z sensorów optycznych.


Interferometria radarowa pomaga kartować uprawy
Interferometria radarowa pomaga kartować uprawy <br />
Contains modified Copernicus Sentinel data (2017), processed by University of Alicante
Contains modified Copernicus Sentinel data (2017), processed by University of Alicante

Tak wynika z artykuÅ‚u opublikowanego na Å‚amach czasopisma „IEEE Journal of Selected Topics in Applied Earth Observations and Remote Sensing”. Zaprezentowane tu wyniki badaÅ„ sÄ… częściÄ… wspieranego przez ESA projektu SInCohMap, którego celem jest rozwijanie innowacyjnej metodyki kartowania pokrycia terenu oraz upraw.

Jako poligon badawczy naukowcy wybrali okolice hiszpańskiej Sewilli, dla którego przez cały rok 2017 gromadzono obrazy z pary europejskich satelitów radarowych Sentinel-1. Na podstawie par obrazów pozyskiwanych w 6-dniowych odstępach dla dwóch różnych polaryzacji wyliczano wartości koherencji, które z kolei posłużyły do klasyfikacji 17 rodzajów upraw.

– Analiza szeregów czasowych pokazuje, że koherencja spada wraz ze wzrostem uprawy, podczas gdy poza sezonem roÅ›nie – opisuje Alejandro Mestre-Quereda z Uniwersytetu w Alicante, główny autor artykuÅ‚u. – Ponieważ każdy typ uprawy ma swój wÅ‚asny charakterystyczny kalendarz, możliwie jest generowanie map upraw z dokÅ‚adnoÅ›ciÄ… nawet 80% – tÅ‚umaczy. Na przykÅ‚ad lucerna ma dÅ‚ugi cykl wegetacyjny, co przekÅ‚ada siÄ™ na niskie wartoÅ›ci koherencji od stycznia do wrzeÅ›nia. Z kolei w przypadku kukurydzy ten cykl jest znacznie krótszy.

– Konstelacja Copernicus Sentinel-1 zmieniÅ‚a reguÅ‚y gry w teledetekcji radarowej na caÅ‚ym Å›wiecie. Badanie to pokazuje, że przy użyciu technik InSAR możliwe jest uzyskanie jeszcze bardziej przydatnych informacji o roÅ›linnoÅ›ci i pokryciu terenu. Teledetekcja radarowa gÅ‚Ä™boko zmienia monitorowanie roÅ›linnoÅ›ci, a planowana misja Copernicus Expansion ROSE-L z systemem radarowym dziaÅ‚ajÄ…cym w paÅ›mie L umożliwi kolejny spory wzrost globalnych możliwoÅ›ci monitorowania – zauważa Marcus Engdahl z ESA.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama